fbpx Co dalej w sprawie rozbudowy Kronospanu? | Strzelec Opolski

Co dalej w sprawie rozbudowy Kronospanu?

Co dalej w sprawie rozbudowy Kronospanu?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Pod protestem mieszkańców gminy Strzelce Opolskie i gmin ościennych w sprawie rozbudowy Kronospanu przybywa podpisów. W tej chwili swoje niezadowolenie wyraziło już ponad 500 osób. Mieszkańcy domagają się, by władze samorządowe przeprowadziły konsultacje społeczne i zadbały o to, by rozbudowa nie miała negatywnego wpływu na środowisko. Przypomnijmy, na terenie DSO (spółki należącej do koncernu Kronsopan) ma powstać linia produkcyjna do przetwórstwa drewna i produkcji płyt drewnopochodnych, a także stacja paliw.

 

W ubiegłym tygodniu trzyosobowa reprezentacja grupy protestującej w sprawie rozbudowy została zaproszona do zakładu.

 

- Podczas spotkania firma obiecała, że w ciągu trzech miesięcy usypie wał, a tam gdzie się nie da, to postawi ekrany akustyczne od strony Farskiej Koloni do ulicy Jemielnickiej w Rozmierce, zostaną też obudowane rębaki - relacjonuje Zofia Habasz, sołtyska Jędryń, która pilotuje sprawę petycji.

 

Nasyp miał już powstać dwa lata temu i nie tylko o takie obietnice chodzi protestującym. Najważniejsze dla nich jest czyste powietrze.

 

- Nie odpuścimy kwestii nieprzyjemnego zapachu i pyłu, który przedostaje się do atmosfery - mówi Zofia Habasz.

 

Podpisujący petycję oczekują, że przed rozpoczęciem inwestycji burmistrz zleci uprawnionej instytucji ocenę oddziaływania na środowisko i przeprowadzi konsultacje społeczne. Wtedy mieszkający w obrębie oddziaływania inwestycji będą mogli wnosić protesty w trybie ustanowionym przez prawo.

 

- W sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko zwróciliśmy się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ), strzeleckiego starostwa i miejscowego sanepidu - mówi Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich. - RDOŚ nie dostrzega potrzeby przeprowadzenia oceny, ponieważ w ich opinii rozbudowa nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na stan środowiska oraz zdrowie i życie ludzi. Natomiast starostwo i sanepid zalecają przeprowadzenie oceny. Dlatego nie wykluczamy organizacji konsultacji społecznych - mówi Kornaga.Zdaniem RDOŚ - burmistrz Strzelec Opolskich w swojej decyzji środowiskowej musi zobowiązać zakład do zainstalowania odpylaczy i filtrów do oczyszczania powietrza m.in. w procesie transportu pyłu drzewnego, przygotowywania i mielenia trocin, ich formowania, etc.

 

Starosta Józef Swaczyna poinformował naszą redakcje, że w wydanych do tej pory pozwoleniach spółki DSO i Kronospan OSB zostały zobowiązane do wykonywania przez akredytowane laboratoria dwa razy w roku pomiarów emisji szkodliwych substancji.

 

- Ostatnie pomiary z drugiego półrocza 2017 roku mieszczą się w dopuszczalnych normach - poinformował Swaczyna, dodał też, że po otrzymaniu petycji mieszkańców starostwo wystąpiło do Inspekcji Ochrony Środowiska w Opolu o przeprowadzenie kontroli zakładu.

 

 

- Mnie również zależy na tym, aby mieszkańcy mojego powiatu mogli żyć w czystym środowisku - podkreśla starosta.

 

Gmina Strzelce Opolskie zapowiedziała zainstalowanie 10 czujników badających jakość powietrza w mieście i okolicach. Jeden z nich zostanie zamontowany na szkole w Rozmierzy.

 

- Umożliwią one badanie powietrza w szerszym zakresie niż dotychczas. Część urządzeń pomiarowych zostanie zamontowana w rejonie strefy ekonomicznej. Układ czujników ma pomóc w przygotowaniu mapy zanieczyszczeń, również pod kątem ewentualnego wpływu działalności Kronospanu - poinformował Józef Kampa, wiceburmistrz Strzelec Opolskich.

