fbpx Nielegalny herb | Strzelec Opolski

Nielegalny herb

Nielegalny herb

Artykuły : 
Numer wydania: 

Gmina Kolonowskie, jak niemal wszystkie samorządy, ma swój herb. Tarcza podzielona jest na trzy części, połowę zajmuje opolski orzeł piastowski, a drugą połowę dzieli symbol drzewa iglastego i zarys fabryki - jednoznacznie kojarzących się z gminą Kolonowskie. Urzędnicy nie pamiętają szczegółów historii powstania herbu. Wiadomo, że zaprojektowała go uczennica jednej z gminnych szkół, najprawdopodobniej w latach 80. Był on pracą zgłoszoną na konkurs na herb gminy.

 

Herb, choć funkcjonuje w naszej świadomości od lat, nigdy nie został zatwierdzony przez radę miejską, okazuje się też, że jego kształt i forma nie odpowiadają zasadom heraldyki. Uwagę na to zwrócił włodarzom gminy specjalista w tej dziedzinie już kilka lat temu. Zmiana herbu nie była dla samorządu priorytetem, w tym roku postanowiono w końcu sprawę załatwić. Wyrazili na to zgodę radni rady miejskiej na marcowej sesji.

 

Specjaliście heraldykowi zlecono przygotowanie kilku projektów herbu, spośród których wybrany zostanie ten, który na zawsze już będzie symbolizował naszą gminę. Sprawą zajął się Włodzimierz Chorązki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do połowy roku ma przygotować propozycje graficzne. Koszt tej usługi to 5000 złotych, w tej kwocie mieści się przekazanie praw autorskich do herbu gminie oraz ewentualne poprawki, jeśli wymagać ich będzie komisja heraldyczna.

 

Nowy herb ma spełniać już wszelkie wymogi. Zniknie z niego wizerunek orła, bo zgodnie z zasadami heraldyki jest on zarezerwowany dla symboli województwa i powiatu. Herb musi zawierać nawiązanie do założycieli miejscowości. U nas jest to ród Colonnów.

 

Jak tłumaczy Konrad Wacławczyk, gmina chce uporządkować także tę sferę swego funkcjonowania. Zrobiono kanalizację, wymieniono wodociągi, remontowane są drogi, teraz przyszła pora na herb.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Syrena wyła całe popołudnie
Wszystkiego najlepszego!
Czy ten plan zostanie zrealizowany?
Zmiany w śmieciach, w cenach też?
Kiermasz w urzędzie

Komentarze

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 9 Kwiecień, 2019 - 17:17

Wszyscy kolonowscy urzedniki posidaja alzheimera.Nikt z urzednikow nie pamieta szczegolow historii powstania herbu z lat osiemdziesiatych.To jakis kawal czy prawda?

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 9 Kwiecień, 2019 - 20:34

"...7 września 1303 agenci króla dokonali porwania Bonifacego VIII w Anagni, co było poważnym ciosem w prestiż Stolicy Apostolskiej, tym bardziej że jeden z porywaczy, Sciarra Colonna, publicznie spoliczkował papieża. ..."

fajny ród - zamiast zmieniać herb puknijcie się lepiej w te puste główki.

Portret użytkownika 4Silesia
Wysłane przez 4Silesia (niezweryfikowany) w 10 Kwiecień, 2019 - 10:26

Typowo polskie podejście do historii: Jeżeli już któryś ród, plemię lub naród w XIV w. popełnili coś złego (przy czym nie jest wogóle powne, że Sciarra Colonna należał do rodu Colonnów z Völs, którzy swoje godło i nazwisko otrzymał od jednego z przedstawicieli rzymskiego rodu Colonnów pod koniec XV w.), to tenże ród, plemię lub naród nie może w późniejszym okresie dokonać czegoś pozytywnego. Coś to nie pasuje do teoretycznych nauk głoszonych przez polski (i nie tylko) KK o przebaczeniu.

Portret użytkownika 4Silesia
Wysłane przez 4Silesia (niezweryfikowany) w 10 Kwiecień, 2019 - 18:26

Coś ci się pomieszało. Co ma uczczenie założyciela Kolonowskiego i innych okolicznych miejscowości z "kultem führerków"? Trzeba mieć dobrze zryty beret i być choro zakompleksionym, żeby ród Colonnów z Völs i ze Śląska porównywać do kultu ludobujcy z Braunau. Dlaczego nie można popatrzeć na historię Kolonowskiego tak, jaką była w rzeczywistości? Dlaczego nie  można w herbie Kolonowskiego uczcić swojego założyciela?

