fbpx Komisariat pusty nocą | Strzelec Opolski

Komisariat pusty nocą

Komisariat pusty nocą

Artykuły : 
Numer wydania: 
Co roku komendant policji zdaje radnym każdej gminy relację ze stanu bezpieczeństwa na ich terenie. W tym roku Arkadiusz Chętnicki, objeżdżając samorządy w Zawadzkiem i Kolonowskiem, informował także, że w komisariacie w Zawadzkiem planowana jest likwidacja pięciu etatów dyżurnego i zamknięcie komisariatu na osiem godzin nocnych. Informacja za pośrednictwem władz Zawadzkiego dotarła też do gminy Jemielnica, która podlega pod tę samą jednostkę policji.

Planowane zmiany wywołały spore zamieszanie i wątpliwości. Mieszkańcy twierdzą, że spowoduje to spadek poczucia bezpieczeństwa i brak dostępności do komisariatu w czasie największych zagrożeń, czyli nocą. Pojawiły się nawet teorie, że to pierwszy krok do likwidacji jednostki.

To ostatnie Zawadzkiemu raczej nie grozi. Zatrudnieni tu stróże prawa zapewniają bezpieczeństwo około 25 tysiącom mieszkańców. Gdyby jednostka znikła z mapy, czas dojazdu policjantów ze Strzelec do Kielczy czy Staniszcz Małych byłby stanowczo za długi.

Przezorni radni postanowili zaprotestować przeciwko planom policji. W Zawadzkiem, choć niejednogłośnie, uchwalono protest przeciwko likwidacji dyżurów nocnych. Ich stanowisko w całej rozciągłości poparli rajcy z Kolonowskiego. Jeszcze w lutym nad problemem mają się pochylić radni z Jemielnicy.

Protest zaadresowano do szeregu instytucji, zaczynając od rady powiatu, a kończąc na Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Sądząc jednak z wypowiedzi policji, działania te nic nie wniosą.

Komenda Powiatowa Policji zapewnia, że wprowadzone zmiany nie wpłyną na spadek bezpieczeństwa.

- Przeciwnie, likwidacja stanowiska zespołu dyżurnych pozwoli na zwiększenie liczby policjantów pełniących służbę w terenie - mówi komendant powiatowy, Sebastian Maj. - Liczba policjantów w komisariacie wzrośnie z 24 do 26 etatów.

Dzięki zmianom ma powstać dodatkowy patrol, który będzie kontrolować miejsca charakteryzujące się szczególnym nasileniem przestępstw czy wykroczeń lub miejsca wymagające systematycznego nadzoru.

- Planowana likwidacja zespołu dyżurnych pozwoli na utworzenie dodatkowych stanowisk: czterech w służbie prewencyjnej (w tym dzielnicowy) oraz jednego w służbie kryminalnej - wylicza Maj.

Dostępność do usług policji będzie, zdaniem komendanta, taka sama jak do tej pory.

- Forma przyjmowania interesantów, zgłoszeń od mieszkańców podległych gmin będzie zmieniona wewnątrz jednostki, jednak nie będzie wpływać na ograniczenia lub brak kontaktu mieszkańców z policjantami komisariatu - mówi. - Służba patrolowo-interwencyjna bądź obchodowa - pełniona będzie całodobowo.

Jedyna zmiana ma polegać na tym, że między 22:00 a 6:00 rano w komisariacie nikogo nie będzie. W ciągu dnia dyżury pełnić będą kierownicy poszczególnych działów.

Choć o zmianach jest głośno, to nie ma jeszcze podanego terminu, kiedy zostaną wprowadzone. Tak naprawdę mieszkańcy rzadko zaglądają do komisariatu nocą. Dziś każdy ma telefon i problemy zgłasza przede wszystkim tą drogą. Praktyka pokaże, czy jest różnica pomiędzy tym, czy słuchawkę podniesie dyżurny w Zawadzkiem, czy w Strzelcach i w jakim czasie policjanci będą reagować na zgłoszenia po wprowadzeniu zmian.

