Brakuje pieniędzy na oświatę

Brakuje pieniędzy na oświatę

Artykuły : 
Numer wydania: 

Reforma oświatowa odbija się czkawką większości samorządów. Nowe porządki w szkołach nie miały generować kosztów, tymczasem środki na finansowanie szkół maleją. Gmina Kolonowskie otrzyma o około 250 tysięcy złotych mniej subwencji oświatowej na rok kalendarzowy 2017, niż pierwotnie zakładano.

- Plan, który jesienią otrzymaliśmy z Ministerstwa Rozwoju i Finansów, zakładał wyższe kwoty niż obecnie otrzymana decyzja - tłumaczy wiceburmistrz, Konrad Wacławczyk. - Aby szczegółowo zbadać ten problem, musimy jeszcze otrzymać tzw. metryczkę.

Gmina już otrzymała informację, że ministerstwo oświaty obniżyło o kilka złotych jeden z elementów stawki subwencji przyznawanej na ucznia. Subwencja na sześciolatki została zróżnicowana. Dzieci uczące się w oddziałach przedszkolnych są niżej dotowane, niż te uczące się w niezależnych przedszkolach. Wprowadzono też wskaźnik zmniejszający liczbę uczniów gimnazjów, bo tam nie będzie już klas pierwszych w 2017 roku. Jednocześnie nie dołożono gminom środków dla uczniów, którzy od września zostaną w podstawówkach jako klasa siódma.

Szkoły podstawowe obecnie nie są przygotowane na naukę przedmiotów takich jak chemia, biologia czy fizyka na poziomie powyżej szóstej klasy. Brakuje odpowiednich pomocy naukowych. Nie można ich zabrać z gimnazjum, bo tam nadal uczyć się będą klasy drugie i trzecie. Poza tym sprzętu z gimnazjum i tak nie starczyłoby na trzy podstawówki.

Wszystko wskazuje na to, że gmina Kolonowskie będzie musiała dołożyć w tym roku do funkcjonowania szkół. Na razie nie wiadomo, jakie to będą kwoty.

- Prawdopodobnie najwięcej pieniędzy trzeba będzie dołożyć do podstawówek, z uwagi na brak w planie pieniędzy na klasy siódme - przewiduje wiceburmistrz. - Takie decyzje zostaną jednak podjęte na początku września.

Obecnie mówi się o zmianie przepisów dotyczących sposobu przydzielania subwencji oświatowej. Zamiast przydzielania subwencji na ucznia, jak to jest do tej pory, subwencja ma być przydzielana na oddział/klasę. Takie rozwiązanie byłoby korzystne dla naszej gminy z perspektywy wprowadzanej reformy oświaty, jednak na razie są to tylko plany, które mogą wejść w życie najwcześniej od przyszłego roku kalendarzowego.

Zmiany w oświacie nie oszczędzą też nauczycieli. Już od 1 września 2017 roku czterech nauczycieli straci pracę w gimnazjum. Jednak dzięki prowadzonym przez urząd gminy konsultacjom, wszyscy zwolnieni znajdą zatrudnienie w innych placówkach oświatowych gminy Kolonowskie.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Więcej na Polnej, mniej na Dębowej
Spektakularny debiut
Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie...
Gmina nie sprzeda autobusu
Wszystkiego najlepszego!

Odpowiedz