   

 uczuu

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 10 Kwiecień, 2019 - 20:47

Nie odpowiedziałeś na pytanie-pewnie nie potrafisz.

W kosciele, na herbach, w nazwach ulic odajemy szacunek ludziom załużonym, godnym, szlachetnym...

Sorry ale Wasz Filip Colona był zwykłym fabrykantem który służył zbrodniczemu państwu pruskiemu, które było podwaliną jeszcze wielokrotnie gorszej III rzeszy. Colonowie i inni jemu podobi żyli z wyzysku ludzi, którzy musieli pracować ponad siły w skrajnie złych warunkach, bez opieki lekarsej, niedożywieni.

Colona produkował żelazo na uzbrojenie zbrodniczego państwa pruskiego-zabijanie ludzi !

Filip Colona nie założył Kolonowskiego, zbudował zakład hutniczy,a przy zakładzie powstała osada dla pracowników. Więc nie było założenia miejscowości - do obecnej chwili nawet rynku nie ma(podobnie jest w kilku innych pobliskich miejscowościach).

Nikt kto zna nieco historię, nie będzie uważał, że taka kreatura jak Filip Colona  zasługuje na uczczenie w herbie. Chyba, że pod beretem ma za mocno wyryty kult  führerków i będzie im stawiał miejsca kultu.

 

Portret użytkownika alois
Wysłane przez alois (niezweryfikowany) w 1 Październik, 2019 - 21:35

Możecie pisać o Colonnach, a zakompleksione chadziaje wiedzą swojei nikt ich nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Portret użytkownika 4Silesia
Wysłane przez 4Silesia (niezweryfikowany) w 10 Kwiecień, 2019 - 22:56

Twoje wybiórcze spojrzenie na historię potwierdza tylko mój pierwszy komentarz. Jeżeli nie identyfikujesz się z historią tego terenu, to twój problem i pozostaw to ludziom którzy się lepiej znają na historii tych terenów.

Filip Colonna był takim samym fabrykantem jak wielu innych w tamtych czasach, a że żył na terenie Królewstwa Pruskiego, produkował i sprzedawał swoje produkty na tym terenie. Królestwo Pruskie nie było w tym czasie bardziej lub mniej zbrodnicze od Anglii, Francji, Rosji, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Stanów Zjednoczonych Ameryki czy wielu innych państw tego okresu (za dużo czytałeś historii w PRLu). W latach 1807-1871 wprowadzono w Królestwie Pruskim wiele reform, które inne państwa dopiero lata później wprowadzały (odsyłam do literatury, tylko nie PRLowskiej).

Czy dzisiejsi właściciele firm nie żyją z "wyzysku" ludzi? Popatrz na okoliczne firmy i porównaj zarobki właścicieli, prezesów, kierownictwa i robotników. Opieka lekarska i warunki socjalne były w czasach Colonny jakie były i za to nie można obwiniać właścicieli firm, a system gospodarczy i socjalny panujący w tych czasach. Colonna produkował to na czym się dobrze znał i co mógł sprzedać swoim klientom. Co produkuje PGZ i sprzedaje na całym świecie? Kto jest właścicielem PGZ? Czy tego właściciela można też określić twoimi epitetami?

Bez zakładu hutniczego nie byłoby osad wokół tego zakładu. Czyli krótko reasumując hrabia Filip Colonna jest założycielem Kolonowskiego. Co ma piernik (rynek) do wiatraka? 

Kim ty, zakompleksiony historyku od siedmiu PRLowskich boleści jesteś, by hrabiego Filipa Colonnę nazywać "kreaturą"? Twoje spojrzenie na świat, historię i otoczenie zatrzymało się w czasach PRLowskiej, a teraz PiSowskiej propagandy. Ty żyjesz cały czas "zwycięstwem" w Bitwie pod Grunwaldem i wyssaną z mlekiem matki nienawiścią do wszystkiego co ma chociażby drobne niemieckie ślady. 

 

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 11 Kwiecień, 2019 - 08:43

Takich wyważonych i merytorycznych opinii bardzo mi tutaj brakuje. Nie przejmuj się ludźmi, którzy czasami nie dorastają do poziomu, prawdę histotyczną trzeba powtarzać, bo wiele się można z niej nauczyć. Dobrze, że SO kultywuje też ten proces na swoich łamach. Może by warto wydać jakieś kompleksowe opracowanie naszej lokalnej, powiatowej historii w formie papierowej?

