Nie segregujesz? Płać!

Nie segregujesz? Płać!

Artykuły : 
Numer wydania: 

W Zawadzkiem konieczna była podwyżka opłat za śmieci. Dotychczasowe stawki nie pozwalały na sfinansowanie systemu odbioru odpadów. Jako przyczynę wzrostu burmistrz podaje zmiany w przepisach, które obecnie nakazują nielimitowany odbiór śmieci niesegregowanych i popiołu. Konieczna jest też większa częstotliwość odbiorów. Zawadzkie samo realizuje zadanie gospodarki śmieciowej, a odpady musi wywozić do oddalonego o 87 kilometrów Dzierżysława.

Burmistrz Mariusz Stachowski w drugiej połowie stycznia wystąpił do marszałków województw opolskiego i śląskiego o zgodę na wywóz śmieci do nieodległych Pyskowic, gdzie także znajduje się wysypisko śmieci. To pomogłoby obniżyć koszty transportu. Na razie władze województw nie odniosły się do prośby.

Sesja 30 stycznia przyniosła długą dyskusję radnych na temat cen śmieci. Efektem są całkowicie nowe stawki. Osoby deklarujące segregację za odbiór odpadów zapłacą 15 zł na miesiąc, a niechcące segregować - 27,50 zł.

Skąd takie ceny? Burmistrz proponował podwyżki po 2 zł dla obu grup, stawki miały wynosić odpowiednio 15 i 22 zł, ale w toku sesji radni złożyli swoje propozycje. Okazuje się, że wywóz śmieci niesegregowanych kosztuje 260 złotych za tonę, a segregowanych tylko 120 . Zdaniem radnych, mieszkańców do segregowania trzeba skutecznie mobilizować.

Dziś w gminie 429 osób deklaruje, że nie chce dzielić śmieci na papier, plastik i szkło. Zdaniem radnych, powinni one płacić dużo więcej niż osoby segregujące. Najwyższa dopuszczalna ustawą stawka dla osoby niesegregującej to 27,72 zł. Radny Jan Czanguleit złożył na sesji wniosek, aby stawkę za odbiór śmieci niesegregowanych na terenie gminy podnieść niemal maksymalnie, do 27,50 zł. Pozostali radni zaakceptowali pomysł. Ze strony Beaty Mańki-Kulik padała propozycja, aby wobec tego osoby segregujące płaciły tylko 14 zł miesięcznie, ale nie zbilansowałoby to systemu wywozu śmieci (osób segregujących wg deklaracji jest 7764). Radni uznali, że nadwyżki wynikające z nowych stawek będzie można wykorzystać na budowę niezbędnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Gmina Zawadzkie ma obecnie najwyższe stawki odbioru śmieci w okolicy. W sąsiednich gminach za odbiór śmieci segregowanych płaci się od 9 do 12,5 zł za osobę, a za niesegregowane 18-20 zł. Zdaniem burmistrza, podwyżki czekają jednak wszystkie gminy. Ceny są wynikiem warunków odbioru odpadów, które dyktują przepisy ogólnopaństwowe.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Burmistrz nie musiał odpisać
Ognisko dla aktywnych
160 litrów życia
Poezja tuż-tuż

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 10:21

Rozumiem że odbiorca tych śmieci odbiera i przewozu je charytatywnie nie zarabiajac nic na tym.

Portret użytkownika janosik
Wysłane przez janosik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 12:14

drodzy państwo może mnie ktoś oświeći jak to jest możliwe że stawki za wywóz  śmieci wsąsiednich gminach mogą tak znacząco odbiegać od tego co proponują nam nasi radni .  kuriozum jest fakt że propozycja maksymalizacji stawek wyszła od radnych a więc od osób mających nas mieszkańców reprezentować wobec administracji .

