Jesteś stąd? Masz szanse na mieszkanie

Jesteś stąd? Masz szanse na mieszkanie

Artykuły : 
Numer wydania: 

Gmina chce budować mieszkania
 

Sprawa nowych mieszkań to gorący temat w Strzelcach - opowiada pani Magda, która przyszła na spotkanie zorganizowane przez Urząd Miejski w Strzelcach Opolskich, dotyczące powstania nowych mieszkań na ulicy Sosnowej i Bocznicowej. Temat szeroko opisywany był na łamach naszej gazety. Ludzie na forach internetowych od wielu dni komentowali pomysł: jedni twierdzili, że jest świetny, inni, że to niewypał.

Na spotkanie w czwartkowe popołudnie przyszło około 120 osób. Sala Rady Miejskiej strzeleckiego ratusza wypełniona była po brzegi. Na samym początku burmistrz Tadeusz Goc przedstawił główne założenia programu i wstępną wizualizację. Poinformował, że planuje rozpocząć budowę między wiosną a latem 2017 r. Mieszkania miałyby być gotowe w połowie 2018 r. Burmistrz zaznaczył, że ceny mieszkań będą porównywalne lub niższe z cenami dostępnymi na rynku. Podkreślił, że na pewno zostanie wprowadzony system zabezpieczający przed szybkim ich zbyciem w celu uzyskania zysku.

W trakcie spotkania zainteresowani wypełniali ankiety, w których pytano o wiek, miejsce zamieszkania, miejsce wykonywanej pracy, liczbę dzieci, określenie swojej sytuacji mieszkaniowej czy oczekiwań co do metrażu. Z zebranych materiałów wynikło, że mieszkaniami zainteresowane są głównie małżeństwa i związki nieformalne w wieku od 26 do 35 lat. Są to głównie mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie i tu zatrudnieni, wychowujący jedno, dwoje i troje dzieci, mieszkający u rodziny lub wynajmujący mieszkania. Zainteresowani zdeklarowali, że wolą metraż 51-70 m2, a także powyżej 70 m2.

Zaciekawieni pomysłem zadawali głównie pytania odnośnie do ceny za metr kwadratowy (która będzie znana dopiero po wykonaniu projektu inwestycji), o zarządzanie mieszkaniami po oddaniu właścicielom, o system przyznawania tych mieszkań, etc.

- Na pewno wspólnie z mężem będziemy starali się o nowe mieszkanie - mówi trzydziestosiedmioletnia mieszkanka Strzelec. - Dla nas ważne jest to, że będzie to nowy, miejmy nadzieję, nowoczesny budynek, bo w Strzelcach chyba najnowsze budownictwo jest sprzed dwudziestu lat - dodaje zainteresowana.

Jak spotkanie podsumowują organizatorzy?

- Bardzo się cieszymy, że strzelecka idea budowy mieszkań przy finansowym udziale mieszkańców spotkała się z tak dużym zainteresowaniem - informuje Małgorzata Kornaga z UM w Strzelcach Opolskich. - Tym bardziej, że to nowatorski na skalę kraju projekt. Jesteśmy mile zaskoczeni frekwencją. Obecność mieszkańców utwierdziła nas w przekonaniu, że w Strzelcach jest potrzeba nowych mieszkań, a to że gmina wesprze budownictwo jest w skali kraju ewenementem.

Beata Baryga

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2016 - 18:44

  Czy na tym spotkaniu  padły jakieś konkrety?

 Kiedy będą budowac ?  Ile bedą kosztować mieszkania? Jaki propozycje przedstawił burmistrz?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2016 - 20:04

Czyżby Pan Goc poprzednio się mylił ?  Pozwoliłem sobie skopiować część artykułu z informatora strzeleckiegoz marca br 

"Program rozbudowy własnych zaso bów mieszkaniowych gminy oparto o pomysł nadbudowy istniejących już budynków, które należą do Gmi-ny Strzelce Opolskie. Zaplanowano, że w wybranych budynkach zostanie dobudowane kolejne piętro i tym sposobem powstanie dodatkowa liczba mieszkań komunalnych.

