Ministrze, nie jesteśmy stadem baranów!

Ministrze, nie jesteśmy stadem baranów!

Artykuły : 
Numer wydania: 
Od 60 lat prawie codziennie jeżdżę samochodem z Gliwic do Strzelec Opolskich. Gdy droga była kiepska, śmiertelne wypadki zdarzały się na niej nagminnie, mimo że drogówka regularnie polowała, także za pomocą radarów, na kierowców. W 2003 r. oddano do użytku autostradę i odtąd ani razu nie byłem świadkiem poważniejszej kraksy. Ze zdumieniem słucham więc jak minister Sławomir Nowak twierdzi, że rząd musi masowo stawiać fotoradary, bo dzięki temu zmniejsza się ilość ofiar. Nie tylko twierdzi. Uruchamia też kolejny Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od jakości dróg, a ta w ostatnim czasie ulega sukcesywnej poprawie. Oddano do użytku 1200 km nowych tras, rozrasta się sieć autostrad, i jest to niewątpliwy sukces ekipy rządzącej. Tymczasem minister Nowak chce ów sukces przysłonić, wmawiając kierowcom, że są stadem nieodpowiedzialnych baranów, których państwo musi na każdym kroku kontrolować. Rzeczpospolita radarowa rozkwita więc w najlepsze. Jakby tego było mało, minister chce odbierać prawa jazdy osobom, które dwukrotnie przekroczą dozwoloną prędkość.

W ubiegłym roku przychody państwa z tytułu mandatów drogowych wyniosły 35 mln zł. Po zainwestowaniu w kolejne fotoradary oraz samochody z super sprzętem inwigilującym kierowców minister finansów Jacek Rostowski wpisał do tegorocznego budżetu wpływy z mandatów na poziomie 1,5 mld zł. To wzrost o ponad 4000 procent! To też jedyny znany przypadek w cywilizowanym świecie, żeby państwo jawnie planowało kwotę, którą chce w postaci kar wyciągnąć z kieszeni obywateli.

Zaprojektowana przez ministra Nowaka operacja jest prosta jak dwa dodać dwa. Wystarczy rozmnożyć znaki ograniczające bezsensownie prędkość, np. do 20 km, jakie już obowiązują w obrębie wielu osiedli, a maszynka budżetowa będzie działać na pełnych obrotach. Bo jazda ciut powyżej 40 km na godzinę spowoduje automatyczne pozbawienie kierowcy prawa jazda. Czyli oprócz horrendalnych mandatów do kasy fiskusa wpłyną też opłaty za ponowny egzamin.

A może by tak w końcu zmodyfikować kursy nauki jazdy, żeby na drogi nie wyjeżdżali analfabeci, których uczy się parkowania między pachołkami zamiast odpowiedzialnych zachowań za kierownicą. Można by wydać skuteczną wojnę pijakom, bo to oni przede wszystkim są sprawcami ludzkich tragedii. Można by definitywnie wyeliminować z ruchu drogowego notorycznych piratów i ochronić przed nimi miejsca szczególnie niebezpieczne, np.szkoły, szpitale itp. To byłby prawdziwy program bezpieczeństwa narodowego.

Senator Włodzimierz Cimoszewicz powiedział niedawno, że jest rozczarowany rządami Donalda Tuska, które miały zlikwidować doskwierające Polakom absurdy oraz wyzwolić w społeczeństwie przedsiębiorczość. Po pięciu latach wychodzi na to, że rząd chce łatać karami malejące wpływy z coraz bardziej dołującej gospodarki.

Publicysta Jacek Żakowski, komentując szalone pomysły Sławomira Nowaka, zauważył, że musi on bardzo nie lubić ludzi, skoro uważa, że najlepiej wszystkich nieustannie karać. W pełni się z tą opinią zgadzam, a nawet mam dla pana ministra rzeczową propozycję. Proszę już przestać troszczyć się o bezpieczeństwo narodu. Skoro uważa nas pan za stado baranów, niech pan wyjedzie np. w góry i obejmie posadę bacy. Prawdziwych baranów jest tam pod dostatkiem.

KAROL CEBULA

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Styczeń, 2013 - 13:08

Muszę Pana, Panie red. pochwalić za felieton. Jest on doskonały. Taki felieton to felieton na 5+!

