fbpx Kolce sposobem na wandali? | Strzelec Opolski

Kolce sposobem na wandali?

Kolce sposobem na wandali?

Artykuły : 
Numer wydania: 

W strzeleckim parku pracownicy Zieleni Miejskiej regularnie sprzątają liście spadające z drzew. W ubiegłym tygodniu grabiono liście z chorego kasztanowca, później wywieziono je do utylizacji.

 

- Zdrowe liście, które sprzątamy z alejek, z okolic stawu, ruin zamku i placu zabaw, wywozimy pod drzewa, sypiemy na nie mocznik i w ciągu pół roku rozkładają się one na biomasę. Nie trzeba ich nigdzie wywozić - mówi Józef Dworaczek z Zieleni. - Liście wpadające do stawu gniją i woda po prostu śmierdzi, dlatego zastosowaliśmy preparat biologiczny, który to neutralizuje - dodaje.

 

Osoby wyznaczone z urzędu miasta i zarządca parku zakończyli przegląd drzew w parku. Zgodnie z zaleceniami konserwatora suche lub popękane drzewa będą usunięte. Przez tegoroczną suszę w parku uschło ok. 500 drzew, a łącznie do usunięcia jest blisko 700 sztuk. W piątek 8 listopada rozpoczęły się prace związane z nasadzeniem nowych drzew, w tym roku zostanie posadzonych ich jeszcze 26.

 

- To są drzewa, które mają już po 16, 18 cm obwodu. Przy głównych alejkach, gdzie przy młodych drzewkach wbijamy paliki, zazwyczaj są one łamane. Młodzież nie ma co robić w weekendy, bo wtedy najczęściej dochodzi do dewastacji - opowiada Józef Dworaczek. - Ostatnio sadziliśmy drzewka tlenowe, które kwitną różowo na pędach i w ciągu roku rosną nawet trzy metry. Wymyśliłem, że koło takich drzewek będę sadził róże albo berberys. Jak ktoś będzie chciał połamać drzewko, to kolce go pokłują i może to go zniechęci. W przyszłym roku będziemy sadzić w parku 600 drzew, musimy się dobrze zastanowić, jak zabezpieczyć je przed wandalami - dodaje.

 

Za nami rewitalizacja Rybaczówki i Parku Leśnego, dlatego Józef Dworaczek walczy o pieniądze na kolejny etap rewitalizacji Małego i Dużego Parku.

 

- Na razie się nie wychylam, bo przed PUKiM przekształcenie, ale mam już pewne plany. Trzeba pielęgnować stare drzewa i nasadzać kolejne nowe, to jest bardzo ważne, szczególnie gdy jest tak sucho i brakuje deszczu - mówi.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Kolejna syrena
W Warmątowicach wiele inwestycji
90 000 zł w plac zabaw
Uratują życie
Spotkanie przy fontannie
Jak wysoki jest wiadukt?
Zabrakło pucharu?
Kamienica należy do miasta
Park Renarda?
Dyniowe warsztaty

Odpowiedz