- To zdecydowanie tańsze rozwią- zanie niż budowa nowych obiektów mieszkalnych – mówi burmistrz Tadeusz Goc. – Dobudowując dodatkową kondygnację do istniejących obiektów nie musimy pozyskiwać nowych gruntów, mamy gotową in- frastrukturę, do której podłączamy nowe mieszkania. Wytypowaliśmy kilka obiektów, na których zamie- rzamy dokonać nadbudowy, obecnie trwają prace projektowe i zakłada- my, że inwestycja ruszy w przyszłym roku. Koszt takiego rozwiązania zamknie się w granicach kilkudziesięciu procent w porównaniu do nowego budownictwa, to jest dla gminy opłacalne – mówi burmistrz Goc."

Z tego wynika iż nasz burmistrz średnio co pół roku ma nowe wizje ......tylko ile tych wizji udało mu się zrealizować ?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 10:16

"to nowatorski na skalę kraju projek" tutaj nie może być pomyłek. Z tymi dodatkowymi piętrami można się było mylić ale nie tutaj. Srednia cena za m2 mieszkania na rynku wtórnym nie przekracza 2200 zł .Koszt wybudowania przez dewlopera 1m2 mieszkania to około 3tys w stanie dewloperskim cena nie uwzględnia wartości gruntów  tak że gdyby doszło do wybudowania tego budynku przez miasto to spokojnie możemy liczyć się  z kwotą około 3,2 tys za m2. Drogi czytelniku za jaką kwotę gmina sprzed  m2 nowobudowanego mieszkania ?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 10:16

"to nowatorski na skalę kraju projek" tutaj nie może być pomyłek. Z tymi dodatkowymi piętrami można się było mylić ale nie tutaj. Srednia cena za m2 mieszkania na rynku wtórnym nie przekracza 2200 zł .Koszt wybudowania przez dewlopera 1m2 mieszkania to około 3tys w stanie dewloperskim cena nie uwzględnia wartości gruntów  tak że gdyby doszło do wybudowania tego budynku przez miasto to spokojnie możemy liczyć się  z kwotą około 3,2 tys za m2. Drogi czytelniku za jaką kwotę gmina sprzed  m2 nowobudowanego mieszkania ?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2016 - 22:05

Tadeusz Goc, 4 lata jako vice burmistrz za Fabianowskiego i juz 6 rok jako burmistrz. Osiągniecia... Pływalnia, kilometr drog na Osiedlu Piastów Slaskich i 2 inkubatory . To wszystko, a jesli jest wiecej to chetnie poczytam. A nas podatnikow tylko pensja Goca kosztowała za te lata lekko liczac 1,5 miliona zł.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2016 - 08:39

Można udawać, że Kronospan i Coroplast sami przyszli. Zatem na plus działania, które przyniosły jendak bardzo dużo nowych miejsc pracy. Wiem - zaraz padnie argument o obozach pracy za minimalną stawkę. Otóż po pierwsze takie są realia polskie, a po drugie poprzez znaczące ograniczenie bezrobocia w kwestii płac na rynku strzeleckim zaczyna się lekko poprawiać (skądinąd wiem, że nowo zatrudniani w Kronospanie dostają lepsze warunki od pracowników ze stażem - co powoduje słuszną frustrację tych drugich. Ale to sprawa zakładu - ale chodzi mi o to, że jednak swoimi działaniami doprowadził do znaczącej poprawy rynku pracy).

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2016 - 17:17

Wiesz, że to obozy pracy, ale nie wiesz, że "na rynku strzeleckim zaczyna się lekko poprawiać" bo systematycznie ubywa tu mieszkańców z powodu nędzy i braku perspektyw, wyjeżdżających najcześciej za granicą.
PUP też poprawia statystki zatrudnionych, mimo że na korytarzach pustki niemal na każdą literkę alfabetu przypada jeden znudzony pracownik do obsługi bezrobotnych.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2016 - 17:21

Te wspaniałe firmy nigdy tu by nie przyszły, gdyby nie nieformalna zmowa co gównopłacy. Dlaczego nie inwestują np. w okolicach Wrocławia??? Nie mów, że z powodu posiadania wybitnych lobbystów sprowadzjaących biznes bo j@@@e śmiertelnego fikołka.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 11:29