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 12:29

Czytaj ze zrozumieniem. Tym którzy są leniwi lub  nie mają czasu na segregowanie proponuje się w zamian maksymalną stawkę za to że wszystko walą do jedego miejsca.  A tym którzy segregują i chce im się w to bawić dla doba ogółu zostaje podwyższone o 1 zł. Moim zdaniem dobry układ. Dlatego przeczytaj jeszcze raz a potem wykaż skruchę
 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 13:58

Panie "janosik" a czy w administracji nie pracują ( powinni pracować) nasi reprezentanci?? Ja zauważyłem, inaczej niż Pan, że podwyżkę ( 15zł za segregowane-bo te mnie interesują)zaproponował Burmistrz,kuriozum i tu się zgadzam,jest to ,że w innych gminach może być taniej, cóż widocznie "taki mamy klimat".Przed wyborami część sugerowała ,że jak będzie nowy Burmistrz to będzie taniej i lepiej.....jest inaczej!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 13:04

w blokach deklarują się że segregują a wrzucają wszystko razem w kontener i tak nikt tego nie sprawdza

 

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 13:06

w blokach deklarują że segreguja a wszystko razem wyrzucają a w domach zaś w piece i czarny dym po zmroku to śmierdzi jak diabli

Portret użytkownika janosik
Wysłane przez janosik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 13:16

drogi czytelniku w pańskiej emocjonalnej odpowiedzi nie znalazłem niestety odpowiedzi nanurtujące mnie pytanie a więcc drogi panie proszę o wyjaśnienie jak to możliwe że sąsiednie gminy działające przecież w podobnych warunkach potrafią utrzymać stawki na rozsądnym poziomie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 14:43

Osoby nie segregujące 429x 22 zł = 9438 zł

Segregujący 7764 x 14 =  108 696 zł

Suma 118134 zł tyle zbieramy

W Gminie zameldowanych jest 11654 (2015r). Jeżeli przyjąć że wszyscy segregują to11654x14= 163156 zł różnica to 45,022 – to właśnie brakująca kwota która kreuje cenę śmieci w naszej Gminie.

Nie każdy zameldowany jest mieszkańcem ale kto to sprawdza i tutaj jest słaby punkt naszej administracji.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 14:48

Te 45000 zł podziel sobie przez ilośc mieszkańców to wychodzi około 4 zł i już masz śmieci po 10zł dodatkowo bardzo daleko wywozimy bo 82 km. to następna złotówka i już są śmieci po 9 zł. Prosta matematyka.
 

Portret użytkownika Vdr
Wysłane przez Vdr (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 14:52

To ci co segreguja powinni placic jeszcze mniej.przecierz to jest surowiec wtorny!!! Oni na tym zarobia.a gmina okrada spoleczenstwo.najlepiej zeby nikt nie placil a kazdy sobie sam surowce wtorne sprzeda!!!!A oni tylko popiol wywoza!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 14:52

A pisałem o tym wczesniej, że p.burmistrz nie chce pokazać (czy też zwleka z pokazaniem) propozycji budżetu na 2017r., gdzie domniemywałem, że sa tam ukryte podwyzki I mamy. Sąsiednie gminy pewnie  tez wożą do tego samego punktu odbioru smieci i jest znacznie taniej. Ale jak chcemy Centrum Przesiadkowe za ponad 800 tys zł, jak chcemy kupić technikum(dobrze, że pomysł burmistrza i jego grupy radnych nie przeszedł), to skąś te pieniądzetrzeba ściągnąć, czyli z mieszkańca. Może by tak Redakcja pokazała jakie stawki sa w sąsiednich gminach,byłby ten obraz pełniejszy. Dla naiwnych, miało być lepiej i taniej i mamy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 14:57

Dobrze że jest ta podwyżka ile dzięki niej będzie można zrobić w gminie. Basen wybudować,  kupić technikum itp. Ja jestem za.

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 15:00

Obliczenia które dałem powyżej nie są adekwatne do liczb zawartych w fakturach za śmieci dla gminy ponieważ trzeba rozgraniczyć koszt śmieci segregowanych i nie segregowanych. Każdy mieszkaniec tworzy takie i tekie, obliczenia te mają pokazać źródło problemu. Jeżeli za śmieci będzie płacić coraz mniej mieszkańców to śmieci będą coraz droższe i po co porównywać inne gminy.

Pani redaktor proszę o zapytanie naszego burmistrza o statystyki od początku ustawy ileludzi w gminie płaci za te śmieci i czy on to wogółe weryfikuje.
 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 15:30

Poczytaj ustawę. Kto jest odpowiedzialny za gospodarkę śmieciami to wszystko zroaumiesz.


