fbpx Miliony na remont szkoły | Strzelec Opolski

Miliony na remont szkoły

Miliony na remont szkoły

Artykuły : 
Numer wydania: 

Nieco ponad 4,2 mln będzie kosztował remont dawnego budynku szkoły podstawowej nr 1 w Strzelcach Opolskich. To charakterystyczna budowla z czerwonej cegły, która znajduje się przy ulicy Marka Prawego. O planach na zagospodarowanie pustego budynku pisaliśmy już kilkakrotnie na naszych łamach. Dzięki staraniom urzędu miejskiego i Strzeleckiego Ośrodka Kultury była szkoła nie popadnie w ruinę, przeciwnie - zyska nowe życie. W czwartek, 28 listopada, w strzeleckim magistracie podpisano umowę z wykonawcą, który zajmie się przebudową budynku. Jest nim firma Alog z Kędzierzyna-Koźla. Co ciekawe, do przetargu przystąpiło 7 firm, a ta która złożyła najkorzystniejszą ofertę za niecałe 4 mln zł, nie przystąpiła do podpisania umowy.

 

Zamówienie obejmuje dwie części, pierwsza to adaptacja parteru i poddasza na potrzeby Miejskiej i Gminnej Biblioteki. Na ten cel udało się pozyskać dwa miliony dofinansowania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Druga część to adaptacja pierwszego i drugiego piętra na potrzeby urzędu gminy. Po remoncie ma tam działać Gminny Zarząd Obsługi Jednostek, prawdopodobnie znajdzie się też miejsce dla innych referatów, które są rozsiane po Strzelcach.

 

Budynek przejdzie gruntowny remont: przebudowany zostanie parter i poddasze, remont obejmie wszystkie pomieszczenia i sanitariaty, dawna klatka schodowa zostanie wyburzona, nowa będzie dobudowana w innej części obiektu, wykonane zostaną nowe instalacje. Budynek będzie miał też windę.

 

- Harmonogram prac mamy podzielony na sześć etapów, w pierwszym jest wymiana stolarki. Robiliśmy już trudniejsze modernizacje, np. niedawno skończyliśmy remont zamku w Koźlu. Przebudowa szkoły na bibliotekę nie jest niczym trudnym - zapewnia Gerard Gola, właściciel firmy inżynierskiej Alog.

 

Zgodnie z planem prace powinny zakończyć się do końca września 2020 roku. Kolejnym etapem będzie zbudowanie niezbędnej drogi przeciwpożarowej.

 

- Powstaną też miejsca parkingowe, bo nie wyobrażamy sobie funkcjonowania biblioteki w centrum miasta bez miejsca na samochody. Wiąże się to z likwidacją boiska, które i tak traciło już rację bytu, bo nie ma tam szkoły. Powstanie kolejna przestrzeń publiczna w centrum miasta, tak bardzo wyczekiwana przez mieszkańców - cieszy się burmistrz Tadeusz Goc.

 

Będziemy zaglądać na plac budowy i pokazywać postępy w pracach.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Miejski asfalt na wsi
Wyśpiewali złoty puchar
Ukrainie trzeba pomóc
11 rzeczy za darmo

Odpowiedz