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2019 - 16:35

Namów swojego kolegę 4Silesia na napisanie w formie papierowej i elektronicznej opracowania pod tytułem "PZPR a Miejszość niemiecka w Powiecie Strzeleckim"

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2019 - 16:29

"...Czy dzisiejsi właściciele firm nie żyją z "wyzysku" ludzi? Popatrz na okoliczne firmy i porównaj zarobki właścicieli, prezesów, ..." czy jakiegoś prezesa czy kierownika mamy gdzieś w herbie !?

Colona nie jest założycielem Kolonowskiego, nawet nazwy historyczne są nijakie Colonowska, Vossowska, Haraszowska, to były tylko określenia własności, czyj był zakład, czyja ziemia. Nikt z tych ludzi nie założył miejscowości poprzez normalne nadanie nazwy, wytyczenie rynku, wybudowanie szkoły, wybudowanie kościoła itd. Taka jest prawda historyczna, swoim bełkotem o frustracji tego nie zmienisz.

Państwo Pruskie było zbrodniczym pańswem "wygoolaj" sobie np "rugi pruskie".

Co do PRL to tak się składa że bardzo wielu działaczy Mniejszości niemieckiej to działacze PZPR-bardzo ciekawa historia lokalna, jak oni w tym PZPR dbali o niemieckie ślady ?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2019 - 17:05

Panstwo Pruskie dbalo o obywatela... zobacz siec linii kolejowych w Polsce... gdzie byly Prusy tam jest gesta siec! W kazdej wsi byla poczta, policja i szkola. Dzis tego nie ma.

Prusy dla swoich obywateli byli dobrzy! Dla przykladu wszystkie dokumenty rejencji opolskiej wychodzily po niemiecku i polsku. To wielki przejaw tolerancji wobec polskojezycznych obywateli Prus na gornym slasku. Polacy za to na Ukrainie tepili jezyk ukrainski i brutalnie polonizowali. Czesto nabijali ukraincow na pale. Dlatego od zarania dziejow byly powstania na Ukrainie przeciwko polskim panom: Chmielnicki, Rabacja Galicyska, atak ukraincow na Lwow po I wojnie swiatowej, Bandera. 

Prusacy byli agresywni tylko wobec osciennych krajow, a to normalne, bo kazdy dba o swoj biznes...Trump tez mowi AMERICA FIRST... ta sama filiozofia..... Polska tez byla agresywna...np... Aneksja Zaolzia, Bunt Zeligowskiego...etc...etc

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2019 - 17:31

W DFK macie ciekawe kursy historyczne !?

W skrócie:

Prusy budowały kolej za pieniądze z reparcji wojennych.

Prusy niszczyły inne narody nie było tolerancji-"patrz rugi pruskie"

Zajęcie Zaolzia - Polska odebrała Czechom to co oni zajeli podstępnie, kiedy trwała krwawa wojna polsko-bolszewicka.

Wilno również w tamtych czasach było polskie.

Banderowcy ukraińscy mordercy to sojusznicy niemców, od niemców i austrjaków dostali instrukcje, broń....

Kiedy Polska panowała na Ukrainie było tam dobrze. Za Stalina wielki głód, Za Hitlera ludobójstwo. Teraz też dobrze tam nie jest.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2019 - 18:52

Jak się wiedzę czerpie z "Wikipedii"- to wypisuje się takie dyrdymały! To już na "kursach" jest lepiej.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2019 - 17:43

Polska była okupantem w Wilnie i Lwowie. Za polski bylo lepiej na Ukrainie, ale nie zmienia to faktu, że Polska sobie te ziemię ptzywlaszczyla. 

W okolicy Wilna kolonizacja Polska się udała... na Ukrainie Polacy stanowili mniej niż 50% i Ukraińcy się starali Polaków przecedzić:

- 17 wiek: Chmielnicki 

- 18 wiek : Jakub Szela (Rabacja Galicyjska)

- 1918-1919: oblężenie Lwowa 

-1943: Bandera

Ukraińcy nie lubią okupantów. Polacy zostali przepedzeni, teraz zostali tylko Rosjanie. Dlatego w 2014 roku odbył się na Ukrainie MAJDAN.

 

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2019 - 17:56

Nie było jeszcze Ukrainy, kiedy była Polska więc nie logiczne jest mówić o okupacji.

