Gminny Radca żąda

Gminny Radca żąda

Artykuły : 
Numer wydania: 
Wanda Uraz jest radcą prawnym Gminnego Zarządu Oświaty w Strzelcach Opolskich i dała mi impuls do wyrażenia swojej opinii o służbach prawnych w naszym kraju.

W skierowanym do nas piśmie p. Uraz zażądała, abyśmy natychmiast zaprzestali publikować w „Strzelcu” jej dane osobowe.

Ponadto redakcja ma ją pisemnie przeprosić, a przeprosiny doręczyć pod wskazany adres. Wanda Uraz powołuje się na art. 14 pkt. 6 Prawa prasowego, który brzmi tak: „Nie wolno bez zgody osoby zainteresowanej publikować informacji oraz danych dotyczących prywatnej sfery życia, chyba, że wiąże się to bezpośrednio z działalnością publiczną danej osoby”. Na wstępie chcemy więc oświadczyć, że pani radca nie bardzo wie, o czym pisze. Chociaż jako praktykująca prawniczka wiedzieć musi.

Nazwisko Wandy Uraz pojawiło się w artykule dotyczącym bezpodstawnego zwolnienia z pracy sekretarki szkoły w Błotnicy Strzeleckiej - Barbary Wolny. Nie informowaliśmy co prawniczka Uraz jada na obiad ani w jakich lubi chodzić sukienkach. Takie dane mogłyby naruszać prywatną sferę jej życia. Poinformowaliśmy jedynie o tym, co zrobiła jako radca prawny zatrudniony przez Gminny Zarząd Oświaty. Jako osoba opłacana przez instytucję samorządową z pieniędzy podatników. Jako pełnomocnik strony pozwanej przez zwolnioną sekretarkę. W tym kontekście imię i nazwisko Wandy Uraz nie jest tajne. Wprost przeciwnie: widnieje na sądowych wokandach oraz w aktach opisywanej przez nas sprawy.

Reprezentowany przez Wandę Uraz Gminny Zarząd Oświaty sprawę przegrał i Barbara Wolny została przywrócona do pracy. Mogło to nastąpić dawno temu, gdyby Wanda Uraz poinformowała uczciwie swego pracodawcę, że sądowy spór nie ma sensu. Bo sekretarka szkoły w Błotnicy została zwolniona z naruszeniem wszelkich norm. Teraz może żądać wypłaty wynagrodzenia od lipca 2011 r. Łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Została zwolniona przez dyrektorkę szkoły, która wkrótce potem trafiła przed oblicze prokuratora za naruszanie praw pracowniczych, fałszowanie dokumentacji, wyłudzenie pieniędzy oraz mobbing. Wanda Uraz doskonale o tych zarzutach wiedziała. Mimo to przeciągała sprawę pani Wolny, odwołując się od pierwszego, również korzystnego dla zwolnionej sekretarki wyroku, narażając p.Wolny na półtoraroczne bezrobocie.

Gdy w końcu Sąd Pracy w Opolu uznał argumentację Wandy Uraz za całkowicie bezzasadną, pani radca zapragnęła ukryć się pod osłoną Prawa prasowego. Żądając od nas przeprosin, wykazała się elementarną niewiedzą w kwestii ochrony danych osobowych oraz brakiem umiejętności czytania ze zrozumieniem ustawy, na którą się powołuje. Wanda Uraz oczekuje np. przeprosin od redakcji. Redakcja nic do tego nie ma. Przepraszać może wydawca lub redaktor naczelny. Szanowna Pani, pora odrobić lekcje!

Ze względu na ochronę danych osobowych nie mogliśmy ustalić, jaką kwotę z kieszeni podatników zainkasowała Wanda Uraz, wstępując na drogę sądową w przegranej z góry sprawie. Dowiedzieliśmy się natomiast, że zatrudniony np. przez strzelecki Ratusz radca prawny bierze miesięcznie ponad 10 tys. zł. Pojawia się oczywiste pytanie, czy za taką sumę nie powinien on załatwiać spraw wszystkich organów samorządowych w gminie, w tym również Gminnego Zarządu Oświaty? Czy jesteśmy tak bogaci, że każda komórka, nie wyłączając miejskiego basenu, musi mieć swojego radcę? Czy może tylko jesteśmy aż tak rozrzutni?

