Co z tą Opolszczyzną?

Co z tą Opolszczyzną?

Artykuły : 
Numer wydania: 
Opolszczyzna przystąpiła do Unii Europejskiej 15 lat wcześniej niż reszta kraju. Po upadku muru berlińskiego momentalnie wypączkowała mniejszość niemiecka i w krótkim czasie co trzeci mieszkaniec naszego regionu miał dwa paszporty - polski i niemiecki. Szacuje się, że z Opolszczyzny wyjechało wówczas na emigrację zarobkową do Niemiec około 250 tys. obywateli. Tak rozpoczął się proces masowego wyludniania województwa. Jego skutkiem są obecne fatalne wskaźniki demograficzne i zatrważające ludzkie dramaty.

Opolszczyzna "przoduje" dziś w kraju pod względem liczby eurosierot, czyli dzieci, których rodzice przebywają na stałe zagranicą. Mamy ich ponad 10 tys., w tym około tysiąca pozbawionych obojga rodziców. Coraz bardziej daje o sobie znać problem eurosieroctwa pozostawionych bez opieki dziadków. Pojawiają się opinie, żeby z urzędu wdrażać postępowania alimentacyjne w państwach, do których wyemigrowali Opolanie.

W 2002 r. Opolszczyzna liczyła jeszcze milion sto tysięcy mieszkańców. Lawina upadających przedsiębiorstw, zwłaszcza w obrębie przemysłu ciężkiego i budownictwa, spowodowała ubytek 190 tys. miejsc pracy, a w rozwijających się usługach powstało nowych miejsc zaledwie 7 tys. Dziś zamieszkuje województwo około 985 tys. osób, ale i ta statystyka jest nadmiernie optymistyczna. Trudno bowiem zliczyć wszystkich, którzy formalnie są zameldowani na Opolszczyźnie, lecz faktycznie pracują na Zachodzie. Szacuje się, że jest ich 115 tysięcy.

Dochody w każdym regionie wypracowują zakłady pracy. Trudno się więc dziwić, że w ogłoszonej przez "Rzeczpospolitą" statystyce produktu krajowego brutto osiągnęliśmy najgorszy wynik w kraju. W przeliczeniu na jednego mieszkańca PKB za rok 2010 wzrósł na Opolszczyźnie zaledwie o 2,7%. Przeliczając to na złotówki, statystyczny Opolanin "dostarczył" do potencjału krajowego 29,5 tys. zł, podczas gdy przodujące województwo mazowieckie ponad dwa razy tyle. Tyle że region warszawski nie jest trzebiony od dziesięcioleci postępującą emigracją ludności. Wiążą się z nią inne fatalne wskaźniki. Polki rodzą średnio 1,4 dziecka, co już jest wynikiem powodującym bicie na alarm. W województwie opolskim wskaźnik ten wynosi 1,14. Gorzej być nie może, bo dalsze zmniejszanie się urodzin oznacza katastrofę społeczną i ekonomiczną.

Dlatego forsowana przez marszałka Józefa Sebestę koncepcja objęcia całego regionu Specjalną Strefą Demograficzną jest jedynym kołem ratunkowym dla naszego województwa. To nic innego niż stworzenie wyjątkowych warunków i uruchomienie nadzwyczajnych mechanizmów, które z jednej strony powstrzymają migrację, a z drugiej pobudzą duży kapitał do inwestowania na Opolszczyźnie. Tylko wtedy może wzrosnąć opolskie PKB oraz liczba urodzin w województwie. Problemy, z jakimi się dziś borykamy, dotkną niebawem inne regiony, a może i całą Polską, jeśli wziąć pod uwagę tempo kryzysowych anomalii. Opolski eksperyment może więc wytyczyć kierunki działań w kraju.

Powinno nam się udać powstrzymanie złych tendencji, jeśli nastąpi mobilizacja wszystkich ośrodków władzy w regionie. Jest to tak oczywiste, że może jedynie dziwić postawa niektórych samorządowców, uderzających w krytykanckie tony i nieproponujących przy tym nic w zamian. Jako społeczność regionu opolskiego chcielibyśmy liczyć na Mniejszość Niemiecką, mającą rozległe kontakty po drugiej stronie Odry, gdzie znajdują się potencjalni inwestorzy.