Ale co to ma to tego, że Filip Colona nie był założycielem Kolonowskiego a jedynie posiadał zakład i ziemię na tych terenach ?

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 11 Kwiecień, 2019 - 18:00

Herb musi zawierac nawiazanie do zalozycieli miejsowosci,uwazam,ze nie powinno na nim braknac miejsca dla Arnolda Heinricha Vossa zalozyciela Fosowskiego .Przeciez Fosowskie jest polaczone z kolonowskiem,dlatego zalozycielami miejscowosci jest Filip Colonna i Arnold Heinrich Voss 

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2019 - 18:14

Jak mogłeś zaponieć o Harraschowskim?

Haraszowskie to willowa dzielnica Kolonowskiego!

Portret użytkownika 4Silesia
Wysłane przez 4Silesia (niezweryfikowany) w 12 Kwiecień, 2019 - 00:04

Nie warto odpowiadać na komentarze ludzi, którzy uwarzają swoje zdanie za jedynie właściwe i najmądrzejsze, czerpiąc wiedzę z propagandy PRLu i PiS.

Niestety nawet z gumofilców młodego pokolenia rapatriantów wychodzi słoma kargulowskiego zacięcia. Żyj dalej ze swoim granatem pod łóżkem i niechęcia, czy wręcz nienawiścią do wszystkiego co zostało stworzone na tych terenach przez inne kultury (niemiecką, czeską, morawską i inne). 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Kwiecień, 2019 - 17:30

Brakuje argumentów to atak na osobę.

Masz jakieś projekcje, chesz poznać poglądy PZPR to poszukaj w swoim TSKN, jest tam wielu starych partyjnych towarzyszy(obecnie PO-KO).

Co do gumofilców i jeszcze kufajek i czapek uszatek to niezwyciężona armia niemiecka poległa pod Stalingradem, bo nie posiadała takiego wyposażenia.

Co trzymasz pod poduszą raczej nikogo nie zainteresuje.

Nie wiem o co Ci chodzi z wpływami czeskimi, morawskimi na naszej ziemi- masz skodę favoritkę ?

Jeśli chodzi o herb to zarówno autorka i urzędnicy popisali się niewiedzą, a wiele osób pamięta ten konkurs.

A tak na serio:

Prawdą jest, że Colona nie jest założycielem Kolonowskiego, jedynie posiadał tutaj ziemię i zakład hutniczy, niczego po sobie nie zostawił, nie założył żadnej szkoły, szpitala, przytułku dla ubogich, nie wybudował klasztoru, kościoła, nie zostawił wychowanków, nie zostawił kadry technicznej-kompletnie nic. Miejscowośc to tylko rozrośnięta osada hutnicza-brak rynku. Nie ma żadnego śladu po jakiejkolwiek kulturze Colony, więc odwoływanie się do symboli Colonów w herbie jest poprostu głupie, może świadczyć jedynie o jakimś komleksie "osieroconych parobków" poszukujących swego pana. Poza tym Colonowie są już upamiętnieni w nazwie Kolonowskiego.

Jeśli mamy zmieniać herb, to warto zastanowić się nad symbolem z którego wszyscy możemy być dumni. Takim symbolem w herbie może być zgrabny rysunek naszego kościoła. Kolonowski  kościół jest ewenementem na skalę światową, bardzo ciekawa architektura, co najważniejsze kościół został wybudowany w czasie najgorszego komunizmu ! Umieszczenie symbolu naszego kościoła w herbie Kolonowskiego będzie oddaniem szacunku jego budowniczym-naszym krewnym w bardzo wielu przypadkach. Zbudowanie kościoła wymagało bardzo wiele trudu, wyrzeczeń i narażania się ówczesnym komunistycznym władzom.

Z punktu widzenia miasta bardzo ważne jest to, że dopiero od chwili wybudowania kościoła w Kolonowskiem, Kolonowskie zaczeło nabierać charakteru miasteczka, przed tym faktem było jedynie  zlepkiem przyfabrycznych i po fabrycznych ulic, bez żadnego punktu odniesienia.

 

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 12 Kwiecień, 2019 - 17:31

Brakuje argumentów to atak na osobę.

Masz jakieś projekcje, chesz poznać poglądy PZPR to poszukaj w swoim TSKN, jest tam wielu starych partyjnych towarzyszy(obecnie PO-KO).

