fbpx Jest 12 zł, będzie 18 zł. Co dalej? | Strzelec Opolski

Jest 12 zł, będzie 18 zł. Co dalej?

Jest 12 zł, będzie 18 zł. Co dalej?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Jak informowaliśmy w grudniu 2018 roku, mieszkańców gminy Jemielnica czeka podwyżka opłat za odbiór śmieci. Zacznie ona obowiązywać już od kwietnia tego roku...

 

Na sesji 12 marca radni przyjęli stosowną uchwałę w tej sprawie. Zgodnie z nowym cennikiem, odbiór odpadów segregowanych będzie kosztować 18 zł miesięcznie od jednego mieszkańca, za każdą piątą, szóstą, siódmą i ósmą osobę w rodzinie trzeba będzie zapłacić 12 zł, a za dziewiątą i kolejną - 1,50 zł. Kto nie chce segregować śmieci, zapłaci 36 zł miesięcznie od osoby w rodzinie.

 

Dotychczas mieszkańcy płacili za odbiór segregowanych odpadów po 12 zł od osoby. Podwyżka wynosi więc 50%. Dlaczego jest tak duża?

 

- Ma to związek z wyższymi kosztami, jakie gmina ponosi za zagospodarowanie odpadów - wyjaśnia wicewójt Piotr Pyka. - Aby system się bilansował, potrzebujemy rocznie 1 250 746 zł (kwota wyliczona na podstawie ilości śmieci odebranych w 2018 r. i stawek za ich odbiór obowiązujących obecnie). Jeśli wszyscy mieszkańcy zapłacą zgodnie z nowym cennikiem i zgodnie z deklaracjami, jakie złożyli, do kasy gminy wpłynie 1 108 746 zł.

 

- Rzeczywiste koszty od mieszkańca powinny wynosi 19,90 zł - mówi Norbert Jaskóła, przewodniczący rady gminy. - Rada zdecydowała jednak, że obniży tę stawkę do 18 zł. Brakującą kwotę dopłaci gmina - przyznaje.

 

W tym roku cena odstawienia tony śmieci zmieszanych na wysypisko wzrosła o prawie 100 zł. Wzrosły też ceny zagospodarowania innych frakcji odpadów.

 

- Przede wszystkim wzrosła opłata środowiskowa, którą pobiera państwo, ze 130 zł za tonę do 170 zł. W 2020 roku, jak zapowiada ministerstwo środowiska, ma wynosić 270 zł! - podaje Piotr Pyka. - Rząd tłumaczy, że tym sposobem chce zmusić ludzi do segregowania śmieci. Jedyną metodą na obniżanie kosztów odbioru śmieci jest więc ich segregowanie i zmniejszanie ilości odpadów zmieszanych.

 

Tymczasem, w gminie Jemielnica właśnie tego rodzaju odpadów ostatnio przybywa...

 

- W latach 2013-2015 nastąpił znaczący wzrost ilości odbieranych odpadów segregowanych: odpadów surowcowych z 36 ton w 2013 r. do 87 ton w 2015 r., a opakowań szklanych z 95 ton do 132 ton, nastąpił też spadek ilości odbieranych odpadów zmieszanych z 963 ton do 834 ton - podaje Piotr Pyka. - Oznaczało to, że lepiej segregujemy, bo ilość odpadów zmieszanych malała. Niestety, od 2016 r. odpadów zmieszanych ciągle nam przybywa i to nas niepokoi. Przybywa też odpadów surowcowych, ale to akurat nas cieszy.

 

Gmina apeluje do mieszkańców o segregowanie śmieci.

 

- Segregacja to jedyny sposób na obniżenie kosztów odbioru śmieci - podkreśla zastępca wójta. - Niestety, będziemy zmuszeni przejrzeć raz jeszcze deklaracje mieszkańców i porównać je ze stanem faktycznym, by jedni nie płacili za drugich. Poprosimy też PUKIM o częstsze kontrole kubłów, w których gromadzone są odpady zmieszane i popiół, aby nie trafiały do nich odpady, które do nich nie powinny trafić, czyli odpady surowcowe, odpady zielone i gruz. Te działania, jak i szereg działań informacyjnych, musimy uruchomić w interesie ogółu mieszkańców. Jeśli skala segregacji się nie zwiększy, obawiam się, że za rok, po przetargu, stawka za śmieci znów wzrośnie...

