Centrum informacji w baszcie i remont podwórek

Centrum informacji w baszcie i remont podwórek

Artykuły : 
Numer wydania: 

Urzędnicy i mieszkańcy od lipca spotykali się, aby rozmawiać o tych fragmentach miasta, którym ich zdaniem niezbędna jest rewitalizacja. Efektem jest nie tylko wyznaczenie terenu, ale również przygotowanie listy działań. Bez Lokalnego Planu Rewitalizacji urzędnicy nie mogliby składać wniosków o dofinansowanie.

- Pierwszym zadaniem w ramach rewitalizacji jest przebudowa placu Żeromskiego - mówi Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego.

Obecnie ten duży teren w ścisłym centrum miasta to w głównej mierze „betonowa pustynia” z pomnikiem pisarza i dwoma piramidami, które do niczego nie pasują. W nowym wcieleniu plac ma zyskać inną nawierzchnię, oświetlenie, ma się zmienić w zielony skwer. Innym miejscem, które może zyskać nowe funkcje, jest plac przed kościołem św. Wawrzyńca - jest pomysł na zagospodarowanie stojącej obok baszty na centrum informacji turystycznej. W planie jest także przebudowa budynku dawnej „remontówki” znajdującego się w parku miejskim. Mogłaby tam zostać przeniesiona gminna biblioteka, która obecnie znajduje się w ośrodku kultury.

- Mieszkańcy skarżyli się, że zwłaszcza gdy jest ciemno, boją się korzystać z przejścia pieszego pomiędzy dworcem autobusowym a kolejowym - mówi Małgorzata Kornaga. - Dlatego też chcielibyśmy ten deptak wyremontować: zmienić nawierzchnię, oświetlić i objąć monitoringiem, a jednocześnie wykorzystać go jako miejsce wystaw np. zdjęć.

Dla wielu mieszkańców jednak najważniejszym pomysłem jest remont podwórek budynków komunalnych przy Rynku, ul. Konopnickiej, Krakowskiej, Ludowej, Wałowej, Dąbrowskiego, Chopina i przy pl. Żeromskiego. Ich stan w większości jest fatalny - nie zainwestowano tu ani złotówki od kilkudziesięciu lat!

Uwagi do programu rewitalizacji nadal mogą być zgłaszane. Mieszkańcy mogą to zrobić biorąc udział w spotkaniach lub poprzez stronę internetową www.strzelceopolskie.pl do 23 września.

- Przez 6 lat gmina będzie mogła się ubiegać o unijne środki na realizację wymienionych pomysłów. Fundusze mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego - tłumaczy Katarzyna Dynak z urzędu miejskiego. - Pierwsze wnioski będzie można składać z początkiem przyszłego roku.

POS

Wskazany do rewitalizacji obszar obejmuje następujące ulice Strzelec: Chopina, Chrobrego, Dąbrowskiego, Dworcowa (do skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich), Grunwaldzką, Jordanowską, Karola Miarki, Kołłątaja, Konopnickiej, Kościuszki, Krakowska (do skrzyżowania z Placem Targowym), ks. Lange, ks. Wajdy, Ludową, Marka Prawego, (do skrzyżowania z ul. Dworcową), Marszałka Piłsudskiego, Opolską (do skrzyżowania z Gogolińską), Gogolińską (do skrzyżowania z Bolesława Krzywoustego) Parafialną, plac Kopernika, plac Myśliwca, plac Targowy, plac Żeromskiego, Powstańców Śląskich, (od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego), Prusa, Rynek, Strażacką, Tadeusza Kościuszki, Wałową, Wojska Polskiego, Zamkową, Żwirki i Wigury. 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Kadłub na Węgrzech
Problem z pociągiem
Zbierają na wymianę wozu
Zebrania w sprawie pieniędzy
Zdążą czy nie?
Płużnica świętowała
Bóg zapłać za plony
Usuwają stare piece

