fbpx Co szykują na dożynki? | Strzelec Opolski

Co szykują na dożynki?

Co szykują na dożynki?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Tegoroczne dożynki gminne odbędą się w Barucie w dniach 14 i 15 września. Wioska była już gospodarzem gminnego święta plonów w latach 2007 i 2013. Co ciekawe, w 2013 roku dożynki wypadły dokładnie w tych samych dniach - 14 i 15 września.

 

Barut od lutego ma nową sołtyskę - Adrianę Wolną. Mimo że wcześniej nie udzielała się ona publicznie i nie ma doświadczenia w organizacji imprez masowych - radzi sobie świetnie.

 

- Mamy wspaniałą sołtyskę - chwali Gabriela Czudaj, poprzedniczka pani Adriany. - To osoba energiczna, z pomysłami i uśmiechem na twarzy. Cieszę się, że mam taką następczynię. Gdy w 2007 roku spadł na mnie obowiązek organizowania gminnego żniwnioka, nie wiedziałam, za co się zabrać. Wszystko było dla mnie nowe. Kto tego nie przeżył, temu trudniej wyobrazić sobie, ile pracy trzeba włożyć w organizację takiej imprezy. Z przebiegu święta nie pamiętam prawie nic - tyle się działo, taka byłam przejęta. W 2013 roku było już łatwiej, bo miałam doświadczenie. Myślę, że nowa sołtyska też się wdroży i dobrze poprowadzi naszą wioskę - dodaje.

 

Pani Adriana przyznaje, że o wszystkim musi pamiętać... o wystroju namiotu biesiadnego, podłączeniu wody, wytyczeniu parkingów, wysprzątaniu wsi... Spraw jest co niemiara.

 

- Nie przypominam sobie, kiedy ostatnio oglądałam telewizję - śmieje się. - Nie mam na to czasu. Codziennie zajmuję się sprawami dożynek i innymi tematami związanymi z wioską.

 

Z okazji dożynek w 28 miejscach Barutu mają stanąć duże i małe bale słomy jako elementy wystroju wioski. Mieszkańcy całymi rodzinami zadeklarowali, że je przyozdobią.

 

- Bale podarują nam gospodarze z Barutu i Jemielnicy - mówi sołtyska.

 

Dożynki odbędą się w innym miejscu niż przed sześcioma laty - przy ul. Wiejskiej, jadąc w kierunku Piotrówki na polu po prawej stronie.

 

- Poprzednio dożynki były na boisku, które zostało odnowione i teraz szkoda go niszczyć - mówi sołtyska.

 

Parkingi znajdą się w różnych miejscach - od strony Jemielnicy i Piotrówki.

 

Dożynki potrwają dwa dni. W sobotę od 17.00 zaplanowano gry i zabawy z zespołem Fantazja, o 19.00 występ zespołu Silesia, o 20.00 zabawę taneczną z grupą Scandal. W niedzielę o 9.30 odprawiona zostanie msza św. w kościele parafialnym w Jemielnicy. O godz. 13.00 w Barucie ruszy korowód, który formować się będzie na drodze od strony Żędowic i stąd drogą pod lasem przejdzie w kierunku ul. Wiejskiej i dalej - na plac biesiadny, gdzie przed 14.00 odbędzie się oficjalne powitanie gości. Później na scenie zobaczymy Jemielnicką Orkiestrę Dętą, zespół taneczny Puls, Krzysztofa Respondka, zespoły Góralska Hora, Silesia, Dominikę i Janusza Żyłkę. O 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna z zespołem Bis.

 

- Na stołach biesiadnych znajdą się białe obrusy. Szykujemy też stroiki z kłosów zbóż, żywych kwiatów, dyń, słoneczników... Będzie pięknie - ma nadzieję sołtyska. - Dziękuję wspaniałej radzie sołeckiej i mieszkańcom za pomoc, jak również proszę o ciągłe wsparcie...

 

11 września, przed dożynkami, w Barucie w sali Pod Dębem o godz. 18.00 odbędzie się kolacja dla delegacji rolników z każdej miejscowości gminy oraz dla wszystkich rolników z Barutu.

 

JK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Rolnicy w potrzasku, staw wysycha
Remontują salę, odkrywają historię

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Sierpień, 2019 - 21:02

Adrianna Wolny wykonuje kawal dobrej roboty i za to dziekujemy. Adrianna Wolny jest jeszcze mloda i pelna zapalu. Adrianna Wolny za niedlugo zauwazy, ze ludzie szybko zapomna jej zaslugi..... ze ludzie nie doceniaja wielkiej jej pracy... ze wookolu jest wielu nienawistnikow i debili.... byle sie nazrec i napic i obgadac innych.....

za 5 lat zapal Adrianny Wolny sie skonczy... z powodu chamow ... takich jak przedmowca!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2019 - 08:14

To jest pewne - nie jedziemy na Dożynki Gminne do Barutu.

Nie jedziemy, a nawet nie chcemy słyszeć o Gminnych Dożynkach w Barucie - Przepraszamy Barut.