 

JK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Sukces po niemiecku
List do redakcji
Dzień Kobiet w Barucie
Pisanki w Piotrówce
Wielkie sprzątanie

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Marzec, 2019 - 10:58

Po obejrzeniu transmisji z posiedzenia naszej "Szanownej" Rady Miejskiej, szkoda że nasi Radni nie zawnioskowali o to, by mieszkańcy dostali worki do segregacji, skoro wymagana jest od mieszkańców segragacja śmieci . Już nie wspominając o tym, że nie ma żadnej informacji np. na stronie internetowej , informacji dla mieszkańców o zmianie opłat tylko dowiadujemy się o tym wszystkim z prasy lokalnej.

Portret użytkownika mieszkaniec jem
Wysłane przez mieszkaniec jem (niezweryfikowany) w 26 Marzec, 2019 - 15:33

Zrobcie jak na Zawadzkim oplaty za smieci nie wzrosna ale za to nie bedzie dozynek gminnych

Portret użytkownika marek jem
Wysłane przez marek jem (niezweryfikowany) w 26 Marzec, 2019 - 15:42

Jak sie ludzie naucza segregowac to nie bedzie podwyzek. Trzeba zaczac od edukacji starszych ludzi bo maja nawyki wrzucac wszystko co nie da sie spalic do jednego kubla a reszte do pieca

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Marzec, 2019 - 19:56

Panie Wójcie Wycisło po tym tekscie tylko jedno przychodzi na myśl - Pan Wycisło kompletnie nie nadaje się na stanowisko wójta i to nie podlega dyskusji. Oczywiście to już było dawno wiadomo, wiec to jest tylko powtarzanie nieudolności obecnego wójta. Nie wiadomo czy Wy się jaja robicie z ludzi, czy poprostu jesteście tak nieudolni, tak mało kompetentni na tej gminie? 

Szanowni Państwo nie wierzcie im. Podajemy dowód dlaczego?

Kiedyś obiecano, że opłata za wodę i kanalizację nie pójdzie w górę. Z biegiem lat opłata jednak bardzo szybko wzrastała. Tłumaczono podobnie że rosną koszty, że państwo podnosi stawki itp. Oczywiście obecny wójt wraz z rada gminy uwierzyli na słowo o rosnących kosztach, w te głupie bajeczki. Okazało się że prezesiunio i jego wice Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji biorą za swoją pracę taką forsę, setki tysięcy rocznie. A nasi na gminie dalej widzą rosnące koszty, a tu proszą na co forsa idzie. Dlatego ludzie wiecie skąd się biorą takie stawki. Ale jeszcze jedno warto dodać w tym temacie. Właścicielami Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji jest Gmina Strzelce Opolskie i Gmina Jemielnica. Stąd wniosek prosty. Doji nas z kasy właściciel czyli sam wójt aby prezesunio miał się dobrze albo bardzo dobrze. On to chyba uwielbia dojenie? Szanowni mieszkańcy to wszystko się składa na to, że w Gminie jemielnicy opłata za wodę i kanalizację jest kilka razy (powtarzam kilka razy) wyższa niż np. w Gminie Izbicko. 

Dalej wierzycie w te ich bajeczki o rosnących kosztach? Panie Wycisło wztost o 50% to szaleństwo. Czy wy na tej gminie zastanowiliście się jak się poradzą Ci którzy zarabiają najmniej, czy ich będzie stać. NIE NIE NIE!!!! Ale ustalić sobie ze radni umieją za sesję dostać procent od płacy minimalnej czyli więcej i więcej dostawac to umiecie od razu zrobić. Żenada. Rząd daje żeby sie żyło lepiej a Wy na czele z Wójtem Marcinem Wycisło doicie i doicie ludzi. Szanowni Państwo jedna jest prawda dopóki Wy ludzie nie zmądrzejecie na wyborach i nie wymienimy 99% radnych i wójta to dalej będziemy płacić tylko więcej i więcej i słuchac bajeczek o rosnących kosztach. A teraz mieszkańcy kogo się wybraliście tak teraz macie. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Marzec, 2019 - 22:09

No dawajcie cwaniakczki obrońcy od wójta? Argumenty Wam się skończyły..

Tak tak tak dla referedum. Ten Wójt musi odejść. 

Marcin czemu Ty tak od nas doisz? 

A np. Panu Pyce dajesz

Zobaczcie sobie oświadczenia majątkowe od Piotra Pyki

Wynagrodzenie rośnie jak na drożdżach z roku na rok

Po za tym Pan Piotr Pyka sprawuje funkcję zastępca wójta i sekretarza

2 funkcje a nie ma czterech rąk do roboty

w innych gminach mają to rozdzielone i efektywniej na tym wychodzą

a w Gminie Jemielnica jak zawsze

matematyka z dupy strony

Po za tym za ten zacyrk płacimy my wszyscy podatnicy

Gratulacje Marcinie osmieszasz sie bardziej niz to świat przewiduje.

Wstyd. Wstyd. Wstyd. 

 

Odpowiedz