 

Postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej może potrwać jeszcze wiele miesięcy. Mamy nadzieję, że wszyscy dołożą wszelkich starań, by zadbać o czyste środowisko i zdrowie mieszkańców.

 

BB

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Samochód rozpadł się w drobny mak...
Wszyscy pijani. Kierowca też
Urząd zapłaci za szkolenia
Do opiekunów ludzi z demencją
Paliły się trociny
Pomoc dla Kuby
Wyłudził tysiące
Strzelczanie, o których pamięta historia
Mamy swój hejnał!
Grypa w natarciu!
Mówiący przez bęben

Komentarze

Portret użytkownika Zorro
Wysłane przez Zorro (niezweryfikowany) w 27 luty, 2018 - 16:26

Dobra, czy niedobra - zawsze to praca. A zakładu się nie pozbędziecie, bo meble to każdy w domu chce mieć, nieprawdaż?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 luty, 2018 - 15:53

Polska jest największym eksporterem mebli w europie,więc zejdź na ziemię kto kupuje te meble ? My polacy kupujemy chiński chłam,zachód porządne Polskie wyroby.

Portret użytkownika tiger198_2017
Wysłane przez tiger198_2017 (niezweryfikowany) w 27 luty, 2018 - 17:28

Kronospan heh jak tam naprawdę wygląda praca w warunkach szkodliwych co z tego jak za pare lat ci ludzie zaczną  chorować lakiery aceton zero tolerancji do pracownika z strony brygadzistów na zebraniach u pani M mowią  wszystko mało kto wie co się dzieje w środku  wszystko na pałe heh pozdrawiam 

Portret użytkownika Lala9999
Wysłane przez Lala9999 (niezweryfikowany) w 28 luty, 2018 - 12:40

Ciągle wszędzie o tym Kronospanie. Zostawiliby ten temat wreszcie, bo strach lodówkę otworzyć. To jest dobra firma, modernizują te zakłady, rozwijają, więc zobaczmy jak to wyjdzie ostatecznie, a potem oceniajmy. Polacy się tak łatwo nastawiają negatywnie do wszystkiego.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Marzec, 2018 - 13:09

PPRZERAŻAJĄCE  LINKI  o  " KRONOBYL"u

Przerażene ogarnia człowieka gdy przeczyta i obejrzy fotografie na linkach dotyczących KRONOSPANu w Mielcu,Szczecinku i  Rumunii. Ta wizja to reczywistosć jaka czeka nas po ewtl.rozbudowie tego zakładu. Strzelce Op.zmienią swoją nazwę na Kronobyl ???  Do Faktów przytoczonych przez Stowarzyzenie walczące w imieniu mieszkańców Mielec wystarczy wstawić nazwę naszej gminy i nazwisko naszego Burmistrza i będzie jak ulał'. Burmistrzu Starosto i Wojewodo,opamiętajcie się i pomóżcie !!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Marzec, 2018 - 13:27

  Aktualnie  ilość i    natężenie  niebespiecznych substancji   ktore wydziela krono  jest   zastraszająco   wielkie .   Po  rozbudowie   ILIŚĆ I NATEŻENIE   NIEBESPIECZNYCH SUBSTANCJI  ....RADYKALNIE WZROŚNIE.    

Portret użytkownika Facet
Wysłane przez Facet (niezweryfikowany) w 2 Marzec, 2018 - 14:31

a wiecie ile zanieczyszczeń i tak jest w powietrzu przez smog? palenie w piecach, niska emisja - to jest duży problem, z którym nikt nic nie robi, bo wszyscy palą byle czym. zacznijmy dbanie o środowisko od siebie, a nie zwalajmy wszystko na Kronospan.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Marzec, 2018 - 16:56

   Dobrze placą  kierowcą   tyle ze  kierowcy powinni się  ..pospieszyć z wydawaniem pieniędzy . Istnieje prawdopodobieństwo że   część wydadzą na lekarza a kolejną część na  grabarza . 

Odpowiedz