Martyna Mirek

Komentarze

Portret użytkownika emeryt
Wysłane przez emeryt (niezweryfikowany) w 12 luty, 2014 - 09:53

Czytając ten artykuł dochodzę do wniosku, że w tym kraju to najlepiej coś rozpier.... a inni niech się martwią i jakoś to będzie. Nie zazdroszczę Panu Komendantowi , bo to nie jest jego decyzja a walka z przełożonymi jest skazana z góry na porażkę. Fajnie się mówi że będzie 26 etatów a było 24. A może tak powiedzmy społeczeństwu że było 27 a zabrano 3 i zostało 24, a teraz nagle oddaje się 2 . Ale jak to BRZMI było 24 a będzie 26!!!!! Z tego co jest mi wiadomo to dyżurny w komisariacie nie zajmuje się tylko odbieraniem telefonów ale wykonuje szereg innych czynności, które po likwidacji tych stanowisk spadnie nie na 5 osób tylko na 2, które zamiast pracować w terenie, jak to mówi PAN KOMENDANT, będą siedziały w komisariacie i odbierały telefony. Na ulicy nie przybędzie nawet pół człowieka, bo ci co mieli tam być będą pracować w komisariacie przy biurku a inni w KPP Strzelce Opolskie bo tam zostaną zabrane etaty dyżurnych , ale o tym się nic nie mówi. Mówienie takich rzeczy to czysta demagogia. A co ze sławetnymi miernikami???? Jak to się będzie miało do wskaźników, które są nieodzownym priorytetem w POLSKIEJ POLICJI!!!! Tym się będą martwili ludzie w komisariacie , bo od czego się ma podwładnych.
A społeczeństwo???? Niech się w odbija od drzwi komisariatu, niech sobie dzwoni na numery alarmowe, może kiedyś ktoś odbierze i przyjedzie. Mam tylko nadzieję, że włodarze podległych pod komisariat Zawadzkie gmin nie odpuszczą sobie i będą walczyć o komisariat, który ma być dla miejscowego społeczeństwa a nie komendantów w KWP Opole.
A tak na marginesie to zastanawia mnie czemu obecny z-ca KWP w Opolu "PAN JAN" sam nie dokonał likwidacji dyżurki w Zawadzkiem podczas gdy był komendantek w Strzelcach. Czyżby bał się miejscowych władz samorządowych. Lepiej było klepać się po ramieniu i mówić ,że wszystko jest OK niż narażać się włodarzom. Teraz lepiej wypuścić w pole nowe komendanta a samemu siedzieć w Opolu i ruszać sznureczkami. Ale po to się jest PRZEŁOŻONYM i ma się PODWŁADNYCH. Liczę ,że ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i przestanie likwidować coś co dobrze działa, tylko zajmie się rzetelną pracą a nie wymyślaniem. Takich POMYSŁOWYCH DOBROMIRÓW w Polsce już wystarczy PANOWIE KOMENDANCI!!!!!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 12 luty, 2014 - 16:39

No wreszcie ten temat został dostrzeżony. Zgadzam się, że więcej nie będzie policjantów terenie. Chyba mają nas mieszkańców za durnia i słuszne jest powiedzenie, że jeden pisze, a drugi czyta. Jak może przybyć etatów skoro się 5 zabiera do Strzelec Op. Po co je zabierać a potem 5 , czy więcej dołożyć. Poza tym etaty te trafią do biur, czyli na dyżurkę w Strzelcach Op. Musi Pan komendant wykonać polecenie Pana Jana z Opola, któremu wężyki generalskie uciekły. Tak to wygląda jak się komendantów przywozi w teczce. Pan Jan z Kędzierzyna, następca z Kędzierzyna i następni z Opola. Poczekalnię z tego terenu zrobili. Chyba, że stare wygi chcą na minę wsadzić nową Panią komendant. Wracają jednak do tematu, Panowie burmistrzowie (i wójt), komendant chce pokazać kto tu rządzi. Skąd my te czasy znamy, niedługo będziemy obchodzili 25 lat Solidarności, które ni jak się mają do tej rzeczywistości. Proszę pamiętać Panowie samorządowcy, że ustawowo to Wy wydajecie opinię o tym kandydacie na to stanowisko. Jest to skuteczny oręż bo już jeden ze starostów skorzystał z tego przywileju i widać było, że był om skuteczny. W kontekście obecnych wydarzeń i słabości organów państwa jak się w takim razie będzie miała ochrona społeczeństwa jak na wolność Państwo wypuści takich Trynkiewiczów. Czas powiedzieć stop.Panowie samorządowcy do dzieła i pokażcie że działacie z mandatu społecznego