No to chyba musisz tego fikołka zrobić. Pamiętam któryś z wywiadów gdy ogłoszono, że Kronospan zainwestuje w Strzelcach. Przedstawiciel tej firmy powiedział wtedy, że jednym z powodów lokalizacji było niezwykle szybkie przeprowadzenie przez samorząd działań, które pozwoliły na włączenie tych terenów do specjalnej strefy ekonomicznej. Swoim komentarzem nieco się kompromitujesz, bo z twojej logiki by wynikało, że samorządy nie muszą nic robić bo inwestorzy sami im się pchają. Co do Wrocławia to wydaje ci się, że tam inwestują tylko oferujący wielotysięczne zarobki? Gdy centrum logistyczne otwierał amazon to płacili tam, że... ho, ho, ho. Nie bądź śmieszny. Nie jest tak dobrze, że firmy same się pchają. By wykazały przynajmnije zainteresowanie potrzebna już jest solidna praca nad dobrym zaprezentowaniem oferty. A by zainwestowały... Nie wystarczy siedziec i fikać fikołki...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 12:43

To że amazon płacił i traktował pracowników, tak jak to ma miejsce tutaj to dla nikogo żadne pociesznie ani usprawiedliwienie. Zaczął się dym wśród załogi np. w Niemczech to przybyli do Polski. Powiesz, że firmy zjawiają się w Strzelcach z innych pobudek? Z sympatii? Dla nich się liczy tylko własny zysk. A samorząd może jedynie handlować tym co ma - środowiskiem naturalnym, które jest mu dane i nie jest jego zasługą oraz infrastrukturą, która często również bywa poza zasięgiem jego działania jak autostrada, a do jego możliwości należy głównie rezygnacja z sciągania podatku.
A czy Kronospan mógłby wystartować na wrocławskich bielanach ze swoim balastem na szkodę środowiska naturalnego? Czy byłby tam tak serdecznie witany? Czy gdyby pracownicy dostawali minimalną krajową nie byłoby problemu z kadrą? A kadra, która by tam pracowała, byłaby tak potulna jak w Strzelcach Op, czy raczej postąpiłaby tak jak ta z wrocławskiego amazona? A o Coroplaście to już lepiej w ogóle nie wspominać.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 12:59

Problem polega na tym, że raczej ty sugerujesz, że firmy wybierają lokalizacje z sympatii, skoro uważasz, że ściagnięcie inwestorów to proces, który nie wymaga wysiłku samorządów. By była jasność - nie twierdzę, że Goc to skarb, którego powinni nam wszyscy zazdrościć. Ale tez nie zgadzam się z populistycznym stwierdzeniem, że nic nie zrobił. No ale taką mamy mentalność niestety - my Polacy. Nam jest trudno obiektywnie oceniać - tak by spojrzeć na pewne rzeczy z różnych perspektyw. Raczej kierujemy się sympatiami, czy antypatiami i pod to podciągamy jednostronne osądy i argumenty (a najczęściej to niesttey nie potrafimy soięgnąć po rzeczowe argumenty).

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 13:16

Nie, ja sugeruje, że inwestorzy zjawiają się z pobudek finansowych. Takie wypadkowe ich decyzji jak miejsca pracy dla mieszkańców znajdują się na samiutkim końcu. Troszkę wyżej stoją umiejętności prowadzenia dialogu przez tego czy innego ich partnera. Ale to ty chciałbyś postawić ten aspekt i ludzi którzy prowadzą z nimi negocjacje na samiuśkim czubku łańcuchu decyzyjnego i sugerujesz, że wszystko jest wyłączną zasługą ich osobistej wyjątkowości.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 13:36

W szczecinku mają Was dość  w Mielcu  jeszcze badziej  na szczęście pozostały Strzelce  Opolskie i ich dobry gospodarz

