fbpx GMO to zło? | Strzelec Opolski

GMO to zło?

GMO to zło?

Artykuły : 
Numer wydania: 
Co roku Opolski Oddział Doradztwa Rolniczego składa raport na temat sytuacji rolników w naszym powiecie. Po zapoznaniu się z nim, radni powiatu na sesji mają możliwość porozmawiać z dyrektorem tej instytucji, Henrykiem Zamojskim, o nurtujących ich sprawach. W tym roku radni pytali gościa o szkody łowieckie, szkoły rolnicze, dyrektywy unijne, a także o to, czy powinniśmy bać się modyfikowanej genetycznie żywności.

- Od lat ścierają się w dyskusjach zwolennicy i przeciwnicy GMO - przyznaje Henryk Zamojski. - Na pewno nie rozstrzygnę tej kwestii. Pragnę tylko przypomnieć, że wiele nasion, z których od lat korzystają rolnicy, jest modyfikowanych. Pszenżyto czy pszenica wysokojakościowa to przecież osiągnięcia inżynierii genetycznej. Jemy też pomidory i ogórki wyhodowane z nasion GMO. Genetyka na pewno przyczynia się do postępu w rolnictwie - mówił Henryk Zamojski.

Rośliny najczęściej poddawane modyfikacjom genetycznym to: kukurydza, soja, rzepak i bawełna. W ubiegłym roku 81% uprawianej na świecie soi stanowiła ta modyfikowana genetycznie.

W Unii zasady upraw GMO regulują przepisy wewnętrzne poszczególnych państw. Europejskim potentatem modyfikowanych genetycznie upraw jest Hiszpania.

Od stycznia tego roku w naszym kraju obowiązuje ustawa zakazująca wysiewania modyfikowanej kukurydzy MON 810 i sadzenia modyfikowanego ziemniaka Amflora.

- Przeprowadzaliśmy kontrole w naszym województwie i nie stwierdziliśmy, by ktoś uprawiał te rośliny - informował Zamojski.

Zgodnie z zapisami nowej ustawy nielegalne uprawy roślin genetycznie modyfikowanych obłożone są sankcjami prawnymi. Właścicielowi takich upraw grozi kara w wysokości do 200% wartości materiału siewnego oraz zniszczenie uprawy.

Przepisy dotyczące GMO są jednak w Polsce niespójne. Zezwalają na przykład na handel materiałem siewnym modyfikowanych ziemniaków czy kukurydzy, ale nie pozwalają robić z niego praktycznego użytku, a więc uprawiać.To akurat nic nowego, że nasi posłowie podejmują działania pozorne, by nikt im nie zarzucił, że nie robią nic! A zrobić należy jeszcze wiele.

Brakuje na przykład rozporządzenia dotyczącego obowiązku informowania konsumentów o tym, czy spożywają produkty zawierające organizmy modyfikowane genetycznie. Teraz zależy to tylko od dobrej woli producentów. Tymczasem Polska co roku importuje 2 miliony ton modyfikowanej soi, która wykorzystywana jest do produkcji żywności, a także pasz.

Zwolennicy biotechnologii wykazują, że rośliny GMO nie mają wpływu na nasze zdrowie. Przeciwnicy alarmują, że GMO to zło, wywołujące choroby i zaburzające równowagę w środowisku naturalnym. Dlaczego zakazano w Polsce upraw kukurydzy MON 810 i ziemniaków Amflora?

Między innymi dlatego, że pierwsza z tych roślin wytwarza toksyczne białko, które jest niebezpieczne dla owadów, a pyłek tej kukurydzy może zanieczyścić miody i obniżyć ich walory. Amflora to ziemniak wzbogacony o gen podnoszący odporność na antybiotyki... Jak wpływa on na ludzki organizm? Odpowiedzi na razie nie znamy. Obyśmy nie poznali jej za późno.