Gdy powstawała przecinająca Opolszczyznę autostrada A4, cieszyliśmy się, że rozkwitną przy niej inwestycje. Przygotowaliśmy odpowiednie tereny, np. w gminie Ujazd, które są nagradzane w ogólnopolskich konkursach, ale stoją prawie puste. I będzie tak nadal, ponieważ brakuje lobbingu na szczeblu rządowym oraz międzypaństwowym. Czyż nie powinni się nim zająć opolscy parlamentarzyści, będący najbliżej ośrodków decyzyjnych? "Pełno was, a jakoby nikogo nie było" - chciałoby się przemówić do posłów za klasykiem. Zapytajcie może kolegów z sejmowych ław, w jaki sposób ściągają np. znaczących inwestorów do niewielkiej Środy Śląskiej oraz w rejon Wrocławia. Nasza autostrada, póki co, najlepiej służy Opolanom udającym się na emigrację. Jeśli szybko nie odwrócimy kierunku wyjazdów, jako region przestaniemy istnieć.

Karol Cebula

Komentarze

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 20 Listopad, 2012 - 12:23

Też temat leży mi na sercu, ale co to jest "specjalna strefa", "wyjątkowe warunki", "nadzwyczajne mechanizmy"? Czy to kolejne nikomu niepotrzebne etaty, kolejne urzędy, kolejne wydane pieniądze? Jeśliby demograficznej zapaści mogło zapobiec samo ogłoszenie, że z nią walczymy, to już dawno byśmy się z niej wykaraskali.

Może ktoś wyjaśni prostym ludziom, co kryje się za tymi wielkimi hasłami? Tak na chłopski rozum. Bo do ściągania inwestorów chyba nie trzeba nadzwyczajnych środków, tylko ludzi, którzy się tym zajmą.

Portret użytkownika getze
Wysłane przez getze (niezweryfikowany) w 20 Listopad, 2012 - 12:43

Pamiętacie wianuszki w obronie opolszczyzny? Minister Tomaszewski chciał wtedy zlikwidowac ten nikomu nie potrzebny twór.Najbardziej do obrony opolszczyzny nawolywala wierchuszka ktora obawiała sie utraty swietnie płatnych synekur ktore polegały i polegają nadal na nic nie robieniu. Jeżeli sie myle do prosze wskazać jakie inwestycje czy jacy powazni inwestorzy ulokowali swoje interesy na terenie opolszczyzny? Jakich powaznych przedsiębiorców misie-nierobisie sprowadzili na naswz teren? Oczywiści nie mówcie że markety to jakakolwiek inwestycja. 1 niejsce w markecie/ktory zazwyczaj nie płaci podatków / to -5 miejsc pracy w działalnościach pośrednich. Inwestycje ktore rozwijają sie około Gliwic tylko patrzeć jak swym rozmachem będą zachaczac o opolszcyzne. No ale opolszczyzna została obroniona - to macie. Nikt nie traktuje nasze województwo powaznie.Warszawka odwołuje ,powołuje kogo chce , warszawka przydziela lub nie / to częsciej/ jakies ochłapy w stosunku do innych części kraju. Warszawka stawia na baczność marszałków , wojewodów ..itp za zawieranie nie takich jak chce koalicji . Myśle że gdybyśmy należeli do śląskiego / warszawka drży przed pomrukami gorników/ czy dolnoślkąskiego/ boja sie jakognoia pana Dutkiewicza/ to środki na rozwój i oszczędności z tytułu ograniczenia posad misi-nierobisi pomogłyby nam w rozwoju a tak praktycznie w każdym ogólnopolskim wskaźniku jesteśmy na końcu stawki a w wielu przodujemy jako czerwona latarnia.
Przysłowia ludowe mówią że -duży może więcej
albo że - przy stole bogatego / śląskie, dolnośląskie/ i biedny / opolskie/ dobrze sie pożywi. Getze
Chcieliście to macie. Getze