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 13:59

Po pierwsze nie twierdzę, że "wyłączną zasługą ich osobistej wyjątkowości"., ale... Inwestorzy kierują się pobudkami finansowymi. Zgoda. Kto kieruje się miejscami pracy dla mieszkańców? Druga strona - czyli samorząd. Czyli niejako sam potwierdziłeś, że Goc może pochwalic się czymś więcej niż wcześniej sugerowaną wyłącznie "pływalnią, kilometrem drogi na Osiedlu Piastów i 2 inkubatorami". Kronospan (poproszę o skorygowanie jeśli pomyliłem się w liczbach) to chyba w obydwóch zakładach 600 miejsc pracy, Coroplast (chyba w Radio Park słyszałem) to 500 miejsc plus planowane kolejne 100 po rozbudowie. Pearl Stream chyba 400 miejsc pracy. Zatem jesli chodzi o zapewnienie miejsc pracy to jednak duży plus dl burmistrza bo te firmy trzeba było przekonać do zainwestowania tutaj akurat. Są gminy, które z wielką pompą ogłaszają jak powstanie nowych 50 miejsc pracy. W Strzelcach bardzo mocno ograniczono bezrobocie, co za chwilę powinno procentować. Chociażby w związku z kolejnymi inwestycjami pod Olszową. Kronospan, Coroplast, czy Pearl Stream chcąc zatrzymac pracowników będą musieli poprawić ich warunki pracy (przede wszystkim finansowe). Strzelce znalazły się w sytuacji, gdy rynek pracownika zaczyna wypierać rynek pracodawcy.Niedawno pracodawca miał argument "jak sie nie podoba to droga wolna, 10 czeka na to miejsce".

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 14:30

A kto ciągle podnosi argument zasług strzeleckich negocjatorów? Wysłać ich na pustynię z dwoma zadaniami - niech negocjują dostawy piasku oraz wody. W czym się wykażą? Jest powód do dumy w sprowadzaniu inwestycji? Od niepamiętnych czasów toczy się dyskusja nt. odziaływania Kronospanu na środowisko i psychike pracowników nie tylko w Strzelcach Op., Coroplast - śmieciowa płaca, afera z strajkiem w Dylakach (zablokowana dyskusja na forum NTO). Pearl Stream (premia - puszka pepsi). Spada liczba mieszkańców, w PUP-ie szkolenia nt. zatrudniania obcokrajowców. Same superlatywy. Kto przyciąga do Olszowej biznes i "biznes" samorząd czy autostrada? Jeżeli autostrada, to kto o nią wnioskował oraz ją i budował - samorząd?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 20:49

kolego źle słyszałeś kronospan docelowo 600 miejsc na dzień dzisiejszy około 200 Coroplast 500 miejsc ale w dylakach a 100 miejsc w Strzelcach Op. Tak że kolego słyszałeż dzwony ale nie z tego kościoła

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2016 - 12:05

http://www.nto.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/ponad-200-miejsc...
Fragmenty: "Kronospan zadeklarował, że w nowym zakładzie zatrudni 201 osób".
"Kronospan działa w Polsce od 25 lat. Ma zakłady w Szczecinku, Mielcu, Poznaniu, Pustkowie. Zatrudnia w kraju 2,5 tysiąca osób, a w pierwszej strzeleckiej fabryce ok. 400."
http://info.radiopark.com.pl/index.php/wiadomosci/radio-park-939/strzelc...
"na starcie zatrudniono ponad 180 osób"

Portret użytkownika strzelczanin
Wysłane przez strzelczanin (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2016 - 16:27

oczekujesz metra w Strzelcach czy lotniska?

mi odpowiada życie w tym mieście i jestem zadowolony.

Portret użytkownika MM
Wysłane przez MM (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 11:33

Osiągnięcia władz Strzelec Opolskich: kawalkady tirów przejeżdżające przez centrum miasta? Gdzie ta obwodnica? Od ponad 30 lat czekamy na nią. Trzeci świat!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2016 - 12:47

Pretensje chyba źle adresowane. Obwodnica, jeśli się nie mylę, była już bardzo blisko, ale chyba kilka, czy wcale nawet jedna osoba (mieszkaniec) zablokowało taką mozliwość. W efekcie kolejne planowane obwodnice znalazły się przed nami. Po drugie, to niestety opolscy posłowie (niezależnie z której partii) mają małą siłę przebicia w takich poważnych tematach (ale za to p...ć jacy to są wazni to już potrafią), a taka obwodnica to z wielu powodów temat do rozwiązania jednak wyżej (podmiot zarządzający drogą krajową i przede wszystkim kasa).