Co do gumofilców i jeszcze kufajek i czapek uszatek to niezwyciężona armia niemiecka poległa pod Stalingradem, bo nie posiadała takiego wyposażenia.

Co trzymasz pod poduszą raczej nikogo nie zainteresuje.

Nie wiem o co Ci chodzi z wpływami czeskimi, morawskimi na naszej ziemi- masz skodę favoritkę ?

Jeśli chodzi o herb to zarówno autorka i urzędnicy popisali się niewiedzą, a wiele osób pamięta ten konkurs.

A tak na serio:

Prawdą jest, że Colona nie jest założycielem Kolonowskiego, jedynie posiadał tutaj ziemię i zakład hutniczy, niczego po sobie nie zostawił, nie założył żadnej szkoły, szpitala, przytułku dla ubogich, nie wybudował klasztoru, kościoła, nie zostawił wychowanków, nie zostawił kadry technicznej-kompletnie nic. Miejscowośc to tylko rozrośnięta osada hutnicza-brak rynku. Nie ma żadnego śladu po jakiejkolwiek kulturze Colony, więc odwoływanie się do symboli Colonów w herbie jest poprostu głupie, może świadczyć jedynie o jakimś komleksie "osieroconych parobków" poszukujących swego pana. Poza tym Colonowie są już upamiętnieni w nazwie Kolonowskiego.

Jeśli mamy zmieniać herb, to warto zastanowić się nad symbolem z którego wszyscy możemy być dumni. Takim symbolem w herbie może być zgrabny rysunek naszego kościoła. Kolonowski  kościół jest ewenementem na skalę światową, bardzo ciekawa architektura, co najważniejsze kościół został wybudowany w czasie najgorszego komunizmu ! Umieszczenie symbolu naszego kościoła w herbie Kolonowskiego będzie oddaniem szacunku jego budowniczym-naszym krewnym w bardzo wielu przypadkach. Zbudowanie kościoła wymagało bardzo wiele trudu, wyrzeczeń i narażania się ówczesnym komunistycznym władzom.

Z punktu widzenia miasta bardzo ważne jest to, że dopiero od chwili wybudowania kościoła w Kolonowskiem, Kolonowskie zaczeło nabierać charakteru miasteczka, przed tym faktem było jedynie  zlepkiem przyfabrycznych i po fabrycznych ulic, bez żadnego punktu odniesienia.

Portret użytkownika 4Silesia
Wysłane przez 4Silesia (niezweryfikowany) w 12 Kwiecień, 2019 - 22:46

Nie chciałem już na twoje wypociny odpowiadać, bo należysz do ludzi którzy źdźbło w cudzym oku widzą, a w swoim belki nie dostrzegają. 

1. Popatrz na twoje wpisy, a później się oburzaj o ataki (PiS bis - najpierw obrazić wszystkich wokoło, a poźniej być oburzonym, że inni w podobny sposób odpowiadają. Żenada.)

2. Ku twojemu wielkiemu zdziwieniu, nigdy nie należałem do TSKN i nadal nie należę, ale nie mam nic przeciwko działalności tej organizacji. Czy ktoś z tej organizacji należał do PZPR, to jego prywatna sprawa i on z tym musi żyć. A tak na marginesie to 80% PiSowskiej wierchuszki należała do PZPR.

3. Powiedzenia o słomie i gumofilcach nie zrozumiałeś, jak większości tekstu który napisałem. Twoja wzmianka o Stalingradzie oczywiście musiała być. Zabrakło jeszcze nawiązania do Bitwy pod Grunwaldem i Hołdu pruskiego.

4. Gdybyś historyku od siedmiu boleści znał historię tych terenów, to wiedziałbyś o wpływach czeskich, morawskich czy austriackich na historię tych terenów. Twoje niby dowcipne wspomnienie czeskiej marki samochodów, świadczy tylko o twoim intelekcie. Jeżeli już używasz nazwiska Colonna, to przynajmniej pisz je poprawnie. W twoim nazwisku też nie pomijasz literek.

5. Niegdzie nie jest określone, że założyciel miejscowości, osady czy wsi musi wybudować szkołę, szpital, klasztor, kościół czy rynek. Bez osad Filipa Colonny nie byłoby Kolonowskiego, jak również kościoła w Kolonowskiem, bo żeby kościół powstał muszą być wierni, którzy do tego kościoła będą uczęszczać.Czyli reasumując, niezależnie od twojego zacietrzewienia, początek Kolonowskiego jest nieodłącznie związany z Filipem Colonna, który swoje ślady pozostawił w całym powiecie strzeleckim. Ty wpisujesz się w tradycje poprzedniej "władzy ludowej", która za wszelką cenę starała się zatrzeć wszystkie ślady po Filipie Colonna, dlatego mamy ich już tak mało.