Portret użytkownika MichałR
Wysłane przez MichałR (niezweryfikowany) w 25 Listopad, 2012 - 19:15

Dajmy na to że Opolskie zostało przyłączone do Śląskiego. W takiej sytuacji bylibyśmy prowincją tego województwa, gdzie budżet tak jak i teraz trafiał do GOPu. Moglibyśmy zapomnieć o kanalizacji na wsiach, wyremontowanej DK94 i programu odnowy wsi. Skąd przyszło mi to do głowy? Wystarczy pojechać DK94 w stronę Toszka i zobaczyć jak różnią się standardy życia. Mieszkańcy tamtych miejscowości nawet nie marzą o podłączeniu do kanalizacji czy nowym chodniku.
My wygraliśmy bardzo dużo mając swoje Opolskie ze swoim budżetem, a to że ludzie stąd wyjeżdżają to tylko efekt możliwości jakie im daje niemiecki paszport. Zresztą znam wielu ludzi z woj. Śląskiego którzy też skorzystali z tej szansy i nie ma to nic wspólnego z łączeniem województw.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Listopad, 2012 - 15:16

Według mnie niekoniecznie Opolszczyzna musi się stać ośrodkiem przyciągającym wielki przemysł, bo jak widzimy po lewej i po prawej (wchodzie i zachodzie) naszego województwa mamy silne ośrodki i ciężko będzie otworzyć kolejny u nas (tak samo zresztą jak wygląda sprawa z lotniskiem na Opolszczyźnie).
Pamiętam jak na lekcji geografii w podstawówce nasz nauczyciel opowiadał nam o państwach małych, bez dostępu do morza, przemysłu ciężkiego lub generalnie trudniejszych warunkach życia, podając odpowiednio przykłady np. Szwajcarię, Lichtenstein czy Finlandię.
W każdym z tych państwo postawiono na specjalizację w jednym, dwóch kierunkach i to dało rezultaty.
Według mnie my nie musimy się "kopać z koniem" (czyli ze śląskim lub dolnośląskim o takie inwestycje które mają oni), ale powinniśmy stworzyć swój specyficzny pomysł na biznes, rozwój i stać się naszą Polską "Szwajcarią" lub nawet "Monako".
Potrzebny tylko dobry pomysł i kolejne kroki, głównie ze strony władz województwa, do jego wdrożenia.
Chyba, że ktoś już ma taki pomysł to niech podpowie panu Sebeście... :-)

Portret użytkownika getze
Wysłane przez getze (niezweryfikowany) w 20 Listopad, 2012 - 19:26

Do czytelnik

Jak narazie to nasza wierchuszka rokrocznie podnosi wszelkie możliwe podatki lokalne.Tym samym daje czytelny sygnał że jakikolwiek rozwój opolszczyzny ma głęgoko w doopie. Porównywanie opolszczyzny do CHF czy Monako to tak jak porównywać upośledzonego umysłowo/ opolska wierchuszka/ do doktora nauk ekonomicznych/ CHF ,Monako/. Jak narazie to jedyny dobry pomysł z ktorego rokrocznie korzysta tysiące mieszkańców naszego regionu to ...ZMIENIC REGION , KRAJ, KONTYNENT.W niedługim czasie nasz region będzie wyglądał jak południowa część Włoch gdzie strasza całkowicie opuszczone wioski i miasteczka a powodu migracji ludności do regionów gdzie władze tychże wiedzą że rozwój nie polega na łupieniu obywatela a na sprawianiu aby za wszelka cene zainwestował tam swoje pieniądze , dał prace innym a władza dzięki kłanianiu sie w pas jednemu obywatelowi ma z głowy zajmowanie sie kolejnymi tysiącami obywateli którymi zajmowac sie będzie dopieszczony przez nich biznesmen. Prawda jakie to proste?
Ale u nas nadal funkcjonuje komunistyczny system ktory STWARZA PROBLEMY ABY MÓGŁ JE NASTEPNIE A PEŁNĄ DETERMINACJĄ ROZWIĄZYWAĆ.
Smutne to ale prawdziwe. Getze.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Listopad, 2012 - 08:22