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 12 luty, 2014 - 21:28

Arogancja i chamstwo w wykonaniu organu państwowego. Myślę, że doza prawdy jest w tym co sie pisze i to ze działania te prowadzą do "wysadzenia" z siodła nową Panią Komendant. Poprzednika podsłuchali, nagrali i przekazali mediom. Może to i teraz jest tzw. ś...nia. Nikt rozsadny nie zadziera z samorządami, które są "dojnymi krowami". Ja się pytam: jak zostaną dokonane rozliczenia komendy ze strzelec z samorządami. One to w przeciągu istnienia tej jednostki dokonały wieloset tysięcznych dotacji z naszych, podatnika pieniędzy na : samochody, paliwa, wyposażenia, pomieszczenia.media itp. W tym roku kolejny raz samorządy przekazały dziesiątki tyś. na dodatkowe służby, a w zamian za to likwiduje się skuteczność tych jednostek. Bzdury opowiada Pan komendant ze Strzelec twierdząc, że polepszy się stan bezpieczeństwa. Takim stwierdzeniem podważa swe kwalifikacje na tą funkcję + brak zaufania ze strony samorządów powinny być wystarczające dla starosty i wojewody o cofnięcia mandatu zaufania dla tego komendanta i tego funkcjonariusza z Opola, który za tym stoi

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 12 luty, 2014 - 21:47

Ja się pytam jakim prawem przyznano dotacje na policję w tym roku w Zawadzkiem na 15 tyś zł i w pozostałych gminach też.Ja się pytam, którzy z tych komendantów widzieli zbója, brali udział w załatwieniu rozróby pod dyskoteką w Zawadzkiem, czy też interwencji mieszkańców w ucieszeniu sąsiada, bójek i wielu innych tego typu spraw. Przecież wiele tych burd dotyczy pory nocnej i interwencja poprzez Strzelce jest w skuteczności z czymś z granicy kosmosu.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 13 luty, 2014 - 07:03

Widzisz zamieszchłe czasy kiedy dbano o nasze bezpieczeństwo odeszły już w cień . Teraz liczy się kasa , układy , kolesiostwo itp. Problem jest w tym że jak już możemy coś zmienić to na wybory nie chadzamy bo uważamy że to nic nie zmieni i dalej trwamy w tym bycie na który nażekamy bez końca , to jest nasz Polski problem nawet w krajach afrykańskich jest dużo wyższy wskaźnik biorących udział w wyborach i to jest wykładnia jakie mamy miałki społeczeństwo i jak łatwo nim kierować , co oczywiście nie zmienia faktu że nażekamy bez końca na wszystko bo to takie nasze Polskie .

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 13 luty, 2014 - 12:12

Na wybory powinni wyłącznie chodzić ci co interesują się polityką. Na wybory powinni wyłącznie chodzić ci co znają i potrafią obronić się przed metodami manipulacji lewicowo-liberalnych mediów. Samo chodzenie na wybory i głosowanie na ludzi, żeby tylko głosować nic nie zmieni. Narzekanie, nie jest też takie złe. Chociaż lepiej narzekać, niż "nażekać".

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 13 luty, 2014 - 09:18

Panie radny Orłowski,jak to jest z Pana wnioskami odnośnie głosowania, żeby podawać kto "za", a kto" przeciw. W przypadku tej uchwały likwidującej dyżurnych w komisariacie i tym samym obniżenia naszego bezpieczeństwa Pan milczysz. Powiedz Pan, że Pana "klub", tj. Pan, radny Beier, Bielski Romberg byli za likwidacją dyżurnych. Ważniejsza jest dla was sprawa mostka i innych pierdoł niz bezpieczeństwo mieszkańców. Teraz tu widać w jaki sposób realizujecie społeczny mandat

Portret użytkownika Andrzej Orłowski
Wysłane przez Andrzej Orłowski w 13 luty, 2014 - 10:41

Do "czytelnik (niezweryfikowany), 13 luty, 2014 - 09:18"

Pragnę poinformować, że ja nie głosowałem przeciwko wnioskowi.

Natomiast jak głosowali poszczególni radni to nawet nie wiem, a to, że nie podaje się, jak kto głosuje, to nie do mnie te żale.

Dla zainteresowanych jak przebiegła dyskusja na Sesji, jak przygotowano wniosek i jak go uzasadniono, zapraszam do odsłuchania tej części Sesji.

W załączeniu link do w/w nagrania:

http://andrzejorlowski.wrzuta.pl/audio/9WGTf1Kfm0Z/27-01-2014_r._sesja_r...

