fbpx Dotacja na „Zaślubiny Marii” | Strzelec Opolski

Dotacja na „Zaślubiny Marii”

Dotacja na „Zaślubiny Marii”

Artykuły : 
Numer wydania: 

W budżecie gminy Jemielnica na ten rok zostało zabezpieczonych 30 tys. zł przeznaczonych na dotacje na ratowanie zabytków. O pieniądze może ubiegać się każdy właściciel lub posiadacz zabytków, które na stałe znajdują się na terenie gminy i mają dla mieszkańców szczególne znaczenie historyczne, artystyczne lub kulturowe. Wnioski kieruje się do wójta w dwóch terminach: do 30 marca oraz do 30 lipca danego roku kalendarzowego.

16 marca z wnioskiem do wójta wystąpił proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy, ks. Henryk Pichen. Ubiegał się o 30 tys. zł na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkowym obrazie z życia Marii - pn. „Zaślubiny Marii” - znajdującym się w kościele parafialnym.

Na ścianach nawy głównej jemielnickiej świątyni wisi sześć barokowych obrazów olejnych na płótnie w drewnianych, polichromowanych i złoconych ramach (z lat 1767-1768) - wśród nich wspomniane „Zaślubiny”. Wszystkie mają rangę XVIII-wiecznych dzieł sztuki, znajdują się w ewidencji zabytków i Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce. Wymagają jednak pilnej ingerencji konserwatorskiej, gdyż miejscami ich stan techniczny jest bardzo zły.

Opinię o tym, że obraz „Zaślubiny Maryi” znajduje się w bardzo złym stanie zachowania wydał ks. prof. Piotr Maniurka, diecezjalny konserwator zabytków i rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Wymaga pilnych prac konserwatorskich ze względu na daleko posuniętą destrukcję płótna w formie pęknięć oraz w dużej części odspojeń warstwy malarskiej. Podobnie zabytkowa rama wymaga rychłej interwencji konserwatorskiej ze względu na widoczne zniszczenia pozłotnicze oraz otwory po drewnojadach - napisał rzeczoznawca.

Renowacja obrazu ma kosztować w sumie 35 670 zł.

Na ostatniej sesji radni gminni dyskutowali, czy przychylić się do wniosku proboszcza Pichena i przyznać 30 tys. zł dotacji na konserwację „Zaślubin Marii”. Radni zauważyli, że jest to cała tegoroczna pula na zabytki. Teoretycznie więc w lipcowym naborze nie będzie już czego dzielić.

- Reprezentuję parafię Centawa, której kościół też jest wpisany do rejestru zabytków - powiedziała radna Ewa Ptok. - Reprezentuję też proboszcza z Centawy, który nie jest bezpośrednio związany z urzędem i mógł nie wiedzieć, że jest możliwość pozyskania środków. Nie każdy jest wszystkowiedzący. Dlatego proszę, by w przyszłości wykonać telefon do księdza albo oficjalnie przypomnieć o możliwości ubiegania się o dotację na zabytki. Nasza parafia jest niewielka, każdy grosz na renowację zabytków się przyda - apelowała. - Tymczasem przewidziane środki na zabytki zostaną wyczerpane już teraz - dodała.

Teoretycznie rada gminy może ponownie „zasilić” pulę na zabytki. Radna Ptok wyraziła jednak obawę, że w budżecie gminy nie znajdą się dodatkowe fundusze.

Większość radnych zagłosowała za udzieleniem dotacji w wysokości 30 tys. zł dla parafii w Jemielnicy. Ewa Ptok była przeciw.

JK

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Relacja z jarmarku cysterskiego
Radni o szkole
Nowy zarząd OSP
Z serdecznościami!
Były wójt dostał laur

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Maj, 2016 - 10:38

To jest jakaś porażka - mówiąc delikatnie. Panie Wójcie kiedy się Pan w końcu obudzi? Pan sam dobrze wie że trzeba w gminie przed terminowych wyborów na wójta. Panie wójcie - my wywalamy kasę na ochronę zabytków, a jak wygląda stan niektórych dróg w gminie. Mieszkańcy chcą jeżdzić po asfalcie a nie po drodze wysypanej kamyczkami. Jest tyle ważniejszych inwestycji niż ochrona zabytków - nnie to są jakieś kpiny, paranooja. 

Ale co się dziwić jak Pan wójt jest z mniejszości niemieckiej, a przed wyborami na ulotce z mniejszości niemieckiej pisało: ochrona zabytków, dwujęzyczne tablice, żeglowna odra kiedy demografia emigracja itd biją na alarm. 

 

 

Portret użytkownika Slezan Polsko
Wysłane przez Slezan Polsko (niezweryfikowany) w 6 Maj, 2016 - 12:12

Ty ciemny bambrze z obory, ze zrytym przez disco polo niewypranym beretem. Sztuka i zabytki są ważniejsze niż twoje klepane bmw. Jak w ogóle prymitywie możesz takie bzdury pisać? Co, prawdziwypolaku, po kościółku półlitra i molestowanie, bo ktoś kto wyżej stawia swój śmierdzący chlew niż śląskie zabytki nadaje się jedynie do powrotu do swoich zabużańskich lepianek, polski barbarzyńca

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Maj, 2016 - 17:39

masz racje 100 % !

jak ktos sie nie urodził w gminie gdzie jest tak bogata historia wsi i koscioła to tez nie bedzie miał szacunku do tego koscioła jak rowniez  pojecia i znaczenia waznosci dla regionu. To sie zwczajnie ma we krwi albo sie nie ma!

Kosciół Cysterski w Jemielnicy jest ogromną wizytowką naszego regionu!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Maj, 2016 - 23:54

Jaki ty we wszystkim dobry jestes i obeznany! Czy pelnienie funkcji wojta to az taka kraina miodem plynaca ze Ci sie tak pali do tej roboty!? Twoje posty to same obietnice! Jak male dziecko mamo daj mamo ja chce!

Podpisz sie imieniem i nazwiskiem pod swoimi wypocinami bym wiedziala na kogo glosowac!

Odpowiedz