Getze, masz rację co do wierchuszki, ale to nie znaczy że mieszkańcy regiony jak Ty czy ja mamy siedzieć cicho i z góry zakładać że nic się nie uda.
Taki też miałem zamysł w mojej poprzedniej wypowiedzi, żeby wskazać wspólnie możliwe (ale pozytywne :-) rozwiązania dla naszego regionu. W porównaniu też nie chodziło mi o to żeby "dogonić" Szwajcarię czy Monako, ale tak jak oni wybrać odpowiedni model i kierunek działania i przez to być regionem wyjątkowym, do którego napłyną pieniądze i ludzie.

Ale oczywiście do tego jest potrzebny dobry pomysł, "burza mózgów" i potem odpowiednie wykonanie.
Nawet Francuzi, którzy mogliby sobie odpocząć trochę w listopadzie po corocznym sezonie i największej ilość turystów odwiedzających ich kraj w całej Europie, "wymyślili" sobie "Beaujolais nouveau" - czyli święto pierwszego "sikacza" i robią tym tym kasę, ściągają turystów, podwajają ilość sprzedanego w danym roku wina!

To tak jakby u nas zrobić święto np. "pysznego zakalca" czy coś w tym stylu i na tym robić biznes. Można? Można tylko trzeba chcieć i mieć na to pomysł. Kto ma ?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Listopad, 2012 - 18:18

Tendencja jest taka ,że Europa staje się zaściankiem . Ten proces wyludniania trochę czasu potrwa . Może to być 30 ,, 50 lat lub więcej .Europejskie stare społeczeństwo powolutku ustąpi młodym demograficznie prężnym Azjatom . Jest to proces nieunikniony i nie łudźmy się ,że cokolwiek się w tej materii zmieni . Mentalność Europejek ich emancypacja doprowadziły do tego co widzimy dzisiaj (dzietność najniższa od tysięcy lat ). Wniosek ,, żaden, tego procesu już nie jesteśmy kontrolować i nad nim zapanować .

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 20 Listopad, 2012 - 22:06

" Coraz bardziej daje o sobie znać problem eurosieroctwa pozostawionych bez opieki dziadków. Pojawiają się opinie, żeby z urzędu wdrażać postępowania alimentacyjne w państwach, do których wyemigrowali Opolanie."

No tak...takie opinie moze glosic tylko idiota.
Takie postepowania alimentacyjne powinni wdrazac wlasnie ci ktorzy wyjechali za granice za chlebem i to przeciwko Panstu polskiemu.To polski rzad powinien placic alimenty tym pozostawionym dziadkom.Gdyby polityczne oszolomy bedace przy wladzy przez ostatnie 15 lat mialy na wzgledzie dobro Panstwa i jego obywateli do emigracji by nie doszlo.
Kazdy z tych ludzi chetnie by wrocil..tylko do czego.Nic sie nie zmienia na lepsze i decyzje sa odkladane z roku na rok..az w koncu czlowiek daje sobie spokoj.
Nie bede sie rozpisywal na ten temat bo to bicie glowa w mur...ale
cos panu powiem, panie Cebula..W okolicach Frankfurtu nad Renem w pewien weekend spotkalem mlodych ludzi pracujacych w Niemczech juz na stale.Ich pracodawca w Polsce byla firma Intersilesja ze Strzelec Opolskich.Nie napisze co mi mowili o powodach swojego wyjazdu...Pan doskonale zna te powody..Czy wiec w tym,o czym pan pisze,nie ma panskiej cegielki?

silco

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Listopad, 2012 - 08:46

Jeszcze w temacie zwijania się naszego województwa. Od 9.12.2012 wchodzi nowy rozkład jazdy i wg niego nie będzie już pociągu ze Strzelec do Opola, odjazd o 07:01 rano. Pociąg ten jeździ właściwie pełny, nie za bardzo rozumiem dlaczego ma być wycięty z rozkładu ?

