Dożynki i starsza straż

Dożynki i starsza straż

Artykuły : 
Numer wydania: 

W Łaziskach trwają przygotowania do dożynek gminnych. Odbędą się one wcześniej niż zwykle - 19 i 20 sierpnia.

- Tak już się przyjęło w Łaziskach, że dożynki gminne odbywają się wcześniej niż w innych miejscowościach, które je organizują - przyznaje sołtys Klaudia Kraka. - I tym razem nie chcieliśmy wyłamywać się z tej praktyki.

W sobotę, 19 sierpnia, strażacy z Łazisk świętować będą 126. rocznicę założenia ich jednostki OSP. O godz. 15.30 zaplanowano mszę św. z okazji jubileuszu. O 16.30 zostaną wręczone odznaczenia najbardziej zasłużonym druhom, o 17.00 wszyscy przemaszerują spod remizy do namiotu biesiadnego, gdzie na scenie występować będą kolejno: kabaret z Grodziska, Janusz i Dominika Żyłka, a na koniec dnia odbędzie się zabawa taneczna z zespołami Voyager i Mikado.

W niedzielę, 20 sierpnia, świętowanie dożynek rozpocznie się od przemarszu korowodu przez wieś. Tego dnia nie będzie specjalnej mszy św. dożynkowej. Odprawiona zostanie we wrześniu. Korowód wyruszy o godz. 13.30. O 14.30 zaplanowano ceremonię wręczenia bochna chleba wójtowi przez starostów dożynkowych. Od godz. 14.45 na scenie prezentować się będą kolejno: mażoretki z Kadłuba, orkiestra ze Świbia, Jessika, grupa teatralna Faska, kabaret Masztalscy, Karpowicz Family. Na godz. 20.30 zaplanowano zabawę taneczną z zespołami Bravo i Lovers.

- Aktualnie wykańczamy naszą koronę dożynkową. Jednak do dożynek szykujemy się już od kilku tygodni, to wielkie wydarzenie dla wioski. Przyjadą do nas mieszkańcy z całej gminy, na pewno nie zabraknie też gości z innych gmin - przyznaje sołtyska. - Już teraz zapraszamy wszystkich na święto plonów do Łazisk.

JK

Straż się postarzała
W 2006 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Łaziskach świętowała 80-lecie istnienia. W 2017 roku odbędzie się feta z okazji 126-lecia istnienia tej jednostki. Jak to możliwe?
- Postarzeliśmy się w ciągu dwóch ostatnich lat - przyznaje Józef Klyszcz, naczelnik OSP Łaziska. - Dotychczas wiadomo nam było, że nasza jednostka powstała w 1926 roku. Jednak Edward Dalibóg znalazł w archiwum w Niemczech dokumenty, z których wynika, że nasza jednostka została założona w 1891 roku. Zastanawialiśmy się, czy zmieniać datę założenia naszej jednostki w obowiązującej dokumentacji. Doszliśmy do wniosku, że to ważna informacja. W ciągu ostatnich dwóch lat załatwiliśmy wszelkie procedury. Możemy już mówić oficjalnie, że OSP Łaziska powstało w 1891 roku.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Festyn w Centawie
W nagrodę za...
Zasiłki i pomoc dla rodzin
Teatr i wakacje
Brakuje podopiecznych

