fbpx Dyskusje na sesji | Strzelec Opolski

Dyskusje na sesji

Dyskusje na sesji

Artykuły : 
Numer wydania: 

Podczas sesji rady miejskiej, która odbyła się 23 stycznia, radni zgłosili kilka interpelacji, zapytań i wolnych wniosków. Pierwszy głos zabrał radny z Leśnicy Piotr Garbacz, który zgłosił kilka zagadnień.

- Droga na wylocie z Leśnicy w stronę Zdzieszowic jest w bardzo złym stanie technicznym. Jest to droga powiatowa, dlatego apeluję, żebyśmy jako gmina interweniowali w powiecie w tej sprawie. W tej chwili, jadąc prawym pasem od strony Leśnicy, albo narazimy samochód na uszczerbek techniczny, albo musimy poruszać się lewem pasem, co jest niezgodne z przepisami - mówił radny, który pytał też o boisko w Leśnicy. - Na przełomie nowego i starego roku chciałem skorzystać z nowego boiska, ale niestety było zamknięte. Kiedy jest ono dostępne? Czy np. w pewnych okresach jest otwierane na życzenie?

Radny przypomniał też: Na jednej z sesji radny Tomasz Sitnik zgłosił, że w ciągu pieszym od gimnazjum do rynku jest za mało koszy na śmieci. Zainteresowałem się tym tematem i w jeden wolny dzień zrobiłem spacer po Leśnicy, żeby policzyć, ile faktycznie jest tych koszy na terenie naszego miasta. Obliczyłem, że jest ich ok. 29. Moim zdaniem jest to za mało. Istnieje oczywiście obawa, że mieszkańcy będą te kosze zapełniać prywatnymi śmieciami ze swoich domów. Można jednak wprowadzić kosze zamknięte z małą dziurką, gdzie można włożyć jedynie rękę, aby wyrzucić mały odpad. Warto sukcesywnie liczbę koszy zwiększać - mówił radny.

Burmistrz odpowiedział na wszystkie uwagi radnego: Panie Garbacz, czy pan jako radny sam próbował w jakikolwiek sposób interweniować w powiecie w sprawie złego stanu drogi Leśnica-Zdzieszowice?

- Nie, ponieważ nie współpracuję z powiatem - odpowiedział Piotr Garbacz.

- To bardzo proszę o taki głos, bo im więcej będzie tych interwencji z naszej gminy, łącznie z pismami wysyłanymi z urzędu, tym większe będzie oddziaływanie - zachęcał burmistrz.

- Dobrze pan wie, że bardzo często jako gmina interweniujemy w powiecie w temacie stanu naszych dróg - przypomniał burmistrzowi przewodniczący rady miejskiej Ryszard Froń.

- Jeśli chodzi o dostęp do kompleksu sportowego, to zgodnie z regulaminem w dni wolne od działalności szkoły jest on otwarty w godz. 10.00-21.00 - wyjaśniał burmistrz kwestie związane z boiskiem. - Dotarła do mnie również informacja, że w czasie kiedy powinno być otwarte - było zamknięte. Być może było to spowodowane tym, że był to dzień wolny i ośrodek kultury wtedy nie działał i co za tym idzie pracownik ośrodka, który jest odpowiedzialny za ten obiekt, miał wolne - tłumaczył Jastrzembski.

- Jeśli chodzi o kosze na śmieci, to każda rada sołecka i osiedle ma swój fundusz sołecki po to, żeby takie rzeczy, jak np. kosze na śmieci, sobie kupić i doposażyć te miejsca, które są w zasięgu jurysdykcji danego osiedla czy wsi - sugerował radny z Wysokiej Stefan Rudol. - My w Wysokiej właśnie ze środków z funduszu sołeckiego zakupiliśmy kosze.

- My np. na Górze Św. Anny kupiliśmy czternaście nowych ławeczek - dodał radny z tej miejscowości Piotr Górecki. - Jest gdzie usiąść, a ławki są piękne, takie jak chcieliśmy. Warto więc wykorzystywać fundusz sołecki na takie cele.

Sporą część sesji zajęły dyskusje na temat tablic dwujęzycznych, które od kilku lat funkcjonują w gminie. Rozpoczął je radny Garbacz, który pytał o wyjaśnienie podstaw prawnych ich ustawienia.

uj

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Leśnica pięknieje
Wyremontują kąpielisko?
Miłośnicy białego szaleństwa
Czyścili jezdnię

Odpowiedz