fbpx Kolejne nazwy do zmiany | Strzelec Opolski

Kolejne nazwy do zmiany

Kolejne nazwy do zmiany

Artykuły : 
Numer wydania: 

W związku z prowadzoną w Polsce dekomunizacją, w gminie Ujazd zmianie ulegną łącznie trzy nazwy ulic. Jedna już została zmieniona - ulicę 22 Lipca w Jaryszowie przekształcono w ulicę Spokojną. Jak wyjaśnili przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, 22 lipca odnosi się do upamiętnienia wylansowanej przez propagandę komunistyczną (choć nieprawdziwej) daty powstania Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Dzień ten został ogłoszony w PRL świętem państwowym jako Święto Odrodzenia Polski.

 

Po kilku tygodniach od podjęcia uchwały w spawie ulicy w Jaryszowie, wojewoda opolski wezwał gminę Ujazd do zmiany jeszcze dwóch nazw ulic - Czterdziestolecia w Starym Ujeździe i 18 Marca w Jaryszowie.

 

Na stronie internetowej IPN-u można znaleźć uzasadnienie odnoszące się do nazw, jakie reprezentuje ulica w Starym Ujeździe. Wiele podobnych nazw występuje w całym kraju. Nawiązują one do rocznicy istnienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) - w przypadku Starego Ujazdu - do jubileuszu czterdziestolecia.

 

Mieszkańcy Starego Ujazdu uznali, że zamiast Czterdziestolecia będzie w ich wiosce ulica Główna.

 

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Święty w Balcarzowicach
Aleja czereśniowa
Kto nas odśnieży?

Komentarze

Portret użytkownika Oberschlesier
Wysłane przez Oberschlesier (niezweryfikowany) w 21 Listopad, 2017 - 14:15

Tym co wymyślają nazwy! W Jaryszowie ul. 22-lipca nazywana jest przez wszystkich "Zidlong" a 18-marca to "Monek". Jedną duracką nazwę już wymyślili "Spokojna" zamiast 22-lipca, a to środek wsi i aż tak spokojnie tam nie jest. Zamiast 18-marca wymyślą pewnie jeszcze durniejszą nazwę!

Portret użytkownika Do tego madralenwyzej
Wysłane przez Do tego madrale... (niezweryfikowany) w 21 Listopad, 2017 - 15:59

Jakos nigdy nie slyszlem zeby na 18 marca gołdali monek yno jak juz to parzyńć...

Ale pewnie w rajchu siedzic i myslisz ze zjodles wszystkie rozumy i piszesz głupoty 

Portret użytkownika Oberschlesier
Wysłane przez Oberschlesier (niezweryfikowany) w 21 Listopad, 2017 - 18:35

Sorry! w obydwu przypadkach mi się pomyliło! Oczywiście 18 marca to Parzynć a nie Monek a 22 lipca to jest przy  dawnym stawie. Zwycięstwa to Zidlong...Dlaczego 18 marca nie mogło by się nazywać "Parzynć"? To nazwa stara jak ta wieś. "Parzynć" w staropolskim oznaczało łąkę gminną, wspólną dla wszystkich.

Portret użytkownika Kukuk
Wysłane przez Kukuk (niezweryfikowany) w 24 Listopad, 2017 - 06:39

Są dwie grupy ludzi:

1. Pierwsza to polscy nacjonaliści, PiS, ONR, mohery: Oni niszczą wszystko, co odmiennie, wszystko, co nieprawdziwie polskie (w ich subiektywnym odczucie). Oni się nie zmienią. Oczekiwanie zmiany jest naiwne. To tak jak oczekiwać, że murzyni w Afryce pójdą na drogę demokracji i krawe przewroty w krajach afrykanskich się skończcą. Murzyni tego nie zrozumieją potrzebują 200 lat. Tak jak polach nacjonaliści.

2. Druga grupa to ludzie nieświadomi. Liczą się imprezy, alkohol i seks. Ci ludzie nie interesują się kulturą. Ale uświadamianie tych ludzi może przynieść rezultaty. Nie są oni na nie, lecz koncentrują się na przyziemnych przyjemnościach. Tu można wykonać organiczna prace nad nimi i to może przynieść rezultaty.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Listopad, 2017 - 08:35

No i jest dzisiejsza Elyta do której zalicza się przedmówca.

Wg. niej pierwsza grupa jest do eliminacji a druga do poprowadzenia ku świetlanej przyszłości, w której rzecz jasna elyta pozostanie elytą.
Elyta działa w myśl zasady "o pokój będziemy walczyć do ostatniego żołnierza"

Odpowiedz