Pozdrawiam, stały czytelnik.

Portret użytkownika xxxyyy
Wysłane przez xxxyyy (niezweryfikowany) w 15 Styczeń, 2013 - 13:23

Panie Cebula ! Jeżeli jeździ pan do Gliwic autostradą to trudno żeby zauważył pan co się dzieje na drogach gdzie się stawia fotoradary(na autostradach nie ma fotoradarów !).Proszę się przejechać do Gliwic przez Błotnicę i Toszek zobaczy pan że tam powinny stać fotoradary co 2 kilometry.Tam jest taka prosta z Toszka obok Dzierżna prawie do Pyskowic.Są tam tacy co jeżdżą tam szybciej niż po autostradzie.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Styczeń, 2013 - 16:01

Aleś gupi,przecież właśnie o tym Cebula pisze.Przetrzytaj jeszcze3 raz spokojnie i rozumnie.Napewno zrozumiesz!

Portret użytkownika xxxyyy
Wysłane przez xxxyyy (niezweryfikowany) w 15 Styczeń, 2013 - 17:32

Cytat "W 2003 r. oddano do użytku autostradę i odtąd ani razu nie byłem świadkiem poważniejszej kraksy. Ze zdumieniem słucham więc jak minister Sławomir Nowak twierdzi, że rząd musi masowo stawiać fotoradary, bo dzięki temu zmniejsza się ilość ofiar." - głupiś to ty i czytać nie umiesz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Styczeń, 2013 - 17:32

...ble bleble..Fotoradary zupelnie nie przeszkadzaja ludziom ktorzy potrafia jezdzic.Przeszkadzaja tym,ktorzy potrafia prowadzic samochod ale nie potrafia jezdzic.
Srednio co 2 miesiace jestem w Polsce i przewaznie 3 razy w tygodniu jezdze ze Strzelec do Opola i spowrotem...wlos sie jezy na glowie po tym co ogladam na tej trasie.

Portret użytkownika j.23
Wysłane przez j.23 (niezweryfikowany) w 16 Styczeń, 2013 - 09:02

Panie redaktorze,albo pan świadomie kłamie,albo konfabuluje pisząc,że rząd zakłada w bieżącym roku wpływy z mandatów wyższe o 4000procent od ubiegłorocznych.Skąd pan ma takie dane?Co ciekawe to każda gazeta wymyśla sobie inny wynik.Dla przykładu Wyborcza podaje,że wzrost ten wyniesie 1000procent.Czy to tak trudno sprawdzić?Jak przeczytałem we Wprost wpływy z mandatów za 2008r wyniosły 1mld zł.Gdzie tu prawda?
Panie redaktorze wpływy z mandatów to nie tylko wpływy za wykroczenia drogowe( ok.130 pozycji,a nie tylko za przekroczenie dozwolonej prędkości),to również mandaty za wykroczenia w ruchu pieszych,wykroczenia przeciwko porządkowi publicznemu,obyczajowości i wiele innych.Jestem przekonany,że wpływy z fotoradarów to tylko część dochodów z tego tytułu.Jak duża,trudno mi powiedzieć,jednak reakcję publicystyki na ten temat uważam za przesadną i jestem skłonny stwierdzić,że to niektórzy publicyści mają nas za stado baranów.

Portret użytkownika Karol Cebula
Wysłane przez Karol Cebula w 16 Styczeń, 2013 - 16:45

Szanowny Agencie J23,nie kłamię świadomie ani nie konfabuluję, natomiast Pan jest conajmniej "przektrętny".Powołuje się Pan na Gazetę Wyborczą (zapewne z 11.bm.),która podaje tę jedyną oficjalnie dostępną pod koniec grudnia kwotę 35 mln.Tyle,że redaktor GW,zapewne mniej biegły w matematyce podał 30-to krotnośc ja natomiast 40-to krotność.Powinno być:nie 4000% a ponad 4000%.Przepraszam.Nigdzie i nigdy nie napisałem że mandaty w kwocie 35 mln ani 1,5 mld.pochodziły lub będą pochodzić WYŁĄCZNIE z "urobku"fotoradarów.Jednak przyzna Pan,że proporcja jest przeogromna i trudno przyjąć,że wszyscy polscy piesi w 2013 zbaranieją tylko po to aby p.Min.Fin.się przypodobać.Bardzo proszę drogi agencie w przyszłości przed pisaniem trochę pomyślic.Serdecznie i życzliwie pozdrawiam.