A może nie powinniśmy się dziwić skoro przykład idzie z góry. Prawodawca polski, pomimo rozbudowanego aparatu prawnego - a może właśnie dlatego - wyspecjalizował się w produkcji gniotów prawnych.

W państwie bezsensownych sporów sądowych posada radcy prawnego wiąże się często z sowitym wynagrodzeniem za całkowicie zbędną pracę. Rad bym się dowiedzieć, ile pieniędzy wydały nasze lokalne władze na obsługę prawną w sprawach, w które nawet logicznie myślący laik nie angażowałby sądów. Jakie kwoty pochłonęła np. walka o sknocone uchwały, pozytywnie zaopiniowane przez radców, ale sporządzone z naruszeniem prawa.

Wanda Uraz z własnej i nieprzymuszonej woli zaprezentowała zawodowe kompetencje, żądając od nas przeprosin. Przepraszać powinna sama pani radca. Za przelane na jej konto pieniądze podatników. I za półtoraroczny stres sekretarki ze szkoły w Błotnicy.

KAROL CEBULA

Komentarze

Portret użytkownika podatnik
Wysłane przez podatnik (niezweryfikowany) w 5 luty, 2013 - 12:01

Natychmiast wywalić radce oraz dyrektora , który na to pozwolił
Eksperymenty robić za swoje a nie za pieniądze podatnika.
Oczekuję w gazecie informacji jakie zostały wyciagniete konsekwencje w stosunku do niekompetentnych osób .

Portret użytkownika Pies Myśliwca
Wysłane przez Pies Myśliwca (niezweryfikowany) w 5 luty, 2013 - 12:59

Nie dość że jest to kolejna przegrana sprawa przez pania mecenas - która widac nie mogła poradzić sobie na wolnym rynku i znalazła przytulisko w strzeleckim urzędzie to jeszcze pani prawnik kłapiąc dziobem poucza podatników z których żyje -co i jak.
Mogła sobie pokłapac i wykazać sie w sądzie.Ale po co ? I tak dyszka wpłynie na konto a koszty pokryja mieszkańcy Strzelec.
Nie dość że działając z premedytacja podjęła sie prowadzenie przegranej sprawy a tym samym naciągnęła strzeleckich podatników na niepotrzebne koszty / ŻĄDAMY PODANIA KOSZTÓW POSTĘPOWANIA/ to KTOŚ wynagradza jej niekompetencje bajońskim uposażeniem.
Pytam - jakie konsekwencje wyciągnie pracodawca od pani prawnik za źle wykonana pracę.
A swoja drogą to człowiek zaczyna odczówac stres kupując kolejne wydania strzelca i czytając o ....wesołych i bezkarnych harcach niekompetentnych strzeleckich urzędników za które to harce płacą mieszkańcy naszego miasta.
Pies Myśliwca

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 luty, 2013 - 13:43

Radca prawny urzedu miasta tez odwoluje sie od wyrokow sadow do sadow wyzszych instancji, mylac fakty, pomimo ze z gory wie ze nie ma widokow na sukces. Zreszta zarzucono mu juz, na sesji, parokrotnie niekompetencje i co bierze pieniadze gdzie moze za przyzwoleniem naszego wodza Goca i co mu zrobicie nic mozecie go jedynie pocalowac....

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 luty, 2013 - 13:49

Panie Zrebski deklarowal Pan na sesji ze rozliczy Pan gmine i wodza Goca z wydatkow na te sprawe. Ma Pan pole do popisu bo chodzi tu o nasze pieniadze.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 luty, 2013 - 23:46

A czy tu są podejmowane jakiekolwiek działania przeciw tej sekretarce bez polecenia czy zgody dyrektora należącego do wybitnego grona niedawynch "pełniących obowiązki"?