5. Jak na razie nikt nie wie jak będzie wyglądał nowy herb, a twoje podniecenie dochodzi już do zenitu. Czy w nowym herbie będzie kościół (pomysł  popieram), czy może herb Colonnów, zostawmy to osobom które się na tym znają i które mogą ocenić znaczenie poszczególnych symboli dla Kolonowskiego.

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 14 Kwiecień, 2019 - 09:30

   Co do  obrażania spójrz na swoje wpisy np ten o gumofilcach. Potem spójrz na chatę-ślad Colonnów. A jeszcze potem spojrz na zamki i dworki które pozostały na wschodzie po szlachcie i magnaterii.(z całym szacunkiem dla zabytkowej chaty).

Co do przynależności do partii również do żadnej nie należę.  80% PZPR w PiSie to zwykła bzdura, natomiast PZPR w TSKN znam niestety osobiście.

Czeskie, morawskie i austrijackie wpływy w Kolonowskiem to bzdura-brak takich.

Niemcy wymordowali kilka milionów Polaków zniszczyli i ukradli ogrone ilości dzieł sztuki oraz innych dóbr, więc straszne ubolewanie, że ślady po Colonnach zostały zatarte jest żałosne.

Kolonowska huta padła jeszcze przed wojną w czasach niemieckich i ślad po niej został zatarty-Nie PRL ją zniszczył, a brak nowoczesności.

Colonna i jemu podobni nie są założycielami Kolnowskiego, budowali tylko w środku lasu małe zakłady na kilka lub kilkanaście pracowników do wytwarzania węgla drzewnego i wytopu żelaza. To znaczy nie budowali Colonnowie ale pracownicy musieli wykarczować ręczne las aby móc tam mieszkać i pracować.

Niektóre takie zakłady samoistnie rozrosły się do większych miejscowości, po innych śladu nie ma.

Nie można nazwać tego założeniem miejscowości, miejscowość to rynek, szkoła, sukiennice dla kupców....Nawet Staniszcze Wielkie mają swoją centralną przestrzeń która może być rynkiem.

Colonna zajmował się na tych terenach wytopem żelaza a nie zakładaniem miejscowości. Ludzie pracowali ponad siły za głodowe stawki, było dużo wpadków. Zakłady nie produkowały wyrobów gotowych jak np części maszyn, uzbrojenie, ale wykonywały prosty przerób surowca z rudy żelazo(co innego huta w Ozimku). To spowodowało, że śladu ponich nie ma.

Colonnowie nie byli jakimiś cudownymi organizatorami, pieniądze na zakłady(na wytop żelaza) pochodziły z reparcji wojennych które płaciła Francja po przegranej wojnie.

Stawianie kapliczek i umiesczanie symboli Colonnów jest żałosne, w herbie powinno być to z czego możemy być dumni(cieszę się podzielasz moje zadanie na temat symbolu kościoła w herbie).

Innym symbolem jest choinka, taka choinka jest również na przedwojennym herbie kolonowskiego-w jednej z książek o Kolonowskiem widziałem pieczęć z takim herbem.

Ten herb który jest teraz, jest bardzo dobry, jest piękny górnośląski orzeł, jest choinka jak w przedwojennym herbie i jest odwołanie do przemysłu-symbol zakładu.

Nie rozumiem tego ataku na orła, tymbardziej, że okoliczne miasteczka mają podobne orły w herbach i żadnym specjalistom to nie przeszkadza. Lepiej żeby w gminie zajeli się prawdziwymi problemami np walką ze smogiem(5tyś to jeden nowy piec CO), a nie ściganiem śląskich orłów.

Nasuwa się wniosek, że prawdziwy powód zmiany herbu to chęć zatarcia przez TKSN śląskiego orła w herbie.

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Kwiecień, 2019 - 17:39

Brak elementarnej wiedzy historycznej u niejakiego "Mariusza79" jest aż nadto widoczny. Jeżeli się mu tę jego historyczną niekompetencję wytknie racjonalnymi argumentami, dotyczącymi historii naszego regionu, następuje wtedy  u niego odruch obronny w postaci zamieszczania coraz bardziej bzdurnych i oderwanych od faktów historycznych wpisów. Patrz passus o czeskich, morawskich i "austrijackich" wpływach traktowanych jako "bzdura". Do tego jeszcze wątek deprecjonujący rolę rodu Colonnów na Śląsku. Ubolewam, że tacy pseudohistorycy maja czelność i odwagę popisywać się swoją ignorancją na forum.

