fbpx Gazyfikacja - ważny temat | Strzelec Opolski

Gazyfikacja - ważny temat

Gazyfikacja - ważny temat

Artykuły : 
Numer wydania: 

We wszystkich miejscowościach gminy Zawadzkie umieszczone są czujniki czystości powietrza. Ich wskazania nie napawają optymizmem. Nasz samorząd, podobnie jak inne w całym kraju, boryka się z problemem tak zwanej niskiej emisji. Jednym z rozwiązań tego problemu jest przejście z ogrzewania domów węglem na gazowe.

 

Zawadzkie ma to szczęście, że jest tu poprowadzona sieć gazowa, do której mieszkańcy mogą się przyłączać. Wiele osób jednak z tego nie korzysta, obawiając się kosztów i utraty autonomii. Jak mówili na sesji radni, ludzie nie chcą podłączyć się do gazu lub miejskiej sieci ogrzewania, bo paląc we własnym piecu mogą do niego wrzucić co chcą: spalić śmieci, stare meble... Mogą też sami wyrobić drzewo w lesie i przez to zaoszczędzić. Korzystanie z zewnętrznego ciepła to stałe koszty.

 

Teoretycznie jednak mieszkańcy chcą zmian. W 2017 roku gmina Zawadzkie przeprowadziła badania, w których 65% ankietowanych wyraziło chęć podłączenia budynków do sieci gazowej. Biorąc to za dobrą monetę burmistrz Mariusz Stachowski podjął działania w kierunku rozbudowy sieci.

 

Ze względu na planowany remont drogi wojewódzkiej 901 można rozbudować sieć gazową w kierunku Żędowic przy okazji prowadzonych prac drogowych. Gminni urzędnicy podają, że rozbudowa obejmowałaby teren wzdłuż ulicy Opolskiej, na odcinku od ul. Szymanowskiego w Zawadzkiem do ul. Wojska Polskiego w Żędowicach wraz z ulicami bocznymi. Ma to być pierwszy etap prac nad rozbudową sieci, która ostatecznie ma dotrzeć aż do Kielczy.

 

Mieszkańcy wspomnianych ulic zostali zaproszeni na spotkania informacyjne, które odbyły się w połowie lutego. Można na nich było poznać warunki przyłączenia się do gazociągu. Doręczono 208 zaproszeń pisemnych do osób zamieszkałych przy ulicach objętych obecnymi planami rozbudowy. Przyszło 87.

 

Mieszkańcy muszą mieć świadomość, że żadna firma nie zainwestuje w rozwój gazociągu, jeśli nie będzie miała pewności, że ta inwestycja się zwróci, czyli że odpowiednia ilość posesji przyłączy się do sieci. Na spotkaniach zachęcono do złożenia pisemnych deklaracji woli przyłączenia się do sieci. Mogą je złożyć wszyscy mieszkańcy Żędowic i Kielczy, aby zachęcić firmę do dalszej rozbudowy sieci. Na stronie internetowej gminy Zawadzkie powstała zakładka „Gazyfikacja”, gdzie można znaleźć treść deklaracji oraz inne informacje dotyczące tego tematu.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Spotkanie na parkingu
Wymiana oświetlenia - na razie się nie opłaci
Są radosne, będą radośniejsze?
Pożar w Zawadzkiem!

Komentarze

Portret użytkownika Gość 100
Wysłane przez Gość 100 (niezweryfikowany) w 26 luty, 2019 - 10:32

Wysokie koszty ogrzewania gazem to mit. Piszę to jako kilkuletni użytkownik kotła gazowego (ogrzewanie domu i wody użytkowej). Gdybym miał dziś podejmować decyzję czym będę ogrzewał dom wybrałbym bez wahania gaz.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 26 luty, 2019 - 12:17

Wieczorem w Zawadzkiem nie ma czym oddychać. Sam po otwarciu okna na początku myślałem, że coś się pali. Z os. Powstańców nie widać Manhatanu, o Sidlungach można zapomnieć.