Portret użytkownika podatnik
Wysłane przez podatnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2013 - 08:26

jak to wszystko wyszło to vi-ce burmistrz p. Kampa odpowiedzialny za oświatę wylądował w szpitalu z podejrzeniem wylewu .
Szkoda człowieka , bo pewnie nie wiedział co podwładni wyprawiają , bo przecież nie sposób wszystkich pilnować .
Powinno wyciagnąć się bardzo surowe konsekwencje za niekomperencję i przymykanie oczu na nadużycia.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2013 - 08:39

Gmina ma obowiązek bronić swoich dyrektorów, tak wyraził się pan Kampa na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Nie rozumiem... takiego dyrektora, który okrada gminę,gnębi pracowników,fałszuje dokumenty....i inne przewinienie, nie wymienię ich, powołując się na na art. 14 pkt 6 Prawa prasowego.

Portret użytkownika Pies Myśliwca
Wysłane przez Pies Myśliwca (niezweryfikowany) w 7 luty, 2013 - 10:29

A to ciekawa konstrukcja myślowa pana Kampy.
To znaczy że , powołujemy/ jak to w większości się dzieje/ na stanowiska królika - debila a następnie za wszystkich sił i bez względu na koszta bronimy jego debilnych decyzji.
To że powołujemy- ok to że bronimy - ok ale do ku..wy nędzy nie ma zgody żeby harcować za pieniądze podatników.
Jeżeli harcownik chce się bawić to prosze bardzo, ale za swoje.
Jeżeli harcownik zapłaciłby choć raz z własnej kieszeni za swoje dokonania to następnym razem przeczytałby raz jeszcze elementarz albo też zasięgnąłby porady u któregoś z pracownikow pukimu np. Alidka Katerli czy też Kolczyka.
A tak ..zabawa trwa , rachunki płacą podatnicy a wierchuszka nie widzi w tym nic złego.
'' Mamo ja wariat - kup mi komisariat''
Pies Myśliwca

Portret użytkownika nauczycielka
Wysłane przez nauczycielka (niezweryfikowany) w 7 luty, 2013 - 10:30

Ciekawe jaką nagrodę roczną otrzymał p. dyrektor oświaty Zyczyński i p. radca prawny Uraz . za swoje szczególne i wybitne osiągnięcia zawodowe.

Tak się kończy jak były woźny szkolny z PSP nr 7 zostaje dyrektorem gminnej oświaty..
Uważam ,że cała strzelecka oświata wymaga natychmiastowej kontroli zewnętrznej , bo wewnętrzna od tylu lat niczego nie mogła wykryc .

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2013 - 20:31

a jaki jest problem
aby redaktor zapytal w Urzedzie Miasta?
Zgodnie z prawem prasowym
oraz ustawa o jawnosci czy udostepnianiu danych
te kwoty nie powinny byc utajnione,
przeciez to z naszych podatkow
wiec musimy miec nad tym kontrole.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 luty, 2013 - 11:45

Powiem więcej liczył 12 stron i stwierdzał jednoznacznie, że winę za stosunki międzyludzkie w tej szkole ponosi dyrektor. Reakcja władz GZOiW i gminy była taka, że zlecili przeprowadzenie mediacji w celu uzdrowienia atmosfery w szkole - zgadnijcie kogo wyznaczyli OPRAWCE - panią dyrektor.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Marzec, 2013 - 22:37