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 14 Kwiecień, 2019 - 19:10

Zamiast moralitetów popisz się swoją wiedzą, proszę uzupełnić poniższy szablon(lub zaproponuj inną formę):

I. Przykłady Czeskich  wpływów w Kolonowskiem.

1...........

2...........

3...........

II. Przykłady Morawskich  wpływów w Kolonowskiem.

1...........

2...........

3...........

III. Przykłady Austriackich  wpływów w Kolonowskiem.

1...........

2...........

3...........

 

Skorzysta na tym wiele osób, gdyż to wiedza bardzo mało znana.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Kwiecień, 2019 - 20:26

 Powinienem, w zasadzie, tak aroganckie i ultymatywnie sformułowane żądania całkowicie zlekceważyc. Nie zrobię tego jednak gdyż zależy mi na tym abyś się chociaż trochę poduczył. Istnieje bogata bibliografia opracowań dotyczących historii Śląska. Odsyłam cię do niej. Jeżeli nie chcesz sięgać do autorów niemieckich to polecam (na przykład) publikację pt. "Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego" autorstwa Normana Daviesa i Rogera Moorhouse'a. To zaledwie 600 stron lektury... Chyba dasz sobie radę, nie? A tak na marginesie to twój adwersarz, o wdzięcznym nicku "4Silesia", pisał wcześniej o wpływach różnych nacji na "te tereny" co dla mnie oznacza Śląsk a więc również Kolonowskie. Po przeczytaniu ksiązki, którą ci sugeruję, wypełnisz treścią kwestionariusz jaki zmieściłeś powyżej. Życzę miłej lektury!

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 14 Kwiecień, 2019 - 21:01

....pisał wcześniej o wpływach różnych nacji na "te tereny" co dla mnie oznacza Śląsk a więc również Kolonowskie. ...czyli pisał o Kolonowskiem a myślał o Wrocławiu!?

Myślę, że książka o Wrocławiu jest warta przeczytania, (wpisałem do swojej kolejki książek).

Ale rozmawiamy o Kolonowskiem!

Wpływy czeskie, morawskie austriackie w Kolonowskiem to niestety bzdura, nie potrafisz podać żadnego przykładu.

Portret użytkownika 4Silesia
Wysłane przez 4Silesia (niezweryfikowany) w 15 Kwiecień, 2019 - 16:04

Z tobą nie warto wchodzić w dyskusje. Ty żyjesz według hasła twojego guru z Żoliborza: "I żadne płacze i żadne krzyki nie przekonają nas, że białe jest białe a czarne jest czarne". Ty ni potrafisz czytać artykułu że zrozumieniem pomijając już całkiem moje komentarze, które interpretujesz jak ci pasuje. Czytanie ze zrozumieniem, to podstawa której uczą się już dzieci z podstawówki. Nie będę już wypunktowywal błędów z twoich komentarzy, bo szkoda mi czasu na to, a argumenty do ciebie i tak nie docierają. 

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 15 Kwiecień, 2019 - 19:19

Potrzebne są argumenty, a nie gorzkie żale.(Gożkie żale w kościele)

Został podniesiony temat czeskiej, morawskiej i austriackiej kultury na naszych ziemiach. Prosiłem o podanie przykładów wpływu czeskiej kultury(innych również) na naszych ziemiach.

Otrzymałem moraliaztorski wywód i tytuł ksiązki, ale książka dotyczyła Wrocławia !?, czyli Dolnego Śląska, a my mieszkamy na Górnym Śląsku autor wpisu dokonał klasycznego samozaorania. W szkole podstawowej uczą gdzie Dolny a gdzie Górny Śląsk. - Tak ze wszyskim.

