fbpx Mord w Jemielnicy (cd.) | Strzelec Opolski

Mord w Jemielnicy (cd.)

Mord w Jemielnicy (cd.)

Artykuły : 
Numer wydania: 

W lutym 2006 roku powiat obiegła zatrważająca wiadomość, że w spokojnej dotychczas Jemielnicy doszło do morderstwa.
Sprawą zajęła się prokuratura, 22 czerwca 2007 r. Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich wydał wyrok. Z ustaleń prokuratury wynika, że 10 lutego 2006 w godzinach rannych (około 9.00) niespełna 17-letni Tomasz O. wyszedł z domu w stronę przystanku autobusowego. Będąc w pobliżu ulicy Parkowej postanowił wejść do domu Urszuli D. i ją okraść. 63-letnia Urszula D. tego dnia wróciła z kościoła do domu około 7.15, ok. godziny 8.00 jej syn poszedł do pracy, a ona zamierzała upiec tort na urodziny kuzynki. Produkty spożywcze stały przygotowane w kuchni, kobieta poszła jednak do pomieszczenia gospodarczego po wagę kuchenną. Zostawiła otwarte drzwi, przez które wdarł się do domu Tomasz O. W kuchni na szafce znalazł 20 złotych i zabrał je. Nagle w drzwiach kuchni pojawiła się Urszula D., która go znała. Tomasz O. wziął więc z szuflady tłuczek do mięsa, którym chciał ogłuszyć kobietę. Urszula D. trzy razy uderzyła go otwartą dłonią w szyję. On zamachnął się tłuczkiem i uderzył ofiarę w tylną część głowy. Potem uderzał tym narzędziem jeszcze wielokrotnie. Ofiara nie ruszała się, ale coś jeszcze mówiła. Tomasz O. wziął więc pasek od torebki i zacisnął jej go na szyi. Następnie spenetrował sypialnię ofiary, nie znalazł jednak żadnych oszczędności. O czynie, którego się dopuścił, Tomasz O. miał opowiedzieć znajomemu mieszkającemu w Barucie – Piotrowi P., z którym 16 lutego 2006 r. spożywał alkohol. Mówił mu, że od tygodnia obserwował dom Urszuli D. i że „było dużo krwi”. Piotr P. zaczął obawiać się Tomasza O., nie pozwolił mu u siebie przenocować. O sprawie powiedział znajomemu, który zawiadomił policję. Tomasz O. został zatrzymany 23 lutego 2006 r.

W pierwszych złożonych w sprawie wyjaśnieniach nieletni przyznał się (dzień po zatrzymaniu) do popełnienia zabójstwa i opisał ze szczegółami przebieg całego zdarzenia. Podczas drugiego i trzeciego przesłuchania nie przyznał się jednak do zabójstwa, a jedynie do rozboju na Pawle P., któremu w lutym 2006 r. skradł z kieszeni koszuli 150 zł. Sprawstwo nieletniego potwierdziły natomiast badania na wariografie („wykrywaczu kłamstw”), jednak z pobranych z miejsca zbrodni próbek dostarczonych do badania nie wyizolowano DNA pochodzącego od Tomasza O., a wyizolowano tylko DNA ofiary. Strzelecki sąd uznał, że choć dowody te nie potwierdzają sprawstwa Tomasza O., nie wykluczają jego obecności na miejscu zdarzenia.
Strzelecki sąd uznał nieletniego za winnego popełnienia: czynu karalnego z art. 148 § 1 kk (zabójstwo Urszuli D.) oraz czynu karalnego z art. 280 § 1 kk (kradzież). Za te czyny sąd orzekł umieszczenie nieletniego Tomasza O. w zakładzie poprawczym. Apelację od tego wyroku złożył obrońca Tomasza O. Wniósł on o zmianę wyroku poprzez uznanie, iż nieletni nie popełnił zabójstwa oraz znaczne złagodzenie orzeczonej kary (warunkowe zawieszenie i oddanie pod dozór kuratora).
We wtorek, 6 listopada, w Sądzie Okręgowym w Opolu odbyła się rozprawa odwoławcza.

- Opolski sąd uchylił wyrok sądu strzeleckiego, uznając że należy odnieść się do zeznań rodziców i rodzeństwa Tomasza O., które bezzasadnie pominięto, a z których wynika, że nieletni nie mógł zabić Urszuli D., gdyż tego dania spał w domu do godziny 11.00 – poinformowała Ewa Kosowska-Korniak z Biura Prasowego Sądu Okręgowego w Opolu. – Ponadto, konieczne jest odnalezienie DNA zabójcy. Są bowiem materiały, z których można je wydzielić.

Zabójstwem w Jemielnicy strzelecki sąd zajmie się raz jeszcze. Nie wiadomo na razie kiedy. W ciągu dwóch tygodni akta sprawy mają wrócić z Opola do Strzelec. Dopiero wówczas wyznaczony sędzia ustali datę rozprawy.
JL

Komentarze

Portret użytkownika Anonim
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w 13 Listopad, 2007 - 13:25

Wspolczucia nie tylko dla rodziny ofiary jak i dla rodziny sprawcy tej tragedji. Mam nadzieje ze mieszkancy Jemielnicy nie beda obwiniac rodziny Tomasza o to czego on dokonal.