Pseudo prawnicy uważają się za wszech wiedzących i umiejących, są zadumani w sobie wystarczy spojrzeć dookoła garnitur, teczka, a w głowie im tylko kaska i wyzysk biednych i bardzo często niewykształconych ludzi, większość ze wsi. Nie chcą dopuszczać do zawodu młodych, w ogóle, co to za zawód, jeżeli ja się znam na prawie budowlanym i jestem inżynierem, to chyba lepiej będę wiedział i w nim reprezentował jak siedzę w tym i buduje mosty 15 lat, a nie jakiś chłopaczek ledwo po aplikacji obkuty wszystkim, a nie wie co to cięciwa, ale on wie jak most miał być zbudowany żal. Nie tylko nie chcą dopuszczać do zawodu, bo to to już bezprawie, ale nawet na studia prawnicze, które przecież mogą być również w systemie uzupełniającym 2,5-3 lenie (już są np Uniwersytet Gdański i Wrocławski jedyne odważne - popieram i szacunek dla władz uczelni, a i na aplikacje wyniki mają wysokie niema się czego bać), ale to też się nie podoba "prawnikom", zarzucają, że tworzy się karykaturę tych studiów, ale przecież nie można stworzyć karykatury czegoś co już ją jest, nie dopuszczają do uzupełnienia i zdobycia choćby tego mgr prawa, księgowym czy ludziom po administracji, chociaż oni się często lepsi w praktyce od tych tzw prawników, chociaż oni wcale nie chcą iść na aplikacji tylko po prostu uzupełnić wiedzę, bo siedzą w tej księgowości i to im się przyda, ale nie. Nie dopuszczą do zawodu, bo ucierpi jakość usług, tak jasne to sprzeczne z zasadami ekonomii, to tak jak by w Polsce była stacja benzynowa tylko jednej spółki, resztę nie dopuszczamy, rzeczywiście usługi były by wtedy na najwyższym poziome i cenie. Chcą się równać do medycy, to nie te czasy, ludzie są coraz bardziej świadomi swoich praw i mądrzejsi to nie czas 40 lat temu, że można żenić kit, dlatego wykorzystując ludzi niewykształconych, czas z tym skończyć, prawo to pikuś przy dzisiejszej medycynie, taka jest prawda niestety, na dzień dzisiejszy nie warto tracić 5 lat po to, aby palestra i tak nie dopuściła Cię do "zawodu" - szkoda czasu, te uzupełniające jeszcze przejdą, ale inaczej nie opłaca się już tego studiować i wkuwać wszystko czy tak naprawdę nic! Nie da się opanować wszystkich gałęzi prawa, od tych wszystkowiedzących, po aplikacjach z karego i wykroczeń jest lepszy naczelnik wydziału prewencji i kryminalnej komendy wojewódzkiej policji, z prawa pracy jakieś BHP'owiec, z finansów urzędnik ekonomista, z administracyjnego każdy urzędnik itd itd. dziękuje i pozdrawiam. RADCĄ POWINIEN BYĆ NAJLEPSZY URZĘDNIK ZE STAŻEM.

Portret użytkownika Pies Myśliwca
Wysłane przez Pies Myśliwca (niezweryfikowany) w 11 Marzec, 2013 - 09:53

Popieram Twoją inicjatywę. Po kiego radcy prawni na etetach w urzędach. Sprawy związane z ubsługą prawna powinny wykonywać zewnętrzne kancelarie prawne. Tak jest w większości remomowanych firm.
Prawnik na etacie to pieniądze wyrzucane comiesięcznie w błoto czego przykładem może być pRAWNI wydziału ośiwaty.
No tak . Tylko jest jeden problem.
Prawnik na etacie jest czestokroć zmuszany do forsowania i ubierania w tzw. ramy prawne nawet najbardziej absurdalne harce naszej wierchuszki. A renomowana kancelaria mogłaby odmówić udowadniania że białe jest czarne a czarne jest białe a zwłaszcza że radca prawny w urzędach nie ponosi żadnej , ale to żadnych konsekwencji . Jak to wskazują kolejne przegrywane pracesy wytaczane naszym harcownikom za wszystko i tak zapłai pdatnik a radca prawna pomimo tego może liczyć na ..sowitą premię- tez z pieniędzy podatników.
Co do świadomości prawnej to nie zgadzam się z twoimi tezami. Świadomość prawna naszego społeczeńwa jest na żenująco niskim poziomie co oczywiście skwapliwie wykorzystują nawet ''prawnicy specjalnej troski''.Nic nie pomoże uwolnienie zawodów prawniczych kiedy prownikem można zostać kończąc sztukowane studia na wszelakich fakultetech - wynalzkach które odbywają sie w Koziej Wólce. Na dzień dzieiejszy mamy chyba najwięcej na świecie młodzieży która ukończyła wyższe studia. A jaki jest koń kazdy widzi.
Zakończe słowami klasyka - Polska to najbogatszy kraj świata ,pomomo przeciekania przez palce miliardów złotych jescze funkcjonujemy.
P.S. Ciekawe jak długo? Większość normalnych ekonomistów uwaza że poprzez taka a nie inna polityke począwszy od sołtysa skończywszy na premierze Polska zbankrutowała juz downo.