W tym momencie uczeń czy student lub pracownik, który ma być w Opolu na uczelni, w pracy o 08:00 lub nawet 08:30 będzie musiał jechać pociągiem o...06:42 (bo każdy z nich będzie się wlókł teraz 42 minuty zamiast ok 30 jak to było do tej pory)
Czy nasza redakcja mogłaby ten temat trochę podrążyć i spowodować zainteresowanie się tematem naszych "urzędników" z ratusza, którym to oczywiście nie przeszkadza pewnie ?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Listopad, 2012 - 09:20

Ratuszowym to oczywiście nie przeszkadza bo mają koryto na miejscu a parking podratuszowy w pełni zajmują ich bryki.Królika,jeszcze a czasem już na rauszu, przywozi liumuzyna z jaśnie panem brykowym - agentem do spraw szczególnych za kierownicą.

Portret użytkownika j.23
Wysłane przez j.23 (niezweryfikowany) w 21 Listopad, 2012 - 09:35

Czysty idiotyzm to dopiero Twój pomysł,aby to państwo polskie płaciło
te alimenty.Jak mi wytłumaczysz,że moje podatki mają iść na ten cel?
Inne Twoje twierdzenia to też bzdury,bo co powiesz na to ,że od około 10lat z Niemiec do innych krajów emigruje ok.170000 młodych dobrze wykształconych obywateli.Główne kierunki emigracji to:Australia,Kanada,i USA?

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 21 Listopad, 2012 - 16:48

Skoro twoje podatki ida na utrzymanie parti politycznych,kleru.wojska,calej machiny biurokratycznej i z zadnych tych organizacji nie ma pozytku...to rownie dobrze moga isc na utrzymanie dziadkow.
Wcale nie jest to moim pomyslem.Odwrocilem tylko sytuacje zeby unaocznic absurdalnosc takich pomyslow.Pozostawieni dziadkowie maja zrodlo utrzymania bo dawno juz przeszli na emerytury a ich dzieci takze sie o nich troszcza ...z zagranicy.
Co do alimentow placonych przez panstwo...to historia komunistycznej Polski zna wiele takich przypadkow.Wredna komuna w swojej histori brala odpowiedzialnosc w szczegolnych wypadkach za poczynania swoich obywateli.Nikt nie musi sie troszczyc o naszych rodzicow i dziadkow.Sami o nich zadbamy.Ty troszc sie o to by twoje podatki szly na tworzenie miejsc pracy w kraju w ktorym mieszkasz.Poki co ida na utrzymanie pasozytow partyjnych,sejm,senat,kler itd.Pozytek z tego taki..ze ludzie emigruja..i dotyczy to juz calej europy.Przyjmij do swiadomosci ze niesprawiedliwosc na tym swiecie jest faktem a latwiej ci sie bedzie zylo.I nie ludz sie..lepiej nie bedzie..bedzie coraz gorzej.Droga do nikad zawsze prowadzi...do nikad.

silco

Portret użytkownika Slezak s Polska
Wysłane przez Slezak s Polska (niezweryfikowany) w 22 Listopad, 2012 - 20:33

"strategia", "burza mózgów", "nowe pomysły'...Panie Cebula, pozwoli Pan, że pzetłumacze: hokus pokus, czary mary. 2+2=4 i choćby "Opolszczyźnianom" żyłka pękła nic się nie zmieni. Jeśli za 10-20 lat najbardziej będzie liczyła się w Europie: Bawaria, Katalonia, Szkocja to raczej nie będzie tam "Opolszczyzny". Nie chcecie być w Śląskim lub Dolnośląskim? To krzyż wam na drogę. Zdychajcie tylko proszę, nie obrażajcie innych swoim bełkotem "cudownych palnów", bo to coś jak Hitler w kwietniu 45' i jego cudowna Wunderwaffe.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Listopad, 2012 - 20:34

To ty nas nie obrażaj tępy slazaku i spadaj do Munchen "na taśmę" zapieprzać. Tam twoje miejsce i poziom - najlepiej nie myśleć za dużo i pracować u Niemca.