Co do Colonny to jego podobizna stała w kapliczce pod kościołem i wiele osób traktuje go, jego ród i współpracowników jako świętych. Co jest oczywistą nieprawdą. Colonnowie to wyjątkowo parszywy i pazerny ród (przykłady podałem wcześniej) nie założyli Kolonowskiego i nie zasługują na upamiętnienie w herbie. Kolonowskie oraz inne miejscowości czy dzielnice nie mają nawet normalnych nazw, nazwa pochodzi od określenia kto jest właścicielem obszaru (np. tu Kolonowskie obszar Colonny, tam Fosowskie obszr Vossa, tam dalej Harszowskie obszar Haraszowskiego) - psy i koty mają nadane imiona a tym "Świętym" nawet nie przyszo do głowy aby osady gdzie mieszkają i pracują ludzie jakoś nazwać. Umieszczenie znaków Colonnów w herbie to naplucie w twarz mądrzejszym mieszkańcom Kolonowskiego.

Portret użytkownika 4Silesia
Wysłane przez 4Silesia (niezweryfikowany) w 15 Kwiecień, 2019 - 23:37

Argumente też nie są twoją mocną stroną. Twoje słownictwo jest roden z PiSbolszewii: "parszywy i pazerny". Ja bym się wstydził tak wyzywać i oceniać innych (tymbardziej jeżeli ich nie znam), a w niedzielę lecieć do kościoła i udawać najlepszego katolika. Jeszcze raz żenada.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Kwiecień, 2019 - 11:40

Już wcześniej wytknąlęm ci brak elementarnej wiedzy historycznej. Po kolejnych twoich "występach" na forum stwierdzam z ubolewaniem, że jesteś również odporny na jakąkolwiek wiedzę. Z uporem gpdnym patentowanego durnia domagasz się przykładów wpływu innych kultur na losy Śląska. Nie dociera do ciebie, że cały Śląsk - bez poźniejszego podziału na górny i dolny - był tylko ok.130 lat częścią państwa polskiego (umownie oczywiście gdyż pojęcie państwowosci zaistniało znacznie poźniej). Przez setki lat był natomiast czeski, potem habsburski, a następnie pruski i niemiecki. Siłą rzeczy więc oddziaływanie czeskie i niemieckie (szeroko pojęte) na cały obszar Śląska jest bezsprzeczne.  To coś tak oczywistego jak wpływy hellenistyczne na filozofię i kulturę  czy rzymskie na prawodawstwo i ustrój państwowy. Kto tego nie pojmuje jest człowiekiem ułomnym na umyśle! Wstyd z tobą dyskutować więc na tym kończę. Pozostań w swoim absurdalnym świecie wyobrażeń i fantazji historycznych i nie "uszczęśliwiaj" nimi innych.

Portret użytkownika Gosc234
Wysłane przez Gosc234 (niezweryfikowany) w 12 Kwiecień, 2019 - 23:45

Do Mariusza 79

Matole jeden  Wszystkich wyzywasz. Były wybory Żyłka to wróg Koston to bajka. Teraz to Mniejszość Niemiecka to beeee. Zdecyduj się wreszcie ty... Kmiocie jeden

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 15 Kwiecień, 2019 - 19:47

Co do Colonny to jego podobizna stała w kapliczce pod kościołem i wiele osób traktuje go, jego ród i współpracowników jako świętych. Co jest oczywistą nieprawdą. Colonnowie to wyjątkowo parszywy i pazerny ród (przykłady podałem wcześniej) nie założyli Kolonowskiego i nie zasługują na upamiętnienie w herbie. Kolonowskie oraz inne miejscowości czy dzielnice nie mają nawet normalnych nazw, nazwa pochodzi od określenia kto jest właścicielem obszaru (np. tu Kolonowskie obszar Colonny, tam Fosowskie obszr Vossa, tam dalej Harszowskie obszar Haraszowskiego) - psy i koty mają nadane imiona a tym "Świętym" nawet nie przyszło do głowy aby osady gdzie mieszkają i pracują ludzie jakoś nazwać. Umieszczenie znaków Colonnów w herbie to naplucie w twarz mądrzejszym mieszkańcom Kolonowskiego.

Portret użytkownika 4Silesia
Wysłane przez 4Silesia (niezweryfikowany) w 15 Kwiecień, 2019 - 23:46

Mariusz79 czy ty się uważasz za tego "mądrzejszego mieszkańca Kolonowskiego"? Bo na razie tego nie dowiodłeś. Wręcz przeciwnie!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Lipiec, 2019 - 07:39

czas najwyższy aby dotarło do was tu jest Polska i taki macie kraj zamieszkania a wasze głupie docinki nie służą niczemu

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Lipiec, 2019 - 09:19

No właśnie mamy nasz ciemnogród i on Ci nasz i wara im od naszej biedy i ciemniactwa

Odpowiedz