Beata Kowalczyk

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Listopad, 2013 - 19:26

Dlaczego nic nie ma o uwieńczonym sukcesem wytropieniu "łamania prawa" na basenie?
Prasowy konkurent napisał, a tu nic, a przecież to właśnie tu powinno się o tym grzmieć! I nie wiemy jeszcze czy po "złamaniu prawa" do akcji wkroczy prokurator?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Listopad, 2013 - 19:27

Dlaczego nic nie ma o uwieńczonym sukcesem wytropieniu "łamania prawa" na basenie?
Prasowy konkurent napisał, a tu nic, a przecież to właśnie tu powinno się o tym grzmieć! I nie wiemy jeszcze czy po "złamaniu prawa" do akcji wkroczy prokurator?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Listopad, 2013 - 20:46

Kolego, w tej gazecie nigdy nie bedzie grzmiec.Tu forumowicze sa odwazniejsi od dziennikarzy. Zreszta wszystko co napisza podlega cenzurze pana KC i pani EJ wiec o wychyleniu nie ma mowy.
Dzis mozesz skrytykowac burmistrza i ci tego nie wykasuja, ale wyobraz sobie ze burmistrzem jest pan Pawlowski (co mi by odpowiadalo bo to kompetentny facet na to stanowisko) to nie skrytykowalbys bo wszystko by skasowali.KC nie dopuscilby krytyki kogos ze swojego obozu a w najlepszym wypadku pisalby felietony usprawiedliwiajace. Tak wiec jest jak jest.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 29 Listopad, 2013 - 10:45

Tak, dla moich znajomych i przyjaciół, to moja zaleta, i jednocześnie dla innych jestem upierdliwy, ponieważ przy tylu upadkach zawsze podnoszę się i idę tą samą drogą.
Jestem "upierdliwy", masz rację, dla mnie to pochwała a nie obelga... :)

Z poważaniem.
Norbert Czapla.

N. Cz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Listopad, 2013 - 11:38

Może warto zmienić droge. Chodzenie po drodze na której ciągle się upada jest niebezpieczne. Kiedyś możesz wpaść w dół z którego już nie wylwziesz.Twoja upierdliwość polega na tym właśnie ze leziesz droga na której ciągle padasz i nie wyciągasz z tego wniosków.Zamiast na zmianach koncentujesz się na podnoszeniu z kolan a to syzyfowa praca.

Portret użytkownika   *
Wysłane przez * (niezweryfikowany) w 29 Listopad, 2013 - 12:56

Święta racja , są ludzie którzy uczą się całe życie i nie potrafia się nauczyć , wpadają w karuzelę zdarzeń zawsze tych samych .

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 29 Listopad, 2013 - 14:36

Cóż, skoro mam zmienić drogę, napisz mi, którą z nich mam wybrać...
Może ja jednak wyjaśnię, że miałem na myśli, upadki sfery sprawności ruchowej i zdrowotnej... Dzięki mojej upartości, osiągnąłem bardzo wiele, np. umiejętności samodzielnego chodzenia, radzenia się w życiu...
Z poważaniem.
Norbert Czapla.

N. Cz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Listopad, 2013 - 14:46

Nie o to chodzi. Dla mnie jesteś fizycznie sprawnym facetem.Chodzi o twój intelekt.Przerabiasz jedno i to samo w kółko i bez efektów i do tego zanudzasz innych. Zmien taktykę. Zrób nowe otwarcie.Chcąc wejść na tą góre musisz przestać być Syzyfem.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 29 Listopad, 2013 - 15:07

To co ja przerabiam, dla kogoś, kto nie zna sprawy lub nie jest zainteresowany może się wydawać pracą Syzyfową... Nie pisz ogólnikami a wskaz mi tą drogę którą mi tak polecasz, na tą górę...
Może ja tobie dam radę???
Oto ona, przedstaw, się a będzie się nam rozmawiało dużo lepiej...

Z poważaniem.
Norbert Czapla

N. Cz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Listopad, 2013 - 17:51

Nie ma sprawy.Mozemy się nawet spotkać i pogadać ale najpierw poczytam sobie na tych twoich stronach żeby mieć trochę wiedzy na temat twojej "walki".

Odpowiedz