 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2017 - 16:53

o co tutaj chodzi? jeśli mówi się o cenach za wywóz śmieci i dostarczenie wody to dowiadujemy się że to prywatna sprawa zawkomu i nikt nikogo nie zmusza do korzystania z ich usług, że gmina jest zmuszana przyjąc cenę i tyle. A teraz mówi się że to radni podają ceny za wywóz śmieci. Czeski film - nikt za nic nie odpowiada i każdy z każdego (tzn. gmina - zawkom) zrzuca z siebie odpowiedzialność. A my jako mieszkańcy chcemy wiedzieć za co płacimy i dlaczego tak drogo.

Proszę jasno i wyraźnie wypisać co składa się na cenę śmieci segregowanych a co niesegregowanych.

Portret użytkownika janosik
Wysłane przez janosik (niezweryfikowany) w 8 luty, 2017 - 11:35

najtrudniejsze są jak zwykle odpowiedzi na proste pytania a jeżeli dodatkowo po drugiej stronie zabraknie dobrej woli lub logicznych argumentów wtedy dojście do prawdy staje się wręcz niemożliwe.

szan. państwo prawdopodobnie nie poznamy jakimi to przesłankami kierowała się rada ustalając wysokość opłat za odbiór śmieci.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 luty, 2017 - 12:33

Przede wszystkim to burmistrz przygotowuje projekty uchwał, nie pytając o zdanie Radę. Nie ważne jest  jakie stanowiska zajmą komisje, bo to przegłosuja na sesji radni i tu mam pytanie- dlaczego nie pisze się imienne jak kto głosował. Jak znam zycie, to ci co głosowali za to pewnie nie czytali, czy tez nie wczytywali się w projekty. Guru powiedział, że ''za'', to '' za''. Jak braknie, to kredyt się weźmie, a jak.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 luty, 2017 - 12:40

Może by tak pociągnąć temat PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadu Komunalnego),który jest juz od paru lat planowany do uruchomienia na miejscu wysypiska w Kielczy na który trzeba na to 200-300 tys. Jakby wtedy koszty odpadów (by odeszły się zmniejszyły, dlaczego musimy tak daleko je wozić, kiedy mozna bliższej, dlaczego się przy tym nic nie robi tylko idzie się po najmniejszej linii oporu, czyli po kieszeni mieszkańca, dlaczego te pytania nie zadają Radni, co w tym temacie robi Przewodniczący Rady. Może Redakcja pociągnie i wyjaśni ten temat

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 luty, 2017 - 13:25

czytałem przed chwila na forum zawadzkiego wpis p. radnej B.Mańka-Kulik. śWIĘTA RACJA w kwestii  udziału burmistrza na forum. zrobił nas po prostu w bambuko. (gdzie sa teraz jego klakierzy, którz tak krytykowali poprzednika) jego decyzje pytanie-odpowiedź ograniczaja wypowiedzi na dany temat innych, nie zamykaja tematów, wręcz ograniczaja swobodę wypowiedzi i publicznej dyskusji na publiczne pieniadze przez publicznego przedstawiciela władzy. Nie wiem, czy tym działaniem nie narusza przepisów o swobodzie i ograniczeniu wypowiedzi w mediach publicznych jakim jest forum gminne. To jeden temat. Drugi temat jaki p. radna porusza to technikum. Nie rozumiem takiego pomysłu ze strony burmistrza, żeby za swoje dane wczesniej w aporcie za darmo mienie, teraz pilotowac sprzedaz tego dla starostwa za 850 tys. jakim to on jest gospodarzem, funduszy publicznych, naszych gminnych, o co tu chodzi.Może by tak zrobić tabelę i z jednej strony zapisac jakie kwoty i na jakie cele gmina  ze swoich pieniędzy przekazała Starostwu i z drugiej strony co my mieszkańcy dostalismy ze strony Starostwa. Może ktoś się pokusi o pokazanie tego, może wreszcie p.Przewodniczący Rady zabłysnie i pokaże, że nie jest rzecznikiem władzy wykonawczej i że repezentuje władzę uchwałodawcza, toż to jego rola

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 luty, 2017 - 13:27

Prostuję , porzedni wpis- miałem na mysli kupić swoje wczesniejsze mienie (technikum) od Starostwa za 850 tys zł

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 luty, 2017 - 20:21

Historia lubi sie powtarzać jak na forum poruszany jest temat  ZAWKOMU to zainteresowanie wzrasta,do roboty się dać nie roby 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2017 - 08:55

Co ty bredzisz jaki temat Zawkom-u.Tematem są opłaty za śmieci, bezposrednio dotyczace mieszkańców. Do szkoły nieuku, nauczyć się czytać ze zrozumieniem.