Komentarze

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 20 Wrzesień, 2016 - 19:21

Centrum informacji turystycznej w baszcie przykoscielnej. Ciekawe, ale czy praktyczne? Strzelczanom takie centrum niepotrzebne choc do baszty trafią. Przyjezdni nie beda jej odwiedzac bo choc w centrum to ukryta.Kiedy obok nowej prokuratury powstana nowe miejsca parkingowe a ulica Kosciuszki bedzie droga dwukierunkowa , to bedzie to miało sens. Przy rewitalizacji Placu Zeromskiego nalezałoby usunąc pomnik bigamisty Zeromskiego a na to miejsce przenies , dzis zaniedbany i bardzo brudny pomnik z Rynku, A na tym, juz gotowym miejscu postawic  punkt informacji turystycznej. Piramidy na Zeromskiego mozna zlikwidowac i postawic cos ładnego z wejsciem do bunkra. Nie mam pojecia dlaczego nie wykorzystuje sie tego miejsca? Na scianach bunkra moga byc obrazy  i zdiecia, nowe i stare, Strzelec Opolskich i pozwolic ogladac je chetnym. Sa dwa wejscia wiec ze wzgledu na niezbyt szerokie chodniki w bunkrze ruch moze byc jednokierunkowy. Automatyczna bramka do wejscia moze sie otwierac za drobna opłata a piecze nad tym  nalezy powierzyc  SOK. W koncu sa na utrzymaniu podatnika z mizernymi, jak dotad, efektami swej pracy. A podworka? No coz, dzisiejsi 60cio latkowie je pamietaja bo na nich czas sie zatrzymał i tylko wspomnienia dzieciacych zabaw zostały. A park, choc ładny nadaje sie tylko na ograniczony wypoczynek. Po deszcu nie da sie spacerowac a jazda na rowerze w kazdych warunkach jest mało komfortowa. Jazda po parku rowerem tylko przez 30 minut dziennie po dwoch miesiacach konczy sie dziurawymi oponami od kamieni. Dopoki nie bedzie asfaltowych alejek zadne dzieco nie pojezdzi na rowerku, deskorolce, chulajnodze itp. Po prosu sie nie da. No i prosze mnie nie atakowac bo tak sobie tylko gdybam i gdy jeszcze pogdybaja tutaj inni to całkiem mozliwe ze  włodarze zrobia cos czego chca mieszkancy a nie tylko oni, nieomylni.

silco

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Wrzesień, 2016 - 21:15

Czytałem ten program rewitalizacji, czytałem strategie na rozne lata według ktorych obwodnica miała być gotowa juz w 2015 roku i poki co informacje sie powielaja. Widac ze jedynymi zadowolonymi sa ci ktorzy ta makulature tworza bo zarabiaja za pisanie tego setki tysiecy złotych.A my co mamy? W konsekwencji nic.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Wrzesień, 2016 - 11:17

Co z rewitalizacja maja wspólnego takie informacje jak  ilu bezrobotnych przypada na 100 mieszkancow, ilu wyemigrowało i zadna rewitalizacja ich nie obchodzi, ile załozono firm a ile splajtowało, o pijakach, przemocy, wypadkach, itd. Masa smieciowych informacji ale skoro juz sa to powinny tam sie znalezc takze te mowiace hałasie, o skutkach działania spalin, o chorobach i dzieci spowodowanych toksynami ze spalin i wogole o stanie zdrowia mieszkancow. W dokumencie umieszczone informacje wygodne dla ratusza

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Wrzesień, 2016 - 22:47

Z tej rewitalizacji i tak nic nie bedzie. Teraz nie maja pieniedzy a za dwa lata przeciag wyborczy wymiecie z ratusza cale to wazeliniarskie towarzystwo.

Portret użytkownika NieStrzelczanka
Wysłane przez NieStrzelczanka (niezweryfikowany) w 23 Wrzesień, 2016 - 13:21

Mieszkam w Strzelcach od kilku lat, zawsze zachwycałam się tym, że jest porządek i spokój. 

Od jakiegoś czasu mam wrażenie, nastąpiło rozprężenie. Wszystkie trawniki porastaja chwasty, czasem też chodniki są tym zarośnięte. Pełno śmieci. Kiedy ostatnio ktoś z "włodarzy miasta" przeszedł się chodnikiem po ul. Dworcowej w kierunku ul. Habryki???? Zdwiwiłby się, co tam można zobaczyć, chociaż po zmroku niewiele - panują tam mroki średniowiecza....

Teren za salą gimnastyczną PSP4, tam można fimy kręcić, sceneria pod sensacyjny jak nic, a tuż obok nasze dzieci.

Zresztą, jak słucham czasem tych sporów Staorsty z Burmistrzem, to zastanawiam się, dla kogo Ci Panowie pracują. Pan Starosta, wszystko blokuje, a to co podlega jego Starostwu z niemieckim "ordnungiem" nic wspólnego niestety nie ma.

Cieszę się z każdej inicjatywy, fajnie, że co roku trają porządki w parku, ale plac zabaw, który z zasady ma służyć rodzicom i ich dzieciom niestety został przez jakiegoś "architektę zielieni" na pół, przez co biega się dookoła żywopłotu za dzieckiem.

Plac Myśliwca jest fajny i zadbany, ale podwórka w centrum faktycznie zaniedbane i  przyda się im tchnienie nowego stulecia :)

No i kolejna rzecz smród z Kronospanu, to jest obłęd, na mój prosty rozum, nie powinniśmy go czuć, jeśli wszystkie przepisy są przestrzegane w tym zakładzie. NO ale kto zabroni jednemu z największych pracodawców w mieście....

i przede wszystkim własnie brakuje nam ryneczku z kawiarenką i sklepikami, fajnie, że plac żeromskiego ma szansę nim zostać, bo rynek raczej do tego się nie nadaje....

Inicjatywy są, jakby każdy z mieszkańców miał też chęci zrobić coś dla swojego miasta i poczuć, że wszystko co nas otacza jest nasze wspólne (nie niczyje) i zaczęli o nie dbać, byłoby jeszcze lepiej.