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Sierpień, 2017 - 14:21

Szanowni Państwo Łaziska z pewnością to bardzo piękna wieś. Łaziska chcą się zmieniać na coraz piękniejsze, poprostu chcą być wyglądem zachodnio europejskie. Jednak pomimo wielkiej motywacji mieszkańców wsi na czele z Panią Sołtys oraz Ochotniczej Straży Pożarej na czele z naczelnikiej Józefem Klyszczem, nie wszystko zmienia się tak jak powinno. Wszystko za sprawą obecnego i przeszłego Wojta Gminy Jemielnicy, których dezcyje często są i były podejmowane na miare średniowiecza, a nie XXI wieku. Przykładów można wymienić by co nie miara, np. nowy projekt przebudowy budynku po byłej szkołe nie wyeliminuje ogromnego problemu jakim jest stojacy na środku sali świetlicy wieskiej filar o szerokości ponad 1,2 m. (no ale jak wójt bierze do prac w Łaziskach nie fachowców a amatorow od brudniej roboty to czego tu oczekiwać?) Łaziska chciało na jednym ze skwerów postawić fątanę, a dostało od wójta przepomownię scieków itd. Jak wspomniano powyżej przykładów jest dużo. Ale co najsmutniejsze w dużych inwestycjach Łaziska mówiąc delikatnie nie mają szczęścia do wójta to również w małych. Tu równiez można wymienić co nie miara przykaldów np.Łaziska chciało siatkówę plażową to wójt posłał ale siatkówkę ze złomu od jemielnicy, drzewo które przeszkadza na boisku szkolnym nie może byc wycięte bo taka decyzja. Szanowni Państwo z pewnością Łaziska miałoby jeszcza większa motywację do inwestycji , prac społecznych i samych dożynek ale jak byłby inny Wójt Gminy. Bo nie można przecież współpracować z wójtem który sam podstawia nogę. Dostojni goście z serca zapraszamy do Łazisk na święto plonów. A jeszcze odnoście dożynek w Łaziskach przypominamy Pannu Wójto Marcino Wycisło, że Łaziska to nie Piotrówka i nie życzymy sobie psucia dożynek kampanią wyborczą. 

Portret użytkownika Recht
Wysłane przez Recht (niezweryfikowany) w 2 Sierpień, 2017 - 17:43

Szanowny czytelniku, pamiętaj że Łaziska zajmują szczególne miejsce w sercu naszego wójta. Z tamtąd pochodzi, tam się wychowywał. Komu nie robi się ciepło na sercu na myśl o swoim małym Hajmaci. Wójt napewno ma na względzie dobro Łazisk ;)

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Sierpień, 2017 - 09:57

Hahahaha szanowny czytelniku ale jestes śmieszny pisząc że Łaziska zajmują szczególne miejsce w sercu naszego wójta czy pisząc, że wójt ma na względzie dobro Łazisk. Oczywiście, że tak jest jak piszesz, ale tylko tydzień w ciągu czterech lat, a nie trudno się domysleć że tym tygodniem jest tydzien przed wyborami samorządowymi. Wtedy wójt Wycisło nabiera praktyki od kolegi ze starostwa i dawaj obiecanki cacanki a po wyborach szara rzeczywistośc. Gdyby tak było to Łaziska sa dzisiaj 10 lat do przodu bo Łaziska mają ambitnych mieszkańców sołtysa i osp z naczelnikiem na czele.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Sierpień, 2017 - 20:35

Bardzo dziękujemy Pani Sołtys Łazisk Klaudi Kraka że dożynki w Łaziskach są w sierpniu. Gratulujemy Pani Sołtys mądrej dezyzji, a proboszczowi parafii współczujemy ciągłego uporu złości i niezyczliwości. Co by zalezało księdzowi zrobić dożynki parafialne w sierpniu?? Chce być Panem, wywyszyć się ? No ale jak ludzie forse mu cisna to po co się starac i być dla ludzi? 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Sierpień, 2017 - 20:40

Prosimy Panią Sołtys Łazisk o poinformowanie osoby dbającej o nagłośnienie podczas dożynek że jeżeli zacznie się kampania wyborcza obecnego wójta lub jego kolegi ze starostwa to mają wyłączyć definitywnie wyłączyć mikrofon. Bo nie chcemy popsutych dożynek kampanią wyborcza jak to miało miejsce w Piotrówce. 

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Sierpień, 2017 - 22:59

Chłopie daj sie siana.  

Nasz Wójt Marcin Wycislo już wiele dobrego zrobił dla całej naszej gminy Jemielnicy o uwiez proszę że On żadnej kampanii wyborczej już nie musi robić a społeczności Go wybierze. 

Odpowiedz