fbpx Mało miejsca, mało godzin... | Strzelec Opolski

Mało miejsca, mało godzin...

Mało miejsca, mało godzin...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Za nami pierwszy etap naboru do przedszkoli w gminie Kolonowskie na rok szkolny 2019/2020. Pomimo że w gminie działa już osiem oddziałów przedszkolnych, do których uczęszczać może 200 dzieci, znów zabrakło miejsc dla maluchów. Z danych dotyczących urodzeń wynika, że gdyby wszyscy rodzice zapisali do przedszkola dzieci, którym należy się opieka w roku 2019/20, to w gminie zabrakłoby 43 miejsc! W kolejnych latach liczby te nieco spadną: w roku 2020/21 ma to być 37 dzieci, a w kolejnym 13.

 

Obecnie na 55 wolnych miejsc w przedszkolach przyjęto 48 dzieci. Wolnych pozostało jednak osiem miejsc, bo jedno z dzieci zmienia placówkę.

 

Do przedszkola nie dostało się 28 dzieci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli zostały wolne miejsca i nieprzyjęte dzieci, to burmistrz musi zadecydować, jak rozdzielić maluchy spełniające kryteria. Dyrektorzy szkół wraz z listami dzieci przyjętych i nieprzyjętych dostarczyli władzom gminy także dodatkowe dane na temat tych drugich kandydatów: rok urodzenia, liczbę zdobytych punktów i preferowane placówki. Ma to pomóc burmistrzowi podjąć decyzję.

 

Jednocześnie urzędnicy wysyłają pisma do sąsiednich gmin z prośbą o wskazanie placówek, gdzie nasi rodzice mogliby dowozić pozostałą 20 dzieci, która na pewno miejsc w naszej gminie nie znajdzie. Nasz samorząd będzie ponosił koszty opieki nad dziećmi w takim samym wymiarze, jak gdyby uczęszczały do naszych przedszkoli. Dodatkowo dzieci, których rodzice zdecydują się wybrać przedszkola w Krasiejowie, Ozimku, Szczedrzyku lub Kadłubie będą mogły korzystać z darmowego transportu gminnym busem spod domu pod przedszkole.

 

Gmina stara się wychodzić naprzeciw potrzebom rodziców i wybierać przedszkola znajdujące się na przykład na ich drodze do pracy. W ubiegłym roku z takiego rozwiązania skorzystała trójka dzieci. Wiadomo już, że dwójka z nich nadal chce dojeżdżać do Szczedrzyka na zajęcia.

 

Problemem dla rodziców jest nie tylko brak miejsc w przedszkolach, ale też zbyt krótki czas ich pracy. Burmistrz Norbert Koston przed wyborami zapowiadał, że będzie dążył, aby wszystkie zapewniały opiekę dziewięciogodzinną. Oddział przedszkolny w Spóroku jest czynny przez sześć godzin. Radny Rafał Koj wnioskował, aby wydłużyć pracę placówki chociaż do 8 godzin. Oferowane obecnie godziny nie zapewniają opieki dzieciom, których rodzice pracują na pełen etat. Decyzja o tym zostanie podjęta w sierpniu bieżącego roku. Koszt wydłużenia pracy przedszkola to około 40 tysięcy złotych brutto rocznie.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Nowy dyrektor
Magicznie i kolorowo
Tu brakuje parkingu...

Komentarze

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 17 Kwiecień, 2019 - 16:34

 

W zeszłym tygodniu był artykuł o tym iż gmina nie ma innych problemów, jak tylko zmaina herbu, bo obecny(bardzo dobry moim zdaniem i nie tylko), jest "nielegalny".

Teraz okazuje się, że nikt z tego gminnego harbiostwa Von Colonna, nie potrafi zrobić tabelki w excelu: w pionie daty urodzin, w poziomie miejscowości i liczba dzieci, podsumowania. Na podstawie tak zebranych informacji prognozuje się liczbę potrzebnych miejsc w przedszkolu w danym roku, z wyprzedzeniem paroletnim.- PROSTE!

Problem z liczbą miejsc w przedszkolach nie jest tylko problemem tegorocznym.

Wielkie zmiany herbu Kolonowkiego, a o dzieci zadbać nie potrafią. To jest wstyd, że nasze dzieci muszą pałętać się po ościennych miejscowościach. Rodzice płacą podatki w Gminie Kolonowskie więc miejsce w przeszkolu się należy się w Gminie Kolonowskie.

Ale cóż taka mentalność po Colonnach pozostała - byle dla siebie, a innych ludzi mieć za nic!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Kwiecień, 2019 - 20:21

Nie pouczaj innych bo jesteś cienki we wszystkim a nie tylko z historii co niedawno wykazali mądrzejsi od ciebie.

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 20 Kwiecień, 2019 - 21:13

Jak z tymi mądrzejszymi odkryjecie wreszcie te czeskie, morawskie i austriackie wpywy w Kolonowskiem to daj od razu znać, bo ciekaw jestem niesłychnie.

Portret użytkownika Gosc234
Wysłane przez Gosc234 (niezweryfikowany) w 17 Kwiecień, 2019 - 21:10

Mariusz 79 to chodzący mędrzec Gminy Kolonowskie. Na wszystim się zna - wszystko ma w małym palcu. Tylko szkoda że tak mało robi dobrego dla Gminy. Krytyków jest dużo a ludzi chętnych do pomocy mało. Ciekawe czy pomagales sprzątać świat i naszą Małą Ojczyznę? Tak mało dla ludzi i środowiska a zarazem TAK dużo  

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 20 Kwiecień, 2019 - 21:07

Klasyka- brak argumentów -atak na osobę.

