fbpx Dotacje dla naszych | Strzelec Opolski

Dotacje dla naszych

Dotacje dla naszych

Artykuły : 
Numer wydania: 

W ubiegłym roku gmina Kolonowskie przyznała dotację z budżetu gminy na remont katedry opolskiej. O wsparcie zwrócił się biskup opolski, Andrzej Czaja. Ponieważ zabytek ciągle wymaga nakładów, w tym roku pojawiła się kolejna prośba, o 10 tysięcy złotych. Burmistrz wprowadził kwotę do budżetu, ale nie spodobało się to radnym.

 

Krzysztof Czupała zauważył, że w naszej gminie jest piękny zabytkowy kościół w Staniszczach Wielkich, który nie ma ogrzewania. Zdaniem radnego w tym roku pieniądze powinny zostać zainwestowane w nasze obiekty. Burmistrz przypomniał, że w Kolonowskiem też planowana jest wymiana ogrzewania.

 

- Jeśli parafie zwrócą się do nas, to taką, bądź nawet większą kwotę dotacji wygospodarujemy - mówił na sesji Norbert Koston. Zdaniem burmistrza fakt, że parafie chcą przejść na ekologiczne źródła ciepła należy docenić i wesprzeć.

 

Joanna Smykała podczas dyskusji złożyła wniosek formalny o nieprzyznanie dotacji katedrze, podobny wniosek złożył Krzysztof Czupała. Zaproponował on, aby 10 tysięcy złotych przeznaczyć na wymianę ogrzewań w naszych kościołach. Za tą propozycją opowiedziało się 11 spośród 14 obecnych na sesji radnych. Wstrzymały się Anna Mróz, Cecylia Widera i Helena Krasucka.

 

Miejmy nadzieję, że w gminnym budżecie znajdzie się więcej środków na wsparcie dla parafii. Zabytkowy kościół w Staniszczach Wielkich już drugą zimę zmaga się z brakiem ogrzewania. Po awarii pieca proboszcz z radą parafialną nie chcą montować nowego „kopciucha”, a inne rozwiązania są kosztowne i trudne do wprowadzenia w historycznym obiekcie. Wymiany wymaga też ogrzewanie w Kolonowskiem, które także ma swoje lata i nie służy środowisku. W ubiegłym roku stary piec węglowy zlikwidowano w kościele w Staniszczach Małych. Obecnie świątynia opalana jest ekogroszkiem.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Kiedy będą wybory?
Tak się tego nie robi!
Chcieliby więcej...
Zbliża się Dzień Kobiet...
Serdeczności

Odpowiedz