Nie jedziemy na dożynki bo nie mamy zamiaru: 

- Patrzeć na darmochę dla elity!!! Koniec,

Te czasy muszą się zmienić. Nie ma lepszych i gorszych wszyscy są równi !!! Nie dość że przez cały rok żyją za nasze to jeszcze w dożynki chcą mieć full wypas. Koniec !!! Barucianie podziękujcie Marcinowi za to. Marcinek czy Ty już jesteś taki malutki w tej gminie że nie możesz zapobiec kampani wyborczej kolka czy tańczysz jak ci orkiestra gra, beznadziejną muzykę?

 

- Słuchać kampani wyborczej Kolka !!!

Kolek czy Ty jesteś człowiekiem takim bez kultury i bez szczelnym aby nawet na spotkaniu emerytów w Gąsierowicach zrobić sobie kampanię wyborzą? Szanowni Państwo nie dajcie sie omamić. Kolek jest w województwie odpowiedzialny za służbę zdrowia a jeździ odbierać, otwierać nowe drogi, chodniki itp. haha A w tym czasie: 

ltysiace ludzi muszą czekać w kolejkach do lekarzy kilka lat

telewizor w szpitalach płatny kiedy w więxieniu mają za darmo

parkingi przy szpitalach płatne, cyli doić ludzi z każdej stony

Ponadto Kolek ze Swaczyną ubolewają jaka sytuacja finansowa szpitali jest fatalna, strzeleckiego również. A co zrobił Swaczyna w Starostwie, utworzył nowe stanowisko pracy etatowy członek zarządu za dodatkowe kilka - kilkanaście tysięcy złotych, dla swojego partyjnego kolegi w poprzedniej kadencji. Można można. Poprostu patologia. 

Szanowni Państwo jeszcze raz powtarzam nie dajcie sie zwariować. Po za tym jesteśmy ciekawi reakcji Redakcji Strzelca Opolskiego. Jak Kolka popierała KO w wyborach to od razu o tym pisaliście (normalnie do zesrania się) ale czy teraz napiszecie jo tym jak go przestali popierać (też w stylu do zesrania się) . A KO dziękujemy za brak poparcia. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2019 - 11:22

To jest pewne - nie jedziemy na Dożynki Gminne do Barutu. Nie jedziemy, a nawet nie chcemy słyszeć o Gminnych Dożynkach w Barucie - Przepraszamy Barut. Nie jedziemy na dożynki bo nie mamy zamiaru...

 Cytując fragment wypowiedzi pragnę zapytać kim są owi oni, którzy nie jadą na dozynki do Barutu? Kto upoważnił tego maniaka forumowego do wypowiadania sie w liczbie mnogiej? Kto dał mu moralne prawo oceniania Innych w sposób napastliwy i uwłaczający ich godnosci? Kim jeteś anonimowy tchórzu? Skąd masz tyle kompleksów?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2019 - 23:13

Józefie Ćwielągu... jesteś myślicielem wielkim i masz wiele energii i pomysłów. Czemu nie kandydowaleś na miejsce wójta w wyborach?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Sierpień, 2019 - 10:51

Kolek Roman jest politykiem. Kazdy polityk jedzi na dozynki, aby sie zareklamowac.

Tak samo robi caly PiS.

https://wiadomosci.wp.pl/podlasie-dozynki-z-premierem-mateuszem-morawieckim-6417262886946433a

"Podlasie. Dożynki z premierem Mateuszem Morawieckim

W Kolnie rozpoczyna się święto "Wdzięczni Polskiej Wsi". Na podlaskich dożynkach przemawiać będzie premier Mateusz Morawiecki, który jest inicjatorem wydarzenia"

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Sierpień, 2019 - 10:53

KOLEK robi kampanie na dozynkach, a PiS robi kampanie podczas nabozenstw koscielnych. Ksieza we wschodniej Polsce pozwalaja politykom PiS przemawiac z ambony:

 https://wiadomosci.wp.pl/ryszard-czarnecki-w-kosciele-skandal-z-ambona-6415241020573825a

"Ryszard Czarnecki w kościele. Skandal z amboną

Fala krytyki spadła na europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, który pochwalił się zdjęciami z weekendowych spotkań w ramach kampanii wyborczej PiS. Na jednej z fotografii polityk przemawia w kościele"

Portret użytkownika mieszkaniec piotrowki
Wysłane przez mieszkaniec pio... (niezweryfikowany) w 31 Sierpień, 2019 - 00:00

Moze redakcja strzelca sie zainteresuje nowa wspaniala inwestycia w Piotrowce na ulicy madalinskiego. Pare metrow asfaltu tyle kosztowalo. Moze chodzi o to zeby znajomi pracownikow gminny mogli sprzedac drozej swoja dzialki ?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Wrzesień, 2019 - 17:35

Józefie, Józefie..... weź sobie przykład z dobroci św. Józefa. On powinien być twym celem.

Odpowiedz