fbpx Inwestycja goni inwestycję | Strzelec Opolski

Inwestycja goni inwestycję

Inwestycja goni inwestycję

Artykuły : 
Numer wydania: 
Niedawno zakończono budowę hali targowej i parkingu, a już ruszyła kolejna gminna inwestycja. Tym razem remontowany jest budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Kolonowskiem. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta i Gminy, prace prowadzone są w ramach kompleksowego projektu, mającego na celu poprawę efektywności energetycznej budynków należących do gminy.

W ramach prac prowadzonych w remizie zmodernizowany zostanie system centralnego ogrzewania, docieplony będzie dach i ściany zewnętrzne. Planowana jest także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Najciekawszym elementem termomodernizacji będzie jednak instalacja kolektorów słonecznych, służących do ogrzewania wody.

W ramach tego samego projektu przeprowadzony został także remont w Publicznej Szkole Podstawowej Staniszcze Małe-Spórok. Przerwa wakacyjna stworzyła sposobność do wymiany instalacji centralnego ogrzewania i drzwi oraz docieplenia dachu. Budynek nie został ocieplony, ponieważ jest obiektem o charakterze zabytkowym, co znacznie ogranicza możliwość ingerencji w jego wygląd zewnętrzny.

O wiele ciekawiej zapowiada się przebudowa sali i pozostałych pomieszczeń budynku OSP, która ruszy wkrótce po zakończeniu prac związanych z poprawą efektywności energetycznej. Tym razem wyremontowane zostaną sanitariaty i zaplecze kuchenne, wymienione posadzki i tynki wewnętrzne. Kompleksowej wymianie będzie podlegać instalacja elektryczna, wentylacyjna, wodociągowa i kanalizacyjna.

Najistotniejszym z punktu widzenia przyszłego użytkowania sali będzie jednak wyposażenie sali widowiskowej w remizie w kompletny zestaw nagłośnieniowy i oświetleniowy (mikrofony, głośniki, mikser i podwieszane oświetlenie sceniczne) oraz montaż podwieszanego sufitu akustycznego. Dzięki temu gmina zyska miejsce do organizowania imprez o nieco bardziej kameralnym charakterze.

Przypomnijmy: projekt związany z poprawą efektywności energetycznej realizowany jest dzięki środkom uzyskanym przez gminę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 2 mln złotych (wszystkie budynki ogółem).

Remont oraz wyposażenie sali widowiskowej w OSP w Kolonowskiem realizowane będzie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a całkowity koszt przedsięwzięcia (wraz z budową parkingu, który ujęty został w tym samym wniosku o dofinansowanie) wyniesie prawie 340 tys. zł.

Anna Szaton

Odpowiedz