Portret użytkownika czytelni
Wysłane przez czytelni (niezweryfikowany) w 24 Listopad, 2012 - 18:23

Ale palnął Slezak z tym, że warto być dużym.
Za nic nie zamieniłbym obywatelstwa na duży sąsiewdni kraj, z którym liczy się cały świat - Rosję. Obywatele "liczącej się w Europie" Francji zazdroszczą swoim sąsiadom z malutkiego Luksemburga ich poziomu życia.
Naucz się szacunku dla mniejszych, to i ciebie będą więksi szanować.

Portret użytkownika Slezak s Polska
Wysłane przez Slezak s Polska (niezweryfikowany) w 24 Listopad, 2012 - 22:12

Szacunek się ma nie za "wielkość" czy "małość" ale za to co się sobą reprezentuje. A "opolszczyzna" nie reprezentuje sobą kompletnie niczego. Zero. Nul.

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 24 Listopad, 2012 - 23:37

...tak,wlasnie...Szacunek sie ma nie za ogrom czy malostkowosc ale za to co sie soba reprezentuje. Tak byloby poprawniej.
A Opolszczyzna to najcudowniejsze miejsce na ziemi.Piekne miasta ,urocze wioski ,cudowne lasy,jeziora,parki,najladniejsze dziewczyny na swiecie...i wogole wszystko naj.
Reprezentantem tego regionu sa ludzie.Zwykli, normalni zapracowani ludzie,atochtoni z dziada pradziada.Goscinni ,zyczliwi i skromni.
Kto sie tam urodzil,wychowal,kto mial szczesliwe dziecinstwo..wie o czym mowie.
Ty wlasnie tych ludzi w tej chwili obraziles.Nikt ci tutaj nie napisal ze cos tam soba reprezentujesz.Bo reprezenrujesz,prawda?
Nikt ci nie wymysla od zera,nul..Widzisz i slyszysz to co chcesz uslyszec...bez obiektywizmu.Cos cie wyprowadza z rownowagi i piszesz jakies nieprzemyslane banialuki.Nie dziw sie wiec ze po takich wypowiedziach nie moge oprzec sie wrazeniu ze chyba miales byc wrzodem ale cie za wczesnie wycisneli..

silco

Portret użytkownika Slezak s Polska
Wysłane przez Slezak s Polska (niezweryfikowany) w 25 Listopad, 2012 - 16:05

"miales byc wrzodem ale cie za wczesnie wycisneli..." - dzięki za najlepszą ilustrację opolskiego "poziomu". Rzeczywiście. Niebotyczny:)
Nie piszę panie niespełniony poeta o ludziach, bo wszędzie jesteśmy tacy sami. Chcemy godnie żyć w pokoju, ale o "opolszczyźnie", która charakteryzuje się mitomańskimi elitami, bogactwem miejsc pracy (na parkingu w Opolu) oraz ostatnimi miejscami w większośći rankingów województw w Polsce. A teraz produkuj się o "Litwie ojczyźnie twojej" i o tej "dzięcielinie" co to "pała" :)

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Listopad, 2012 - 19:49

slazak, dupek jesteś i tyle, jak ty obrażasz to jesteś super, a jak tobie ktoś prawdę napisze to jest już bee, niespełniony poeta.Spadaj stad i nie zssmiecaj netu,Jak chcesz leczyć swoją frustrację i niespełnione marzenia to rób to na innych forach. I błagam pisz powoli i wyraźnie ( to na tych innych forach), ze zrozumieniem, bo w twojej głowie walczy połowa muzgu NIEMIECKA z muzgiem POLSKIM i wychodzi bełkot.
PS. pisownia MUZG celowa....