Ludzie są niepoważni kopcąc w domach byle czym. A najgorsze jest to, że wszyscy wokół to widzą i nikt nie reaguje, bo wyjdzie na kablarza. Może gmina się tematem zainteresuje i sama zacznie wyłapywać niepokornych kopciuchów. Kilka mandatów pewnie utemperowałoby zapędy. Skoro zachęty i marchewka nie pomaga, może pora wypróbować kija?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 luty, 2019 - 12:30

tylko czekają aż się ściemni i zaczyna się wrzucanie co popadnie do pieca smród taki że można oszaleć przecież jest komisja porządkowa to może by się tak przejść wieczorkiem i powąchać

 

Portret użytkownika Edward
Wysłane przez Edward (niezweryfikowany) w 26 luty, 2019 - 15:56

To niech Zaw-kom najpierw Kotłownie  zmodernizuje i pali gazem. Będzie  czyściej może  taniej i wszyscy na tym skorzystają. Może  wtedy na ul. BOGUSŁAWSKIEGO wszyscy się podłączą do miejskiej sieci grzewczej. Jeden drugiego truje ,bo taniej przeskoczy zimę. Takim powietrzem wszystkim skracamy życie, tego już  nikt nieliczy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 luty, 2019 - 22:21

Zawkom ma nowoczesny system odpylania spalin, który filtruje bardzo skutecznie spaliny.... więc jeśli chcesz wmówić "smog" zawkomowi to raczej nie tędy droga..

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 28 luty, 2019 - 07:35

Smog pochodzi z niskiej emisji - czyli z zabudowań jednorodzinnych. Komin kotłowni nie emituje spalin, dlatego jak najwięcej budynków powinno być podłączonych do kotłowni miejskiej i tu jest rola gminy.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 26 luty, 2019 - 18:02

Ul.Bogusławskiego dzisiaj już może się podłączyć pod gaz, lub pod sieć miejską. Ale nadal kopcą sobie w okna.

Portret użytkownika Edward
Wysłane przez Edward (niezweryfikowany) w 26 luty, 2019 - 23:06

Wszyscy byli podłączeni do sieci ale się odłączyli . Bo palą taniej.  A sieci gazowej niema.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 luty, 2019 - 22:25

śmieciami zawsze taniej palić albo tanim weglem, z którego więcej popiołu niż pozytku. i to jest polski biznes. uzdrowisko Bogusławski zaprasza na urlop z podwyższonym ryzykiem SMOGU!  

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 luty, 2019 - 20:37

zapraszam zaspokoić swoją ciekawość na moniuszki myślę że jest sie czym pochwalić 

Portret użytkownika Num
Wysłane przez Num (niezweryfikowany) w 27 luty, 2019 - 08:55

Bo uni nie umiom polic nawali pol pieca wunglo i otworzy klapa na calego kopci z godzina 1/3opalu idzie do luftu!!!! W kelczy tyz zakopcone a tyn na farze jak kopci choby oni nie maja poczucia co robia!!!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 luty, 2019 - 16:02

Rozsądne ogrzewanie, to ogrzewanie na podczerwień (płyty grzewcze lub ogrzewanie podłogowe). Korzystne w każdych warunkach ze wzgl. na stos. niski pobór mocy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 luty, 2019 - 19:56

   no widzę że   wymyślono [  nareszcie   perpetum mobile]     niski pobór mocy  ktore skutkuje  wysokim  oddawaniem mocy . NARESZCIE . 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Marzec, 2019 - 16:29

Doinformuj się a potem pisz. Ja ogrzewam tak od 10-ciu lat i to z korzyścią dla portfela, bez opłat za usług i opłat zakominiarza, bez opłat za obsługę serwisową, itp.             Gaz zalicza się do kopalin i za niewiele lat znajdzie się na tej samej liście co dzisiaj węgiel.

Odpowiedz