fbpx Czyste powietrze dla cierpliwych | Strzelec Opolski

Czyste powietrze dla cierpliwych

Czyste powietrze dla cierpliwych

Artykuły : 
Numer wydania: 

Trwa realizacja ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze, który w ciągu 10 lat ma sprawić, że z większości polskich gospodarstw znikną nieekologiczne źródła ciepła. Sposób realizacji programu budzi jednak sporo wątpliwości. Pisaliśmy już na naszych łamach, że żadna z gmin na terenie powiatu strzeleckiego nie zdecydowała się pośredniczyć w przyjmowaniu wniosków do tego programu.

 

Na wrześniowej sesji rady miejskiej Kolonowskiego radni zwiększyli pulę na dotację na wymianę pieców, które przyznaje ta gmina. Jak wyjaśniał burmistrz Norbert Koston, mieszkańcy wolą wziąć niższą, ale prostszą w realizacji dotację od gminy, niż wypełniać skomplikowane wnioski w ramach programu Czyste Powietrze. Obecnie do Kolonowskiego trafiło 20 wniosków na wymianę pieców z gminnej dotacji.

 

- Do nas przychodzą też ludzie, którzy chcieli skorzystać z dofinansowania z Czystego Powietrza - przyznał Koston na sesji. - Rezygnowali, bo zasady rządowego wsparcia nie są proste i przejrzyste - uważa burmistrz Kolonowskiego.

 

Nie udało nam się dotrzeć bezpośrednio do osób, które nie przebrnęły przez wnioski rządowego programu. Statystki przesłane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, bo ta instytucja przyjmuje obecnie wnioski, w dużej mierze potwierdzają tezy Norberta Kostona.

 

Od początku trwania programu Czyste Powietrze, czyli od jesieni 2018 roku, z powiatu strzeleckiego złożono 234 wnioski. Do tej pory do realizacji przyjęto 86.

 

- Ocen negatywnych było 10, w większości przypadków powodem odmownych decyzji był brak uzupełnienia dokumentacji w wyznaczonym terminie pomimo dwukrotnego wezwania - wyjaśnia Małgorzata Oleksiewicz, kierownik zespołu obsługi programu Czyste Powietrze.

 

Spośród zatwierdzonych wniosków na razie podpisano 72 umowy. Na ich podstawie wypłacono dopiero 24 dotacje na kwotę 316 947,71 zł.

 

Wśród szczęśliwców, którzy już rozliczyli wniosek, jest między innymi rodzina z Jemielnicy, która uważa, że sprawę udało się poprowadzić bez większych problemów. Wygląda na to, że w Czystym Powietrzu trzeba wykazać się po prostu urzędniczą skrupulatnością i cierpliwością, do których zwykli obywatele nie są przyzwyczajeni. Jak mówił na sesji Norbert Koston, osoby zdecydowane na wymianę pieca chcą to zrobić od razu, a nie czekać miesiącami na dopełnienie procedur.

 

Niewielkim, ale jednak pocieszeniem dla wnioskodawców może być fakt, że do tej pory tyko jeden wniosek z terenu naszego powiatu nie uzyskał dofinansowania na poziome rozliczania inwestycji. Powód? Beneficjent uzyskał dofinansowanie z innych źródeł pomocy publicznej. Było to niezgodne z programem priorytetowym Czyste Powietrze – obowiązującym dla wniosków złożonych w roku 2018. Dla wniosków złożonych po pierwszym stycznia tego roku istnieje możliwość łączenia form dofinansowania z kilku źródeł środków publicznych.

 

MM

 

 

 

Odpowiedz