Może się zbadać 20 pacjentów dziennie

Może się zbadać 20 pacjentów dziennie

Artykuły : 
Numer wydania: 

Strzelecki szpital ma nowoczesny tomograf
 

Strzelce Opolskie w końcu doczekały się nowego tomografu komputerowego. W czwartek, 8 czerwca, odbyła się oficjalna prezentacja sprzętu, który kosztował 1 400 000 złotych, z czego powiat przekazał

800 000 złotych.

- Mamy już doświadczenie z podobnym urządzeniem - mówiła na spotkaniu dyrektor szpitala Beata Czempiel. - Poprzedni tomograf kupiliśmy jako sprzęt używany. Praca na nim pozwoliła nam poznać działanie tego typu maszyn, nabraliśmy tez doświadczenia w diagnostyce.

Stary sprzęt jednak zawodził, często się psuł, a jego naprawy były kosztowne. Nowy tomograf był niezbędny. Przez jakiś czas pracownia tomograficzna była remontowana. Wtedy strzelecki szpital zmuszony był korzystać ze sprzętu sąsiednich placówek, np. w Kędzierzynie-Koźlu. Dla pacjentów i lekarzy było to sporym obciążeniem.

Pachnący nowością tomograf firmy Siemens jest nowoczesny. Badanie na nim jest czterokrotnie krótsze i o wiele dokładniejsze, niż ma starym. Tomograf obsługiwany jest przez zaawansowane oprogramowanie, które pozwala wykonać badanie nawet w przypadku, kiedy pacjent posiada metalowy implant. Do tej pory było to niemożliwe.

- Jest 16-rzędowy, co wpływa na szybkość jego działania - charakteryzował najnowszy nabytek strzeleckiego szpitala dr Mirosław Wróbel. - Urządzenie posiada funkcję sterowanej modulacji dawki promieniowania, a kontrast podawany jest przez zautomatyzowaną beztłokową strzykawkę.

Dobrej klasy urządzenie to jednak tylko połowa sukcesu. Równie ważny jest wyszkolony personel, który dobrze wykonuje i opisuje badania. Strzeleccy specjaliści, dzięki doświadczeniu ze starego typu sprzętem, nie będą mieli kłopotu z obsługą nowego.

Właściwa obsługa ma też inny, finansowy wymiar. Zakupiony tomograf ma 2-letnią gwarancję. Jak każde urządzenie rentgenowskie, przechodzi co roku specjalistyczne testy. Jeżeli po upływie gwarancji tomograf testów nie przejdzie, konieczne będzie zamówienie corocznego przeglądu. Może to kosztować nawet 300 tysięcy złotych rocznie. Jest więc o co dbać.

Tomograf już działa i może przebadać nawet 20 pacjentów dziennie. Jednak, przynajmniej na razie, nie może być wykorzystywany w ramach kontraktów z NFZ-em. Będzie to możliwe dopiero przy podpisywaniu nowych umów.

Na razie ze sprzętu można korzystać w ramach usług odpłatnych. Koszt podstawowego badania ma oscylować w granicach 300 złotych. Dokładny cennik usług dostępny jest na stronie internetowej strzeleckiego szpitala - www.szpital.strzelce-op.pl.

Romuald Kubik

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Nagroda za wskazanie złodzieja
Stawiają znaki na własną rękę!
Bezpieczny autokar?
Zwłoki na działkach
Odnawiają się od 20 lat!
Worki zniknęły
Kroczek do bezpieczeństwa

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Czerwiec, 2017 - 09:23

  '' Moze sie  zbadać  20 pacjentów''   a  redaktor- analfabeta ,  może się    pod ziemię  zapasć.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Czerwiec, 2017 - 09:58

Ciekawe że był - nie znam nikogo kto był badany na starym sprzęcie w Szpitalu strzeleckim. Skoro był to dlaczego nie było badań robionych w Strzelcach?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Czerwiec, 2017 - 12:28

Kto odowiada ,za kupno nieużywanego przestarzałego sprzętu?

Wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Czerwiec, 2017 - 13:30

   Szanowni  przedmowcy  , zadajecie dziwne pytania . Nie wiadomo o co chodzi ?

    A jak nie wiadomo o co chodzi   to wiadomo ,ze chodzi o pieniądze .

   To bardzo drogi sprzet  a i marże kolejnych ''sprzedawczyków''  też nie małe .

  A ,że  nie potrzebny ?    To nie problem   - sprzedającego .

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Czerwiec, 2017 - 14:31

  Ciesz się  .że  na tropie jest   Sasza . On jest  nieszkodliwy . Problem będzie kiedy  temat  zaczną  drażyć  podwladni Pana  Ziobro  lub też inne   slużby  PIS odpowiedzialne za przestrzegania prawa   w temacie   zamówien publicznych .  Poprzedni tomograf stal  bezużyteczny   kilka ładnych latek. Chorych wożono do Opola czy Kądzierzyna   a teraz dokupiono   drugiego grata . Tak do  towarzystwa. W dwójkę  zawsze raźniej  nawet w piwnicy   w gustownym  foliowym opakowaniu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Czerwiec, 2017 - 21:33

Grata?

Konkurencja Siemensa nie śpi.

Odpowiedz