Portret użytkownika Slezak s Polska
Wysłane przez Slezak s Polska (niezweryfikowany) w 28 Listopad, 2012 - 13:01

Elokwencja i argumentacja "wojownika" o "opolszczyzność" gwarantują że tzw. "województwo opolskie" nie przetrwa. Prymitywni "obrońcy" i elity bez pomysłu na funkcjonowanie tego czegoś, pomiędzy rzeszowszczyzną o wileńszczyzną dają pewność, że gnicie opolszczyzny będzie postępowało bez zakłoceń i ten dziwny twór umrze śmiercią naturalną, czego wszystkim Ślązakom dla dobra naszej śląskiej ukochanej ziemi życzę.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 29 Listopad, 2012 - 13:55

A jo ci mimo wszystko życza, cobyś żył szczynśliwie, niech ci sie powodzi jak nojlepiyj, coby twoj land nie gnioł ino sie rozrostoł, miyjcie jak nojlepsze elity. Jakby cie sie kiedy odmiynioło, to możesz nawet przjechać na nasz Ślonsk, nie wyciepnymy cie. My tu poradzymy żyć i z Niymcoma, i z Polokoma, i z Pepikami, dlo kożdego znojdzie sie miejsce.
Wszyskiego nojlepszego!

Portret użytkownika BUBU
Wysłane przez BUBU (niezweryfikowany) w 25 Listopad, 2012 - 13:25

Wydaje mi sie ze powinnismy sobie zadac pytanie "dlaczego" tylu ludzi wyemigrowalo? Zapewne nie dlatego ze mieli dobrobyt, dobrze platna prace... Gdy znajdziemy odpowiedz na to pytanie wtedy moze zrozumiemy ze cos jest nie tak, nie tylko z naszym regionem ale i Polska. Naleze do tych co to "opuscili" nasza kochany ojczyzne ktora tak o nas dbala i dba. Dla porownania, jako stary pracownik Intersilesi zarabialem w 2000 roku 1600 pln, dzisiaj zarabiam 12000 zl netto a teraz zarabia sie tam ponoc mniej, chwala Mc Bride!!!
Kazdy kto ma odrobine oleju w glowie przyzna mi racje ze patryjotyzmem nie napelnie brzuszkow swoich dzieci, nie napale w piecu, nie zaplace rachunku za prad...
Rozejrzyjcie sie dookola a zrozumiecie w czym lezy problem bo napewno nie w tych ktorzy za "chlebem" na obczyzne wyjechli, wyjezdzaja i wyjezdzac beda!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Listopad, 2012 - 10:55

Bubu podaj adres ,gzie można zarobić trzy patole miesięcznie.Już tam lecę i odpalę Ci co miesiąc jednego a może nawet dwa patole.Jak nie podasz adresu okrzyknę Cię na cały powiat NACZELNYM ŁGARZEM.
A tak apropos płacy w 2000 roku.1600 zł.to była kupa szmalu.
Czekam ,pilnie na adres.

Portret użytkownika R2
Wysłane przez R2 (niezweryfikowany) w 26 Listopad, 2012 - 10:55

Tepota nie zna granic,uklady partnerskie pani Merkel I premiera Tuska sa oczywiste ,polacy sa sila robocza w niemczech choc zarobki to od 6tys/msc jak tez narodem sprzataczy starego graciarstwa I glownie samochodow I nie badzcie naiwni ze to kiedykolwiek sie zmieni poniewaz niemiec zawsze bedzie wciagal nosem kogo chcial.A ojczyzna jest tam gdzie jest dobrze.pzdr R2

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Listopad, 2012 - 11:09

No tak, Ojczyzna jest tam gdzie dobrze.... Już ci bardziej mózgu wyprać nie mogli.
Najpierw spojrzyj na siebie, odpowiedz sobie i innym co potrafisz, a potem miej pretensje do innych że ci pracy nie dali.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Listopad, 2012 - 22:43

Brak logiki w twym mysleniu.
widocznie tak,
bo tam skad pisze,
wiedza i spojrzenie na siebie
i pokazanie innym co potrafi,
jest doceniona kilkaset razy wiecej niz w Intersilesii.

On nie ma pretensji do tych co mu nie dali pracy
ale chwali tych, co mu ja dali.
I to jest podstawowa roznica w podejsciu do sprawy.

A to, ze znalazl tam Ojczyzne? jego prywatna sprawa.
Ty masz swoja tutaj, wiec dzialaj dla niej lepiej i predzej, zanim wejda tu obcy na stale.

Odpowiedz