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2016 - 20:17

Zdarza się, że o mało poważnych sprawach próbuje się pisać z zadęciem, które niektórzy traktują jako "poważny sposób" prowadzenia dyskusji. Większy luz i dystans do pewnych zagadnień nie zaszkodzą. Zaczęliśmy weekend - jestem już po kilku drinkach i świat wydaje mi się przez to bardziej sympatyczny. Będąc w tym stanie lubię nawet starostę i burmistrza, a po kolejnych drinkach polubię nawet tutejszą MN...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2016 - 20:34

Po to są wybory, ławeczka z zawodnikami nadętymi do granic możliwości własnym samouwielbieniem jest dosyć długa.
Ale wystarczy gdy się złamie jedna nóżka i będzie efekt domina. Spadną wszystkie nadęte dupolizy od największego do najmniejszego.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2016 - 20:39

Nie ma to nic wspólnego z potrzebami kulturalnymi naszej społecznosci. A jesli juz, to najlepiej te potrzeby rozumie pan Goc wydajac zezwolenia na 114 punktow handlu alkoholem. Ot i cała kultura Goca, Rady Miasta i tej pseudo komisji ds Rozwiazywania Problemow Alkoholowych z pełnomocnikiem burmistrza w tej dziedzinie. Haniebne, obrzydliwe i swiadczace o niskiej kulturze osobistej wszystkich w to zamieszanych.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2016 - 20:48

Hola, hola. Alkohol tutaj to jeden z filarów kultury. Specjalnie aby umożliwić handel alkoholem, uwaga - w ośrodku kultury, została zmieniona uchwała, która wcześniej tego zabraniała. Handel odbywa się na rachunek i koszt gminnego ośrodka.
Czy wobec tego ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości co do tutejszego obrotu alkoholem?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Listopad, 2016 - 16:16

 A  mąz pełnomocnik d/s rozwiazywania uzaleznień wyleciał z pracy w  szkole z powodu nadużywania alkoholu, upijał się z uczniami od wielu lat  . hipokryzja wzssytkich gminnych dupolizów  jest  już nie do zniesienia 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Listopad, 2016 - 19:00

Skoro maz pełnomocnik rzeczywiscie wyleciał z pracy za pijanstwo a ta pani - nie majaca pojecia o chorobie alkoholowej - dalej zajmuje to stanowisko to, to juz jest skandal. Nie moze takiego stanowisska zajmowac ktos, kto nie potrafi poradzic sobie z alkoholizmem w rodzinie. Zreszta skala pozytywnie zaopiniowanych wnioskow o zezwolenie na handel alkoholem przez ta komisje jest skandaliczna.Nic w gminie nie przybywało w tak imponujacym tempie jak punkty handlu alkoholem.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2016 - 20:29

Przynajmniej masz odwage sie przyznac ze do poprawienia sobie nastroju potrzebujesz chemi. Troche to smutne bo ludzie zdrowi nie potrzebuja chemi. Wroc po terapi.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2016 - 20:55

W internecie natrafiłem na na opinie o Polakach, cytat:

"Warto  przypomnieć ocenę jednego z zachodnich filozofów oraz myślicieli z pierwszej połowy XXw. - "...Polacy.? To dziwna nacja. Wręcz europejscy dziwacy. Jak nikt inny, potrafią bić się, walczyć i jak żadna inna nacja, potrafią zniszczyć wszystko to, o co się bili...... nie potrafią żyć i tworzyć w pokoju, dla dobra swych dzieci, swych wnuków i swego kraju. Nawet jeśli coś wywalczą, zdobędą, to tak i tak wszystko to zniszczą przez swą kłótliwość i wzajemne wojny...... nie powinni samodzielnie stanowić o sobie jako odrębna państwowość. Oni mogą istnieć i przeżyć jako nacja, tylko jako odrębna kulturowość innego, większego narodu..."