Gdzie osiądą bociany?

Gdzie osiądą bociany?

Artykuły : 
Numer wydania: 

W tym roku bociany do Ujazdu przyleciały na krótko. Mimo że gniazdo mają tu od kilkudziesięciu lat, nie zadomowiły się w nim.

- Pewnie dlatego, że jest ono zarośnięte i przechylone - mówi burmistrz Tadeusz Kauch, który codziennie obserwuje gniazdo osadzone na ruinach zamku.

Joachim Siekiera, miłośnik bocianów, który wiele o nich wie, uważa, że ptaki mogły przestraszyć się ludzi...

- Bociany nie osiadły tu prawdopodobnie dlatego, że taras widokowy jest za blisko gniazda, znajduje się w odległości ok. 4 m - mówi. - Bociany są zaniepokojone taką bliskością ludzi.

- Zależy nam na tym, by bociany zostały w Ujeździe. Są z nami od lat - przyznaje burmistrz. - Spróbujemy je tu zwabić w przyszłym roku.

- Można by w pobliżu istniejącego gniazda zamontować platformę ze sztucznym gniazdem, ale umiejscowionym w znacznej odległości od tarasu widokowego - radzi Joachim Siekiera. - Nie ma gwarancji, że ptaki w nim osiądą, ale warto spróbować. Przy czym stare gniazdo niech zostanie jako wabik dla ptaków. Nie radzę go od razu demontować - dodaje.

Nawet jeśli ktoś chciałby rozebrać istniejące w Ujeździe gniazdo, musiałby się mocno natrudzić. Waży ono bowiem około tony.

- To solidna konstrukcja, mimo że nieco przechylona przez wiatr - ocenia Siekiera.

Gmina zamierza iść za radą specjalisty i ustawić dodatkowe gniazdo dla ptaków. Czy spodoba im się nowe lokum? Czas pokaże.

W tym sezonie bociany widywane były nie tylko w Ujeździe, lecz także w pobliskich Nogowczycach. Mieszkańcy cieszyli się, że ptaki chcą u nich uwić gniazdo...

- To byłoby wydarzenie we wsi - przyznaje sołtys Andrzej Grabiec.

Niestety w pewnym momencie ptaki odfrunęły z Nogowczyc. Podobno ktoś celowo je spłoszył, nie jest to jednak potwierdzona informacja.

Kto chciałby zobaczyć bociany w gminie Ujazd, może przejechać się trasą między Zimną Wódką a Starym Ujazdem. Po okolicznych polach często chadzają tu długodziobe ptaki. Czy to ta sama para, której nie udało się osiąść w Ujeździe i Nogowczycach? Nie wiadomo.

JK

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Atrakcje bliżej niż myślisz
Na Ślęży i w parku rozrywki
Bajkowa noc
Wszelkiej pomyślności!

Odpowiedz