Burmistrz, zastępca, urzędnicy, radni dostają pieniądze z naszych podatków aby zajmować się oświatą, drogami, gospodarką komunalną, etc... Powyższy artykuł pokazuje, że robią to źle. Problemem  jest brak miejsc w przedszkolach. Przepraszam bardzo, ale takie akcje jak sprzątanie świata, czy zmiana herbu  w niczym ludziom nie pomogą, nie rozwiążą żadnego problemu mieszkańców. Takie bezsensowne akcje to tylko autopromocja organizatorów (obecny herb jest bardzo dobry, od sprzątania jest komunalka).

Oprócz miejsc w przedszkolach w Kolonowskiem bardzo potrzebna jest racjonalna walka ze smogiem to znaczy:1.postaranie się o pociągnięcie gazu tam gdzie się da, 2.napiętnowanie największych kopcicieli węglowych (np KGK, pawilon obok ośrodka zdrowia, sam ośrodek zdrowia oraz innych), 3.edukacja jak palić, 4.dopłaty do nowoczesnych kotłów.

Czy Twoim zdaniem rodzice płacący podatki i ich dzieci, dla których zabrakło miejsc w przedszkolu w Kolonowskiem mają też sprzątać Kolonowskie ?

Portret użytkownika Gosc234
Wysłane przez Gosc234 (niezweryfikowany) w 21 Kwiecień, 2019 - 09:29

Witam  Dlugo Mariusz79 potrzebował czasu by odpowiedzieć ale to tylko swiadczy o in....... A dobra. Szkoda człowieka. Marnuje się na forum. Pamiętaj każda sesja jeat otwarta dla mieszkańców  Pobobno każda komisja tak samo. Proszę przekaż twoją mądrość (nie anomimowo) i może coś dobrego dla Nas wszystkich z tego wyniknie 

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 22 Kwiecień, 2019 - 17:36

Witam,

Zabrakło Ci in... i nie tylko in... aby odpowiedzieć na pytanie:

"..Czy Twoim zdaniem rodzice płacący podatki i ich dzieci, dla których zabrakło miejsc w przedszkolu w Kolonowskiem mają też sprzątać Kolonowskie ? ..."

Co do sesji czuję się zaszczycony zaproszeniem i nie wykluczam, że przyjdę jeśli czas pozwoli.

Jednocześnie urzędnicy i radni mogą brać pod uwagę media społecznościowe i czerpać z nich wiedzę co jest potrzebne w Kolonowskiem.

1.Tabelka z rocznikami dzieci na kilka lat i bieżące prognozowanie na jej podstawie ilości miejsc niezbędnych w przedszkolach, jest pomysłem który trzeba zastosować aby mieszkańcy naszej gminy nie zostali odrzucani ze swoimi dziećmi.

2.Realna walka ze smogiem jest również niezbędna. Przykładowe działania: specjalne konto na facebooku gdzie będą informacje jak palić aby nie dymić, wymiana doświadczeń jak ekonomicznie palić, napiętnowanie największych kopcicieli porzez umieszczanie zdjęć ich budynków jak się z nich kopci.

3.Wszelkiego rodzaju herby z symbolami Colonnów niech sobie chętni na takie atrakcje przyznają sami sobie, za swoje prywatne pieniądze. Dotychczasowy herb Kolonowskiego jest bardzo dobry i jest na nim dokładnie to co powinno być.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Kwiecień, 2019 - 18:59

http://"..Czy Twoim zdaniem rodzice płacący podatki i ich dzieci, dla których zabrakło miejsc w przedszkolu w Kolonowskiem mają też sprzątać Kolonowskie ? ..."

Czemu ich wykluczasz z grona chętnych do sprzątania? Popadasz w samozachwyt nad swoimi "odkrywczymi" propozycjami i wydaje ci się, ze zjadłeś wszystkie rozumy. A jesteś przeciętnym chłopkiem-roztropkiem, któremu imponuje to, iż ktoś nawiąże z nim dialog na forum. Efekty tego dialogu były dla ciebie ostatnio kompromitujące. Zostałeś wypunktowany przez historyków.

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 22 Kwiecień, 2019 - 20:55

Znowu klasyka -brak argumenów, brak pomysłów - atak na osobę.

Pogardą jest proponować komuś aby za darmo sprzątał, jeśli jest źle potraktowany(widać, że nie każdy to zrozumie). Złe potraktowanie polega na tym, że nie ma miejsca dla jego dzieci w przedszkolu. Ludzie płacą podatki dlatego miejsce w przedszkolu należy się, a od sprzątania jest komunalka.

Miejsc w przedszkolu dla wszystkich dzieci brak-więc opisana wyżej tabelka na miarę Kolonowskiego prawdę mówiąc może jest odkrywcza. Propozycję dotyczące walki ze smogiem również dla wielu mogą być odkrywcze-trzeba nauczyć się palić itd.. itd...smog jest faktem-zamiast samozachwytu chcę aby smogu nie było bo rujnuje mi zdrowie(wielu innym mieszkańcom również).

Co do "historyków" to niestety dokonali samozaorania pisząc jakieś brednie o wpływach: czeskich, morawskich, austriackich w Kolonowskiem. Jak poprosiłem o przykłady dostałem odnośnik do książki o Wrocławiu!?(jeśli ktoś nie wierzy i będzie mu się chciało może poczytać forum z zeszłego tygodnia).

Dla wielu osób odkrywcze może być również to, że Filip Colonna nie jest świętym, chociaż jego podobizna była w kaplice przy kościele.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Kwiecień, 2019 - 13:16

To nie jest atak na osobę. Osoba pojawia się jednak, siłą rzeczy przy okazji, jako autor infantylnych dywagacji historycznych i topornych pomysłów na funkcjonowanie władz gminy. Odrobinę skromności i krzty samokrytycyzmu wobec siebie Mariuszu79!

Odpowiedz