Portret użytkownika czytny
Wysłane przez czytny (niezweryfikowany) w 11 Marzec, 2013 - 14:57

Tak jest właśnie w urzędzie gminy w Strzelcach. Sprawy związane z ubsługą prawną wykonuje wynajęta kancelaria prawna. Gmina nie ma radcy na etacie.
Co prawda Redaktor pisze "zatrudniony np. przez strzelecki Ratusz radca prawny..." ale akurat On dobrze wie, że chodzi o kancelarię.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Marzec, 2013 - 15:19

A po co w urzędzie sprawy prawne załatwia kancelaria przecież w urzędzie są urzędnicy od tego którzy znają się za swojej robocie i w istocie rzeczy ta kancelaria nic nie robi to urzędnicy wydają decyzje a żeby je wydać muszą znać prawo bo na jego podstawie wydają w imieniu organu, więc pytamy po co? chyba, że reprezentacja na zewnątrz, bo urzędnik chociaż za się na tym co robi i zna to prawo nie może występować przed sądem dlaczego??? było by znacznie taniej, a jak podliczyć we wszystkich urzędach w PL to oszczędności że hoho. Tyko palestra na to nie pozwoli, bo na rynku już nie chcą ich to się do urzędów pchają na jakiej podstawie? Zadania radcy w urzędzie tak jak było powiedziane powinien robić urzędnik, jak skarbnika i tak jak sekretarza np. gminy. Znam urzędników co skończyli administracje i ekonomię jednocześnie i są znacznie lepsi niż radca prawny i to tacy ludzie powinny być urzędnikiem- radcą.

Portret użytkownika Pies Myśliwca
Wysłane przez Pies Myśliwca (niezweryfikowany) w 11 Marzec, 2013 - 15:36

Nie tak dawno przez to forum przetoczyło sie '' tornado'' w związku z tym że pani prawnik ktora jest na etacie miejskm w wysokości 10000zł/miesięcznie , chciała aby tygodnik Pana Cebuli zaprzestał podawania prawdziwych faktów o tym że sromotnie przegrała sądową batalię z sekretarka z Błotnicy.
Tak ,że nie p..ol bzdur że prawnicza jest przedstawicielka jakiejś tam kancelari prawnej.Co miesiąc bierze 10k z kasu urzędu ..przegrywając kolejne sądowe batalie.

Portret użytkownika pranie mózgu
Wysłane przez pranie mózgu (niezweryfikowany) w 11 Marzec, 2013 - 22:13

Fakt, że redakcja pisze zagmatwanie, miesza instytucje, żeby czytelnicy pojęli tekst "zgodnie z linią". Ale jednak da się zrozumieć. Tak to leci:
"Ze względu na ochronę danych osobowych nie mogliśmy ustalić, jaką kwotę z kieszeni podatników zainkasowała Wanda Uraz, wstępując na drogę sądową w przegranej z góry sprawie. Dowiedzieliśmy się natomiast, że zatrudniony np. przez strzelecki Ratusz radca prawny bierze miesięcznie ponad 10 tys. zł."
Czyli to nie ta pani z oświaty, lecz pan prawnik z ratusza bierze 10.000. Ale tu jest kolejna ŚCIEMA. To nie prawnik zatrudniony na etacie jest, tylko kancelaria wynajęta.
A oto Twoje, Piesie, słowa: "Po kiego radcy prawni na etetach w urzędach. Sprawy związane z ubsługą prawna powinny wykonywać zewnętrzne kancelarie prawne."
Jak napisano (przecież nie o zarządzie oświaty): Tak jest właśnie w urzędzie gminy w Strzelcach, o czym redaktor C. wie, ale pisze inaczej.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Październik, 2013 - 21:02

Zgadzam się. Dodam do tego jeszcze czas pracy radcy prawnego. Często na pełnym etacie jest 2 dni w robocie - falandyzują ustawę o radcach prawnych. Skandal!!!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Marzec, 2013 - 22:50

Radcowie prawni w urzędach są niepotrzebni z czego wyniki że oni w ogóle tam są? to strata pieniędzy dla podatników, państwa, gminy. Ewentualnie jak już stworzyć to stanowisko to powinien być to urzędnik zatrudniony na etacie ze stażem i doświadczeniem i okaże się lepszy w sprawach administracyjnych niż niejeden radca zapewniam, ale jest jedno ale palestra nie dopuszcza do występowania takiego urzędnika z umiejętnościami, stażem i praktyką przed sąd dlaczego?? kasa???

Odpowiedz