Karol Cebula

Portret użytkownika as
Wysłane przez as (niezweryfikowany) w 16 Styczeń, 2013 - 20:51

Pan Cebula ma racje w obliczeniach. A J23 to w komunie - akronim "jabola za 23 zł". Agentowi juz tak zostało. Warto w tym miejscu dodac ze nie-rząd szykuje opłate za uzywanie dróg krajowych czyli zwykle sredniowieczne myto. "Postęp" postepuje!

Portret użytkownika j.23
Wysłane przez j.23 (niezweryfikowany) w 16 Styczeń, 2013 - 21:38

Szanowny Redaktorze,w dalszym ciągu twierdzę,że pan konfabuluj i postaram się to udowodnić.
Z dostępnych statystyk MSW wynika,że wpływy z mandatów w 2006r.wyniosły 524,3mln zł,a w roku 2009-764,4mln co stanowi wzrost o 42%.Dane za 2012r.nie są mi znane,ale z dynamiki lat poprzednich można przypuszczać,że wynosiły one ok.1mld zł(w założeniach budżetowych na ten rok ujęto wpływy z tego tytułu w kwocie 1,24mld zł).Jak pan chce mi udowodnić,że kwota 1,5mld stanowi wzrost o 4000%,a nie o ok 21% jak jest faktycznie.
Zaznaczam,że dane jakie powyżej przytaczam pochodzą z internetu,a nie z oficjalnych źródeł,ale znalazłem je w kilku publikacjach więc mogę przypuszczać,że są one wiarygodne i rzetelne i tego samego mam prawo domagać się od pana.Co do całości wymowy felietonu mogę się zgodzić,ale z metodami jakie pan w nim zastosował już nie.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Styczeń, 2013 - 21:57

Pop swoje a jabol swoje.Picie,zwłaszcza tanich alkoholi jest cholernie szkodliwe.

Portret użytkownika Ślązak s Polska
Wysłane przez Ślązak s Polska (niezweryfikowany) w 16 Styczeń, 2013 - 23:30

Brawo J23. Pan Cebula to starszy człowiek, którego nie intesują fakty ale tylko, jak się przekonałem, własne fobie i zwykłe "klachy". Jego pojmowanie świata zakończyło się na "późnym Gierku".

Portret użytkownika j.23
Wysłane przez j.23 (niezweryfikowany) w 16 Styczeń, 2013 - 21:52

Całkowicie zgadzam się z tym co powiedział Stanisław Lem i nie sposób
udowodnić,że jest inaczej bo ty asie jesteś tej tezy najlepszym przykładem.Ciekawe jakie używki kształtowały twój umysł.

Portret użytkownika czytelnik przewidujacy
Wysłane przez czytelnik przew... (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2013 - 17:38

JAK ZWYKLE RODZI SIE PYSKOWKA,
my nie potrafimy rozmawiac argumentujac ale glownie obrazajac sie wzajemnie i slac inwektywy.
Na marginesie tej dyskusji zapamietajcie sobie, ze te radary i fotokamery beda sluzyc glownie do sledzenia i inwigilowania nas Polakow, w niektorych miastach dzisiaj juz jest tyle kamer, ze policja moze cie prowadzic przez pol miasta obserwujac gdzie idziesz, gdzie wstepujesz, jakie robisz zakupy, jesli placisz karta, to wszystko o tobie wiedza, maja dostep do rachunkow i wiedza ile piwa czy wodki kupujesz.
Program INDECT, (zapytajcie interneta to wam odpowie co tam na nas szykuja) ktory opracowuja miedzy innymi nasi uczeni i studenci z AGH sluzyc bedzie do totalnej inwigilacji. Na podstawie twoich ruchow, czy wygladu oficer przed monitorem, moze skierowac patrol aby cie ujac.
Wszystkie systemy kamer na drogach sluza temu samemu. Dzisiaj sie mowi niby tylko o bezpieczenstwie, ale przekonacie sie za pare miesiecy czy parenascie, po co te kamery instaluja. Na koszt podatnika oczywiscie, bo to idzie z budzetu gminy.
Policyjne panstwo, o ktorym pisal George Orwell, zafundowal nam rzad tego pilkarzyka w krotkich spodenkach, niedawno dajac im duze podwyzki, a zabierajac dzieciom chorym i niepelnosprawnym.
Popierajcie Owsiaka, to szybciej wdroza eutanazje, sami na siebie krecicie ten bicz.