Andrzej Orłowski

Portret użytkownika Człowiek z Zawadzkiego
Wysłane przez Człowiek z Zawa... w 28 Marzec, 2014 - 10:44

Kto za czym głosuje, to te żale do naszego wspaniałego wszystko wiedzącego i zawsze nieomylnego MO = Mieczysława Orgackiego.

WYWIEŚĆ NA TACZCE Z URZĘDU ORGACKIEGO.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 13 luty, 2014 - 14:52

To nie jest odpowiedź panie radny. Znowu odpowiedź w starym stylu, "odsyłam-link taki, nagranie strona itp" Uciekasz Pan od tematu.Proszę jako radny jasno się wypowiedzieć dlaczego Pan się wstrzymał, czyli był przeciw.Znów słówka, półsłówka i nie ta treść itp. Meritum sprawy się liczy, inicjatywa, a Panu tylko w głowie co zrobić z mostkiem. Coraz bardziej się Pan odkrywasz. A tak na marginesie, co tam słychać ze ścieżką z Żędowic do Zawadzkiego. Czekamy na realizację tej inicjatywy. Może tak by jeszcze raz zadzwonić do TVN,ludzi zebrać, to teraz takie modne i medialne

Portret użytkownika Andrzej Orłowski
Wysłane przez Andrzej Orłowski w 13 luty, 2014 - 15:27

Do: czytelnik (niezweryfikowany), 13 luty, 2014 - 14:52

Szanowny Panie,

skądś już się znamy, korespondowaliśmy już wielokrotnie.

Jak Pana moje odpowiedzi nie satysfakcjonują, a jest Pan za leniwy, aby skorzystać z materiałów źródłowych, jak protokóły, nagrania, to Pana problem.

Ja już parokrotnie informowałem, że głównie wypowiadam sie w sprawach Gminy na posiedzeniach/obradach, Komisji problemowych / Sesjach Rady Miejskiej, a to, co robię w internecie, na forach, w Strzelcu Opolskim, to jest nic innego jak umożliwianie mieszkańcom dostępu do interesujących materiałów źródłowych.

Jeżeli, ma Pan, pytania bezpośrednio do mnie, to zapraszam na prowadzone dyżury radnego, posiedzenia/obrady Komisji problemowych / Sesje Rady Miejskiej lub do kontaktu bezpośredniego w powszechnie znany sposób (telefonicznie, mailem itp.)

Andrzej Orłowski

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 14 luty, 2014 - 17:54

nie widzę odpowiedzi na pytania.Trudno się przyznać do populizmu. Może by tak zacząć działać, żeby się z tego mandatu rozliczyć. Coś jesteś Pan bardzo aktywny tam, gdzie mozna robic dym a tam gdzie są działania konstruktywne, to nie ma Pana.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 29 Marzec, 2014 - 23:38

czytelnik (niezweryfikowany), 15 luty, 2014 - 10:01 napisał:

czytelniku ,nie przejmuj się to tylko jakiś wypierdek od M.S lokujący uczucia do A.O.
Odpowiadam:
Sam jesteś wypierdkiem nie wiadomego pochodzenia...
Pozdrawiam.
N. Cz.

N. Cz.

Portret użytkownika książe zadupia
Wysłane przez książe zadupia (niezweryfikowany) w 30 Marzec, 2014 - 00:05

Miętku śpij spokojnie ORMO czuwa, jak nie pałą to wiadrem z fekaliami.
I uprzejmnie donoszę, że mogę nie odpowiadać bo na udzielenie odpowiedzi jest miesiąc czasu, a śmiecie mogą odpwiedzi nie otrzymać wcale.

Portret użytkownika Człowiek z Zawadzkiego
Wysłane przez Człowiek z Zawa... w 31 Marzec, 2014 - 11:01

Ulica Młyńska w Żędowicach to całkiem normalna, jak na polskie wiejskie warunki droga. Mieszkają tam normalni ludzie. Gmina powinna być dumna z tej ulicy bo firmy które tam są dobrze prosperują i wnoszą duży wkład dla gminy, województwa i regionu. Prosiłbym się o nie nabijanie się z tej ulicy.
Niech Orgacki najpierw unormuje stosunki z panem Orłowskim i zadba o bezpieczeństwo gminy a nie wiecznie się gryźć, o swoje wygórowanie ego bo to nic dobrego nie przyniesie ani jemu, ani gminie.

