fbpx Mały wielki krok | Strzelec Opolski

Mały wielki krok

Mały wielki krok

Artykuły : 
Numer wydania: 
Za działalność koła DFK w Kielczy członkowie otrzymali wyróżnienie w konkursie „Mały krok dla człowieka - duży krok dla społeczności. Działania lokalne na rzecz niemieckości w regionie”, zorganizowanym przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Jedną z inicjatyw kielczańskiego koła jest stawianie drzewka majowego, które po raz pierwszy stanęło w 2008 roku przy Zabytkowej Chacie w Kielczy. Miało ono symbolizować wspólnotę tworzoną przez ludzi jednej społeczności, co odzwierciedlone zostało na 22 herbach zawieszonych na drzewku, oznaczających wszystkie działające we wsi wspólnoty.

Rok 2011 upłynął pod znakiem szeregu imprez, które miały na celu integrację mieszkańców wsi i lepsze poznanie przez nich kultury niemieckiej. Stało się to możliwe dzięki przygotowaniu przez koło DFK Kielcza Dnia Matki, festynu wiejskiego, spotkania ze św. Mikołajem oraz spotkania bożonarodzeniowego. Prócz tego wspólnie ze Stowarzyszeniem Wincentego z Kielczy mniejszość realizowała projekt pt. „Jesteśmy rodziną - my som familiom - Wir sind eine Familie”. Projekt ten miał za zadanie ukazać, jak tworzyły się powiązania (w tym małżeńskie) pomiędzy przedstawicielami różnych narodów i państw na terenie powiatu strzeleckiego, a tym samym powiązania narodowości o różnej tradycji i obyczajach.

Działalność mniejszości niemieckiej to współorganizacja festynów „Wieś kontra wieś”, a także rajdu rowerowego, który był pierwszą tego rodzaju inicjatywą koła.

- Wyróżnienie dla naszego koła to naprawdę powód do dumy - mówi Cecylia Cieślik, przewodnicząca DFK Kielcza, która na uroczystej gali w Urzędzie Marszałkowskim odebrała wyróżnienie i nagrodę. - Zgłoszonym kołom przyznano tylko trzy miejsca i dwa wyróżnienia, więc chyba mamy się z czego cieszyć.

Gratulujemy i życzymy kolejnych udanych pomysłów i przedsięwzięć.

Aleksandra Morawiec

Komentarze

Portret użytkownika ciekawska
Wysłane przez ciekawska (niezweryfikowany) w 28 Styczeń, 2014 - 22:36

Czy ma ktos ten komiczny plakat wyborczy orgackiego z czasow wyborow w 2010 r? Szczegolnie poczatek byl specyficzny. Wybory sie zblizaja wiec warto przypomniec sobie kielbase wyborcza (wiekszosc jest nadal aktualna) a przy okazji sie posmiac, Wstep byl rewelacyjny :D MO moze tylko drobne korekty wprowadzic i znowu na nim startowac. W koncu jak sie udalo za pierwszym razem to warto drugi raz sprubowac. Jak ktos ma plakat to prosze o wrzucenie do sieci.

Odpowiedz