fbpx Jak długo będzie tu ciemno? | Strzelec Opolski

Jak długo będzie tu ciemno?

Jak długo będzie tu ciemno?

Artykuły : 
Numer wydania: 

W przyszłym roku planowana jest wymiana starej sieci kanalizacyjnej na ulicach Mickiewicza i 1 Maja w Zawadzkiem. Pod tymi drogami obecnie do oczyszczalni płyną ścieki z Żędowic i Kielczy, stąd pilna potrzeba renowacji. Spółka ZawKom pozyskała na ten cel środki unijne, ale wymiana rur to nie wszystko. Po pracach instalacyjnych konieczna będzie budowa nowych nawierzchni. Gmina na ten cel chce pozyskać środki z funduszu dróg samorządowych. Rządowe pieniądze mają wesprzeć gminę także w innej ważnej inwestycji: remoncie ulicy Żeromskiego w Żędowicach. Ten remont planowany jest na 2021 rok.

 

Jeśli udałoby się wnioskować o remont kilku dróg jednocześnie, burmistrz Mariusz Stachowski zapowiada, że do programu zgłoszona zostałaby ulica Kolejowa w Zawadzkiem. Stan nawierzchni nie jest tam najgorszy, są jednak inne bolączki - przede wszystkim brak oświetlenia. Zwracała na to uwagę radna Agnieszka Jamrozik na wrześniowej sesji, a jej wniosek nie jest pierwszym w tej sprawie. Problem sygnalizowano już w poprzedniej kadencji. Wzdłuż ulicy stoją latarnie, ale się nie świecą, bo należą do PKP. Kolej mogłaby je naprawić i włączyć, ale żąda za to zapłaty.

 

Remont Kolejowej musiałby obejmować wyprostowanie wijącej się obecnie drogi, budowę wzdłuż niej chodników i oświetlenia. Na razie nie ma tu bezpiecznego miejsca dla pieszych, choć jest to główna trasa wędrówek uczniów pobliskiej szkoły ponadpodstawowej na dworzec PKP, a przy drodze jest też przedszkole. Kolejowa nie ma linii, która mogłaby zasilić latarnie uliczne. Trwają analizy, czy taką sieć można poprowadzić od ulicy Harcerskiej, czy też trzeba będzie podłączyć zasilanie od centrum przesiadkowego.

 

Wciąż nie wiadomo, kiedy na ulicy zrobi się jaśniej i bezpieczniej...

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Święto naszej edukacji
Zabawa na całego
Wykonawca się nie poddaje
O co chodzi z tą bramą?

Komentarze

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 22 Październik, 2019 - 12:36

A co z drogą Zawadzkie - Kolonowskie. Remont już dawno się skończył, a znaki z 60-tką pozostały. Nikt tego ograniczenia nie przestrzega, bo droga jest już dawno zrobiona.

To przykład kolejnego absurdu drogowego, który wyrabia w ludziach nawyk lekceważenia przepisów, bo te często są po prostu glupie. I potem dziwota, że są wypadki w miejscach, gdzie faktycznie jest niebezpiecznie, a ludzie ignorują znaki ograniczenia nauczeni przykładem chociażby wspomnianej drogi na Kolonowskie.

Tak trudno pozbierać znaki po skończonej robocie? (PS - Na malowanie linii, jeśli się drogowcom w końcu na to zbierze, mogą feralne znaki znów przywieżc i na czas samego malowania rozstawić).

Pozdrowienia dla ZDW.

Portret użytkownika eae
Wysłane przez eae (niezweryfikowany) w 22 Październik, 2019 - 19:59

Malowanie pasów drogowych miało rozpocząć się 22. października i rozpoczęło się, ale zdążyli tylko wyznaczyć kreski. Mam nadzieję, że wyrobią się z tym do końca tygodnia. 

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 23 Październik, 2019 - 12:35

Dlaczego ta droga zostala wyremontowana tylko do polowy lasu (miej-wiecej)? Jest tam jakis granica gmin? Zna ktos logiczne wyjasnienie?

Portret użytkownika też zawadczanin
Wysłane przez też zawadczanin (niezweryfikowany) w 23 Październik, 2019 - 18:39

Wiem ,że ZDW planuje remonty mostów(2szt)oraz "wyprostowanie" zakrętów- było już ogłoszenie przetargowe w tym temacie ,ale jakoś umknął mi efekt końcowy.Najprawdopodobniej dlatego zrobiono jak zrobiono.

Portret użytkownika też zawadczanin
Wysłane przez też zawadczanin (niezweryfikowany) w 23 Październik, 2019 - 21:05

Z tego co doczytałem,inwestycja wraz z remontem mostów wypadła z planów ,gdyż cyt-"region nie uzyskał dofinansowania z programu Mosty+" łączny koszt był szacowany na 23mln.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 24 Październik, 2019 - 09:47

;-)

Portret użytkownika czytelnik76
Wysłane przez czytelnik76 (niezweryfikowany) w 23 Październik, 2019 - 13:56

Z przerazeniem czytam daty w artykule, 2021! a co będzie robić gmina w 2020 - odpoczywać??? Remont ulicy Żeromskiego w Żedowicach na moje oko rozpoczoł sie pół roku temu gdy przywieziono krawężniki, które teras odpoczywają na jej poboczu. Przylegająca do ulicy Żeromskiego ulica 1 Maja (planowana jako mała obwodnica na czas remontu ul. Opolskiej) jest również w opłakanym stanie, brak jest powłoki asfaltowej na połaczeniu ulicy Powstańców ślaskich z Żędowic do Kielczy! Czy w tym temacie Gmina także czyni starania na pozyskanie środków?

Co z remontem ul. Opolskiej??? Kiedy 2030???

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Październik, 2019 - 08:15

Ludzie co się martwicie. Są ważniejsze inwestycje w naszej gminie. Hala sportowa. Zawsze będzie można wpaść aby pokopać piłeczkę.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Październik, 2019 - 08:16

Ludzie co się martwicie. Są ważniejsze inwestycje w naszej gminie. Hala sportowa. Zawsze będzie można wpaść aby pokopać piłeczkę.

Odpowiedz