fbpx Co starosta zrobi z przejściem? | Strzelec Opolski

Co starosta zrobi z przejściem?

Co starosta zrobi z przejściem?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Chcą zlikwidować nam przejście dla pieszych! Gdzie my będziemy przechodzić? - mówią zbulwersowani mieszkańcy Nowej Wsi, którzy zgłosili się do naszej redakcji.

 

Mowa o przejściu na ulicy Cementowej, w pobliżu wyjazdu z Nowej Wsi i ścieżki rowerowej prowadzącej do Rozmierzy.

 

- Kiedyś byłem na komendzie policji i zgłaszałem, że kierujący samochodami i motocyklami jeżdżą tutaj jak wariaci. Chciałem, żeby to przejście było oświetlone podobnie jak na Zakładowej, gdzie jest kilka sypiących się domów, a zamontowano nawet ekrany dźwiękochłonne. Tutaj coś nie pasuje. Przez „zebrę” na Cementowej przechodzi bardzo dużo ludzi, którzy idą np. do lasu na spacer. Już teraz auta nie chcą się zatrzymywać, a co dopiero jak nie będzie tych pasów. Wystarczyłoby ograniczyć prędkość, zamontować światło pulsacyjne. Nie mogą usunąć tego przejścia, bo prędzej czy później dojdzie do nieszczęścia - mówi Zygmunt Jaskóła, mieszkaniec Nowej Wsi.

 

- Chcą nam usunąć jedyne przejście na tej ulicy. Przecież tędy prowadzi tzw. mała obwodnica Strzelec, jest bardzo duży ruch, szczególnie ciężkich samochodów. Jak nam je zlikwidują, to zrobimy protest, zablokujemy drogę, tak łatwo się nie poddamy - zapowiada radna Danuta Foryt.

 

Jak się okazuje, sprawa dotyczy dwóch przejść dla pieszych. Drugie znajduje się na ulicy 1 Maja przy wjeździe na teren Ekonomicznej Strefy Gospodarczej w pobliżu zatoczek autobusowych, niedaleko wjazdu do Kronospanu.

 

- Sprawa rozpoczęła się już w 2016 roku. Wówczas policja wystąpiła do gminy o doświetlenie przejść dla pieszych. Wnioski przekazaliśmy do starostwa, jako do zarządcy dróg, na których znajdują się „zebry”. Określiliśmy, że nie jest to zadanie własne gminy, żeby oświetlać przejścia, tym bardziej, że są one w terenie, który nie znajduje się w ścisłej zabudowie. Nie dostaliśmy wtedy żadnej odpowiedzi na piśmie - mówi Adam Capała, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska urzędu miejskiego.

 

Nasza redakcja zasięgnęła na ten temat opinii w starostwie powiatowym.

 

- Po otrzymaniu negatywnej odpowiedzi urzędu miejskiego, komenda policji zwróciła się do starosty strzeleckiego o usunięcie wyznaczonego na ul. Cementowej przejścia dla pieszych. Brak oświetlenia powoduje, że pieszy znajdujący się na tym przejściu lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie jest całkowicie niewidoczny dla kierujących pojazdami. Przedmiotowe oznakowanie zostanie usunięte po opracowaniu i zatwierdzeniu projektu stałej zmiany organizacji ruchu. Korzystanie przez pieszych z ulic jest zawsze możliwe przy zachowaniu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym - poinformował nas w poniedziałek, 24 czerwca, starosta Józef Swaczyna.

 

Jak się okazuje, urząd miejski, postanowił walczyć o pozostawienie tych dwóch przejść.

 

- 26 czerwca wystosowaliśmy pismo do starostwa, żeby pozostawić te przejścia i zastosować inne rozwiązania, które wpłynęłyby na lepszą widoczność i bezpieczeństwo na przejściach m.in. montaż punktowych elementów odblaskowych, wymiana istniejących znaków pionowych „przejście dla pieszych” na aktywne tablice na tle fluorescencyjnym lub zasilanych ze źródeł odnawialnych oraz dodatkowe oklejenie słupków znaków folią odblaskową. Obecne usytuowanie przejść dla pieszych w jedyny możliwy i bezpieczny sposób pozwala pieszym na przekroczenie drogi o dużym natężeniu ruchu - dodaje kierownik Capała.

 

Jaką decyzję podejmie starostwo? Czy przejścia dla pieszych znikną czy zostaną lepiej oznaczone? Sprawę będziemy śledzić.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
To będzie nasza tradycja
Zostało po staremu
Jechali mimo upału

Komentarze

Portret użytkownika Kot
Wysłane przez Kot (niezweryfikowany) w 2 Lipiec, 2019 - 19:38

Racja... tam jest taki ruch że kiedyś prawie cały dzień czekałem żeby przejść na drugą stronę.... Pozdrawiam

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Lipiec, 2019 - 12:22

xD

Odpowiedz