fbpx Nie ufają burmistrzowi? | Strzelec Opolski

Nie ufają burmistrzowi?

Nie ufają burmistrzowi?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Czerwiec to czas prezentacji nowych dla samorządów dokumentów: raportów o stanie gminy. Taki dokument powstał także w Zawadzkiem. Jak mówił na sesji Mariusz Stachowski, jest to kwintesencja tego, co udało się zrobić w ubiegłym roku i pole do porównań w przyszłości. Zgodnie z przepisami, raport podlega dyskusji. Do wymiany zdań nie zgłosił się żaden mieszkaniec gminy, ale swoje uwagi zgłosił radny Michał Rytel.

 

Radny na sesji podkreślał, że gmina się wyludnia, a zadłużenie samorządu wynosi 3 miliony złotych. Zdaniem Rytla, wielu pozycji wymienionych w raporcie nie widać w gminnej rzeczywistości. Wymienił tu budowę placu zabaw, ścieżek rowerowych, ograniczanie niskiej emisji, likwidację barier dla niepełnosprawnych, efekty aktywnego poszukiwania inwestorów czy promocję turystyczną, z której gmina miała się wycofywać. Radny mówił, że czytając dokument, niczego nie można się doczepić, ale jego zdaniem rzeczywistość nie wygląda tak jak to, co znalazło się na papierze.

 

Burmistrz wyjaśniał poszczególne wątpliwości radnego. Mówił, że gmina partycypowała w budowie ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Opolskiej na Nowe Osiedle, że gminę co rusz odwiedzają przedsiębiorcy zainteresowani naszym terenem, którzy otrzymują w urzędzie informacje i wsparcie. Mariusz Stachowski zauważył, że samorząd wciąż współpracuje z PTTK w zakresie na przykład oznakowania ścieżek rowerowych, że inwestycje w turystykę: remont kinoteatru, przystanie kajakowe dały odpowiedni bodziec, a dalej powinni to już rozwijać sami mieszkańcy i zarabiać na tym pieniądze.

 

Dyskusja nad raportem zakończona została głosowaniem nad wotum zaufania dla burmistrza. Na sesji zabrakło Pawła Małeckiego i Zuzanny Matusek. Z pozostałej trzynastki 9 radnych głosowało za udzieleniem wotum zaufania, Michał Baryga i Michał Rytel byli przeciwni, a Hubert Hatlapa i Agnieszka Stefan wstrzymali się od głosu.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Hala do roboty!
Tydzień wycieczek
Już niedługo...
Skarga zasadna

Komentarze

Portret użytkownika Trini
Wysłane przez Trini (niezweryfikowany) w 9 Lipiec, 2019 - 13:41

Dlaczego gmina sie wyludnia? - nie mozna sie budowac-plan zagospodarowania przestrzennego jest juz parenascie lat zablokowany-zaniedlugo zabraknie miejsca na cmentarzu...straszne-takie realia

Pozdrawiam serdecznie

Portret użytkownika Jola
Wysłane przez Jola (niezweryfikowany) w 10 Lipiec, 2019 - 11:42

Nie ma co się dziwić, że się gmina wyludnia.. nie rozwija się w takim tempie jaki oczekuje młody mieszkaniec to stąd ucieka. A co gorsza brak perspektyw na postępy.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 11 Lipiec, 2019 - 15:29

Inwestora strategicznego brakuje. Kilka spolek i sklepikow nie stanowi silnego zaplecza gospodarczego. Stad tez niskie place, ktore doslownie plosza mlode rodziny z miasta. Znam jednak kilka rodzin, ktore zamieszkaly w Z-kiem i podjely prace w pobliskich miastach (Lubliniec, Strzelce Opolskie, etc.) Moze to jakis pomysl na przyszlosc? Zrobimy z Zawadzkiego zwykla osade mieszkaniowa?

Odpowiedz