WYWIEŚĆ NA TACZCE Z URZĘDU ORGACKIEGO.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Marzec, 2014 - 11:48

Idzie wiosna. Widać, że obudził się kierowca-specjalista od taczek. Pisz się w kolejkę, bo przetargi lecą, a z takim uprawnieniami to rzadkość na rynku. Jeszcze konkurencja wróci jaka z Holandii i co wtedy będzie ? stracisz fuchę

Portret użytkownika uważać na ORMO
Wysłane przez uważać na ORMO (niezweryfikowany) w 31 Marzec, 2014 - 12:13

Jestem czytelnikiem, czytam i pisze a na odpowiedź mam miesiąc czasu.
Prędzej żerdki w polu zakwitną niż ten człowiek przyzna oczywistą rację Panu Orłowskiemu.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Marzec, 2014 - 13:06

Prędzej żerdki w polu zakwitną niż ten człowiek(AO) przyzna oczywistą rację Panu Orgackiemu!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Marzec, 2014 - 13:35

MO albo ORMO czy jak mu tam, musi mieć potężny kompleks względem rodziny Orłowskich, bo ci samodzielnie potrafili rozkręcić dużą świetnie prosperującą firmę, a sam umie żyć tylko na garnuszku podatników, w dodatku nie jest w stanie za nic wziąść odpowiedzialności, za źle wydane decyzje odpowiada nie swoim majątkiem i ciągle zwala na innych.
Musi mieć ogromny tupet żeby porównywać do Orłowskich.

Portret użytkownika Człowiek z Zawadzkiego
Wysłane przez Człowiek z Zawa... w 31 Marzec, 2014 - 14:10

Dokładnie tak jest jak napisał mój przedmówca z 31 marzec, 2014 - 12:35. Nic ując ani dodać. Co do przetargów na "taczkarzy" to radzę się tej osobie, która pisze o moim przebudzeniu odpowiem, że mam lepsze zawody od proponowanego mi taczkarza. Moja praca nie polega na polowaniu przetargi. Dziękuję za dobre chęci.

WYWIEŚĆ NA TACZCE Z URZĘDU ORGACKIEGO.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 15 luty, 2014 - 00:20

aczkolwiek warto było jednak glosowac za tym wnioskiem to ten anonim ma racje, niemniej z tego co widze jemu nie chodzi o to tylko o atak na Pana i nic poza tym.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 15 luty, 2014 - 00:24

dodam jeszcze ze w Zawadzkiem likwidowane jest wszystko po kolei, najpierw przejazdy kolejowe, potem szkoły teraz policja, niedługo będzie tu dziki zachod. Policja wbrew pozorom robi swoje, gdyby ich nie było tutaj to byłoby nieciekawie.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 26 luty, 2014 - 09:50

Wbrew pozorom, patrząc na to co się dzieje, to policja w Zawadzkiem robi swoje.Możenie nie tak jak byśmy sobie do końca życzyli. Wracając jednak do sprawy likwidacji dyżurów, to popatrzmy na przypadek burmistrza ze Zdzieszowic, dziś przypadek z Krapkowic i dzisiejszy artykuł w NTO na temat dyżurnych w komendzie strzeleckiej, która za chwilę będzie musiała zapłacić 120 tyś odszkodowania za błędne informacje w sprawie kradzionego auta BMW. I tu mamy odpowiedź na pytanie dlaczego są likwidowane dyżury w Zawadzkiem, bo trzeba znaleźć pieniądze na zapłatę błędu w Strzelcach. Tylko pytam dlaczego ma za to zapłacić Zawadzkie. Mało z tego, to po Strzelcach op. (20 tyś. zł) Zawadzkie dokłada do policji w tym roku 15 tyś. zł. To ma być podziękowanie za wsparcie? Tam przyjrzeć się etatom (wysokim) jak rzecznik prasowy,wszelkiego rodzaju pomocnicy, co biuro to sekretarka itp. Najłatwiej i najlepiej likwidować to co jeszcze dobrze idzie i chronić nieudolność. Może by się tak przyjrzeć tym co stoja za tym pomysłem, może ich etaty są zbędne. Skądś znamy takie działania, wykazujące potrzebę swego istnienia, tj. lewo skrzydło przenieść na prawe, a prawe na lewe.

Odpowiedz