fbpx Nie ma jak śląski smak! | Strzelec Opolski

Nie ma jak śląski smak!

Nie ma jak śląski smak!

Artykuły : 
Numer wydania: 
Dwudziestego drugiego października 2013 r. na zamku w Toszku odbył się finał konkursu „Danie Roku 2013”, zorganizowany przez Fundację LGD Spichlerz Górnego Śląska. W konkursie wzięły udział organizacje społeczne, osoby fizyczne i restauratorzy. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „Mięso i jego przetwory”.

- Konkurs ten organizujemy od sześciu lat. Promujemy lokalną kuchnię śląską. Co roku mamy ogromny problem z wyborem osób do drugiego etapu. Aż serce się kroi, jak musimy kogoś odrzucić – mówi Iwona Janiec, prezes Lokalnej Grupy Działania.

Zmagania kulinarne przebiegały dwuetapowo. Pierwszy etap konkursu polegał na nadesłaniu przepisów górnośląskich dań. Natomiast drugi etap to przygotowanie i zaprezentowanie wcześniej opisanej potrawy na uroczystym finale. Jakość potraw oraz ich zalety smakowe oceniło 5-osobowe jury, którego przewodniczącym był Remigiusz Rączka, znany śląski kucharz.

Finaliści konkursu w poszczególnych grupach walczyli o tytuł „Mistrza kuchni”. Wśród 12 laureatów znalazła się toszecka restauracja „Złota Kaczka”, która przygotowała schab po myśliwsku, kluski śląskie, surówkę z selera z orzechami i rodzynkami oraz trzy rodzaje pierogów. W konkursie uzyskała ona III miejsce wśród restauratorów. Oprócz tytułu „Mistrza kuchni” wszyscy uczestnicy walczyli o specjalne wyróżnienia, czyli złotą, srebrną i brązową warzechę.

Sabina Grzesik

Nagrody

W kategorii stowarzyszeń:

1.Koło Gospodyń Wiejskich Wielowieś – Ajsbajn i zimne szłapki w galantinie po świniobiciu

2. Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Tworoskiej – Golunko w kapuście

3. Stowarzyszenie Miłośników Olszyny – Karminadle

W kategorii osób fizycznych:

1. Stefania Badura - Enta po naszymu

2. Katarzyna Stanchły – Richtig śląsko rolada

3. Regina Mika – Nadziewane pałki z kury po nowowiejsku

W kategorii restauracje:

1. „Blue Moon” – Pieczeń o trzech smakach

2. „Janina Catering” – Pasztet z królika po śląsku

3. „Złota kaczka” – Schab po myśliwsku.

Złotą warzechę zdobyło KGW w Nowej Wsi Tworoskiej. Srebrną otrzymała Stefania Badura a brązową KGW z Wielowsi.

Komentarze

Odpowiedz