Portret użytkownika j23
Wysłane przez j23 (niezweryfikowany) w 18 Styczeń, 2013 - 14:48

Nad wdrożeniem tego systemu pracuje cała Europa i bardzo dobrze,że w te badania włączyli się polscy naukowcy.Mamy doskonałych informatyków
i może w tych badaniach wyprzedzimy innych i nieźle na tym zarobimy.
A tak przy okazji powiedz mi za co ten patrol miałby mnie ująć i o
czym się przekonam za paręnaście miesięcy.Może należysz do grona wtajemniczonych i masz już jakieś informacje na ten temat.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2013 - 23:58

Minister Rostowski zaplanowal ile wplynie do kasy pieniedzy z mandatow ktore polacy zaplaca z wlasnej woli.Nie ma takiego prawa w Polsce ktore nakazuje placenie mandatow. Nie idziesz do pracy to ci nie placa.Nie lamiesz przepisow na drodze to ty nie placisz.Proste to jak drut i nie moge pojac jakim cudem to do ludzi nie dociera.

Portret użytkownika j.23
Wysłane przez j.23 (niezweryfikowany) w 18 Styczeń, 2013 - 00:08

Jestem tego samego zdania i dlatego w życiu mandatu nie zapłaciłem i nikt mnie do tego nie zmusi.

Portret użytkownika BUBU
Wysłane przez BUBU (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2013 - 19:17

Panie Karolu, nie chodzi przeciez tylko o autostrady bo tych w Polsce jak wiemy wszyscy jest bardzo malo. Moim zdaniem fotoradary mialyby za zadanie eliminowanie "potencjalnych" piratow. Wydaje mi sie ze lepiej jest zapobiegac wypadkom niz usowac ich skutki....Przyklad, wypadek kilka lat temu na Strzeleckim wiadukcie gdy piany Policiant zabil ludzi....
Gdyby Policja wykonywala swoje obowiazki jak sie nalezy moze i fotoradary bylyby zbedne ale puki co poluja na rowerzystow wracajacych z dzialek zamiast na tych poruszajacych sie ze Strzelec do Zawadzkiego...
lamane sa tam przepisy w pieciominutowym takcie i to na skale utraty prawa jazdy. Osobiscie pokonuje kilka razy w roku trase Basel- Strzelce i do samego Görliz jest wszystko O.K, przekroczy sie Polska granice zaczyna sie... Samowolka, popisy glupoty! W Szwajcarii gdy w tunelu przekracze 80 kmh policja posle mi poczta piekne zdiecie z przekazem ktory siega nawet kilku tysiecy frankow... Powtorzy sie to ponownie,zabieraja mi prwo jazdy a ich odzyskanie graniczy z cudem. Niemcy, nowy system, 8 punktow prawko w d... a fotoradary beda nawet montowane w balustradach ochronnych na autostradach i nikt sie nie sprzeciwia bo ktos kto jezdzi jak czlowiek i patrzy na znaki nie ma sie czego obawiac. Nie mam na mysli ze Niemcy nie lamia przepisow, prosze zle nie kojarzyc. Wydaje mi sie a nawet jestem przekonany ze dlatego w Polsce robi sie tyle szumu w sprawie fotoradarow bo spoleczenstwo wie ze szybko poleca glowy, beda wysokie kary a z czego je placic? Kowalski pracuje na budowie, zarabia 2000, jakims tam cudem kupil sobie BMW z odzysku Niemieckiego, na oplaty ledwie starcza ale kumplom trzeba pokazac na co go stac bo nic innego mu w zyciu nie pozostalo i jakis tam durny fotoradar bedzie mu robil zdiecia za ktore trzeba jeszcze placic i to slono? Tak nie moze byc! A jednak tak powinno byc!

Odpowiedz