Portret użytkownika też zawadczanin
Wysłane przez też zawadczanin (niezweryfikowany) w 9 luty, 2017 - 10:19

Tak,tak i być może z "nie roba"(!!??), po intensywnej nauce ortografii ,nie będzie kolejnego NIEROBA!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2017 - 12:40

Zawkom do likwidacji ta firma to utopione pieniądze,to co oni robią taniej zrobiły by fimy zewnętrzne

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2017 - 18:13

"Zawkom do likwidacji ta firma to utopione pieniądze,to co oni robią taniej zrobiły by fimy zewnętrzne"-tylko jest pytanie dlaczego firmy zewnętrzne nie startują w przetargach??? Może chodzi o cenę?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 13 luty, 2017 - 12:24

I to wszystko? W 2010r. uczestnicy przetargu zaoferowali wyższe kwoty niz gmina chciała przezbaczyć na ten cel,dlatego zdecydowano o przekazaniu zadań Zaw-Kom-owi, za cenę niższą.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 luty, 2017 - 14:27

Mieszkańcy miasta i gminy Zawadzkie serdecznie dziękują pracownikom spółki za czynny udział w dyskusji. Szczególnie gdy pomimo ogromu pracy znajdują czas na komentarze. Prawdziwi Tytani pracy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2017 - 13:11

Musza niektórzy radni (w tym pani  Żędowic) przekonać resztę do zakupu technikum, dlatego głosowali za podwyzką opłat. Skądś te pieniądze trzeba mieć, albo zabrać.Z tego co widze, to działania obracają się w obszarze jakiegoś szaleństwa. Centrum Przesiadkowe ponad 800 tys, - technikum 750 tys, a gdzie reszta? A ta reszta jest temat reformy oświaty (likwidacja gminazjum) i zwiazane z tym koszty. Nie rozwija swego pomysłu w tym zakresie p.burmistrz,tj. co dalej z adaptacja b. przedszkola na Powstańców Sl., z którego ma być żłobek, bo poprzez reformę przybedzie dzieci do złobka i przedszkoli. Miała być jego rozbudowa przy swoim udziale finansowym 500 tyś i 1 mln środków z zew. a jest tego na dziś ( nie wiadomo co bedzie potem) 500 środków z zew. a 1 mln swoich- czyli odwrotnie. Co znów może kredyt jak przy gimnazjum, który jeszcze do dziś spłacamy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 luty, 2017 - 09:30

Uważam, że problem reorganizacji oświaty należy jak najszybciej pokazać. Zajmowanie się nim dziś jest juz za późno, chyba, że znów próbuje się coś ukryć i postawi się nauczycieli przed faktem dokonanym. Co dalej z gminazjami w Żędowicach i Kileczy ? Dziś juz tam klasy świecą pustkami? Poza  bedą to spore koszty (widać juz, że 1 mln w żłobek, czy przedszkole na remont, gdzie reszta).

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 luty, 2017 - 15:24

"Ukochany kraj umiłowany kraj ukochane i miasta i wioski..." naprawdę u nas zawsze wszystko musi stać na głowie zawsze na ostatnią chwilę. Cytując klasyka "my naród" jesteśmy suwerenem i wybieramy władze które powinny nas reprezentować i solidnie rządzić w naszym imieniu no ale efekt jest taki jak zwykle czyli byle jak. W Zawadzkiem jeżeli chodzi o szkoły to jest czarna dupa niedokończone gimnazjum,rozsypująca się podstawówka i coraz bardziej popadający w ruinę budynek technikum wraz z obejściem,jakby w tym momencie wylądowali kosmici to padli by ze zdumienia że albo taki tu bogaty naród że mogą w taki sposób marnować wcześniejszy dorobek i kasę albo totalne tępaki które nie potrafią rządzić,dlatego o szkolnictwie nie chcę się wypowiadać bo za te zmarnowane pieniądze gminę można by było na nowo wybrukować i wyasfaltować.

Odpowiedz