Siedzieć i skrzeczećjest najłatwiej. A pozamiatać przed domem nie ma komu.....

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Wrzesień, 2016 - 22:42

 a  propos strzeleckich  porządków .  Ostatnio miałem   nieszczęscie udac sie do  strzeleckiego   gmachu   w którym  urzędują [ nudzą sie ]   '' strzeleccy procownicy  socjalni''   .  Idąc w kierunku drzwi wejściowych    ja  slepy  zauważyłem DUŻĄ  pisą kupę ktora zapraszała petentów  na salony  .   Wnętrze gmachu  instytucji   składa się z niezliczonej ilości  pokoi i pokoików    w których nudzi się ok 50      etatowych pracowników a    na szerokich korytarzach   dojrzałem  dwóch  petentów.  
Kilkakrotnie   podchodząc do pani boss  szczęście mi nie dopisywało -  pani boss była w  tzw terenie [  tzn   na zakupach na mieście  ]  a  etatowa sekretarka poinformowała mnie   .. może jutro pani boss  będzie osiągalna .
 Zgodnie z wytycznymi  etatowej pani sekretarki  nazajutrz  udałem sie do tej niezbędnej  strzelczanom   instytucji .  Wchodząc  do gmachu na ul . Marak Prawego  zauważyłem że  wczorajsza psia  kupa    ma sie dobrze  i   zastępuje   czerwony dywan  przed wejsciem  do  instytucji z wielomilonowym  rocznym gudżetem . Niestety pani boss  nie zastałem   . Była  w terenie [  w mieście na zakupach] .  Kolejna   strzelecka przechowalnia pasozytów  stworzona  do  maksymalego  drenowania   pieniędzy    strzeleckiego    podatnika.
 Oczywiście  sprawy nie załatwiłem  , ponieważ nikt z   50  etatowych nierobów nie był władny podjąc  jakiejkolwiek decyzji  a pani boss była w terenie.  Podziękowałem i  wychodząc z  gmachu  pomocy społecznej  o mało nie wdepnęłem w dużą psią [  chyba psia ]  kupę .
 Tyle jeśli chodzi o strzeleckie porządki i   czystość na ulicach  naszego pięknego miasta

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2016 - 18:04

Ile byłoby chodznika na Dolinskiej za pieniadze ktore dostanie te silikonowo-botoksowe indywidum zwane doda?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2016 - 13:25

Cytat za NTO ,"

Z powodu wizyty w Strzelcach Opolskich od kilku dni trwają gorączkowe przygotowania. - Dostałyśmy polecenie, że na wtorek centrum miasta ma błyszczeć - mówią nam panie sprzaątaczki", bo we wtorek do Strzelec Opolskich przylatuje Prezydent Duda.. A wiec  powinien przylatywac przynajmniej raz w miesiacu i zwiedzac cale miasto. Mielibysmy czysto a tu jak za komuny. Przed parawanem czysto , za parawanem , jak zwykle. Ale mnie to cieszy bo zobacze burmistrza Goca jak bije pokłony powitalne przedstawicielowi tej formacji ktora za swoich czasow jako zagorzały PZPRowiec zwalczał. Zreszta tych z PZPR bedzie tam wiecej.

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2016 - 13:42

...AAAAAAAAAAAAAAAAAA.. to dlatego  tak szybko   posprzątali  kupę  przed wejściem do  ośrodka pomocy społecznej  na ul . Marka Prawego  która  nikomu nie przeszkadzała do kilku dni

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2016 - 13:52

Okres kiedy rządziła PZPR będziesz jeszcze wspominał z łezką w oku. Poczekaj cierpliwie na "osiągnięcia" obecnej ekipy...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2016 - 18:37

Chrześcijaninem jest, na przykład, twój daleki krewny spod Włodzimierza Wołyńskiego. Nie jest jednak katolikiem.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Październik, 2016 - 10:40

Włodarze Strzelec nie maja za grosz poczucia estetyki. Strzelce sa brudne i nieprzyjemne. Paskudne drogi i ulice. Szczegolnie te w centrum. Po raz pierwszy, od czasu instalacji lamp na Placu Zeromskiego, umyto te lampy i to tylko dlatego ze Prezydent przyjechał. Gdyby nie to lampy byłyby brudne nadal. I tak jest z cała reszta. Obecna władza miasta to jeden wielki wstyd. Połowa kadencji mija a w miescie nic sie na lepsze nie zmieniło i trudno sie oprzec wrazeniu ze wszyscy ci rajcy,{z kilkoma wyjatkami} i ci burmistrzowie są tam gdzie są tylko dla kasy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Październik, 2016 - 13:17

  no coś ty ?  a ja do tej pory byłem przekanany ,że  całe to '' towarzystwo''   pracuje  społecznie  na rzecz   dobra  naszego miasta.
  Tak było za komuny . Ale komuna to   wstrętna była.

Odpowiedz