fbpx Czas grzybobrania | Strzelec Opolski

Czas grzybobrania

Czas grzybobrania

Artykuły : 
Numer wydania: 
Lasy przeżywają najgorętszy okres, zaczyna się bowiem czas grzybobrania. Wszystkie leśne parkingi zapełniają się samochodami, najczęściej ze Śląska. Miłośnicy zbierania grzybów zrywają się na nogi o świcie, by jak najszybciej znaleźć się w lesie. Jak twierdzą, to najlepszy sposób, by zapomnieć o codziennych troskach i po prostu mieć czas tylko dla siebie.

- Wczoraj byliśmy w Żędowicach, dziś doszliśmy prawie do Pluder, lubimy wędrówki po lasach – mówi Jan z Gliwic, dumnie prezentując efekt parogodzinnej wędrówki. – Pomimo że przemierzyliśmy wiele kilometrów, nie czujemy zmęczenia, przeciwnie - przypływ energii. Dodatkową przyjemność sprawia możliwość wypicia czegoś gorącego i zjedzenia kanapek na łonie natury. Naprawdę smakują zupełnie inaczej.

Z kolei Anna z Rudy Śląskiej nie wyobraża sobie wigilijnych pierogów bez samodzielnie zebranych i wysuszonych prawdziwków. To, co można kupić w sklepie, nie dorównuje smakiem leśnym smakołykom.

- W okolice Zawadzkiego przejeżdżamy już od 7 lat. Są tu jedne z najpiękniejszych lasów, jakie znamy - mówi Piotr z Pyskowic, który na wyprawę zabrał żonę i dwóch synów. - Chłopcy świetnie rozpoznają już podgrzybki, kozaki i maślaki, których - niestety - nie znajduje się zbyt często.

W lasach czekają wspaniałe okazy grzybów, których po ostatnich deszczach naprawdę jest sporo. Mamy tylko nadzieję, że po licznych odwiedzinach leśne tereny nie zamienią się w śmietnik.

Aleksandra Morawiec

Odpowiedz