fbpx Będzie wielka wymiana rur | Strzelec Opolski

Będzie wielka wymiana rur

Będzie wielka wymiana rur

Artykuły : 
Numer wydania: 

W ostatnich paru latach miasto Strzelce Opolskie mocno się rozbudowało. Powstało kilka dużych zakładów pracy. Wybudowano kilometry nowej sieci kanalizacyjnej. Ścieki doprowadzane na miejską oczyszczalnię płyną nie tylko z terenu naszej gminy, ale również od sąsiadów z Jemielnicy i okolicznych wiosek.

- Ostatnie nasze analizy pokazały, że jeśli gminy dalej będą się rozbudowywać to, aby być w stanie oczyścić wszystkie produkowane na tym terenie ścieki do parametrów zgodnych z obowiązującymi przepisami, musimy rozbudować oczyszczalnię - mówi Tomasz Gibki, wiceprezes Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji.

Pojawiła się szansa na pozyskanie środków unijnych za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na modernizację oczyszczalni.

- Przy okazji chcemy dokonać wymiany i rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie miasta - informuje Gibki. - Wytypowaliśmy te odcinki sieci, które wymagają pilnej wymiany ze względu na stan techniczny oraz zaplanowaliśmy budowę nowych, które zagwarantują poprawę bezpieczeństwa dostaw wody dla miasta.

Chodzi m.in. o podłączenie nowej studni głębinowej, która została niedawno odwiercona na Brzezinie, czy zwiększenie przepustowości rurociągu doprowadzającego wodę do systemu wodociągowego miasta ze studni przy ul. Habryki. Włączenie do sieci tego pierwszego ujęcia i przebudowa odcinka wodociągu z ulicy Brzezińskiej pozwoli np. na podawanie wody do Strzelec z ujęć w Błotnicy Strzeleckiej i na Brzezinie.

- W mieście skupiamy się na dużych rurociągach, głównych magistralach (DN500 i DN250 razem ok. 4 km) dostarczających wodę - mówi Tomasz Gibki. - M.in. największa rura, jaką chcemy zmodernizować, ma prawie 3 kilometry - od stacji wodociągowej przy ul. Cementowej do ul. Powstańców Śląskich. Obecnie jest tam rurociąg z rur żeliwnych o średnicy 500 mm zbudowany w latach 70-tych. Jak to określają inżynierowie, to był czas radosnej twórczości, nie zawsze właściwe standardy jakości budowy były dochowywane. Wielokrotnie mieliśmy awarie na tej rurze i to pokazało, że w wielu miejscach położona była bezpośrednio na skale, bez warstwy podsypki piaskowej, która by chroniła kruchą żeliwną rurę przed negatywnym wpływem obciążeń i naprężeń przenoszonych z gruntu. Choćby w okresie zimowym zamrażanie i rozmrażanie ziemi powoduje tak duże naprężenia, że dochodzi do uszkodzeń rurociągu. Każda awaria tak istotnego rurociągu powoduje problemy z dostawą wody dla całego miasta, dlatego wodociąg ten został zaplanowany do modernizacji.

Przy okazji wymiany głównego wodociągu pracownicy SWiK planują modernizację sąsiednich sieci wodociągowych. Planowane zadania modernizacyjne obejmują także część sieci kanalizacyjnych w obrębie miasta, m.in. przy ul. Gogolińskiej, Krakowskiej i Dworcowej.

 

- Większość prac chcemy wykonywać metodami bezwykopowymi, żeby prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i konieczne przerwy w dostawach wody (będziemy pracować na czynnych wodociągach) były jak najkrótsze - wyjaśnia Tomasz Gibki.

Plan przyjęty w minionym tygodniu przez radę miejską zakłada, że modernizacja oczyszczalni, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, która będzie miała miejsce w latach 2017-2019, kosztowała będzie 35,6 mln zł. Większość tych środków SWiK chce pozyskać z dotacji unijnych.

POS

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Film z pasją nagrodzony
Gminny zarząd do likwidacji!
Pierwsza sesja po wakacjach
Walczyli o mistrzostwo
Odszedł Tadeusz Gałuszka
W końcu jest asfalt na Polnej
Nie chcą pałacu
Damian wśród najlepszych w Europie!

Komentarze

Portret użytkownika niezadowolona1
Wysłane przez niezadowolona1 (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2016 - 11:18

Jak to jest że pomimo pozywkiwania środków z źródeł zewnętrznych płacimy coraz więcej za wodę i ścieki. Te dwa "dobra" są w Strzelcach najdroższe w regione. Nasi sąsiedzi płacą znacznie mniej. Spółka SWiK co roku wychodzi na sporym bilansie dodatnim. Czy nie powinno być tak że spółka, której 100% ma Gmina Strzelce Opolskie powinna działać na korzyść mieszkańców i wychodzić na ZERO? Tak samo ze śmieciami.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 5 Październik, 2016 - 08:53

Jesli bedzie wychodzic na "zero" to bedzie przynosic straty. Poza tym gmina Jemielnica ma rowniez udzialy w tej spolce.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Październik, 2016 - 11:14

może wychodzic na mały plus. Ale to nieistotne. Drugie pytanie dlaczego jemielnica płąci mniej za ścieki i wodę niż strzelce opolskie

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2016 - 13:52

a z czego wypłacano by pensje dla kadry kierowniczej i rady nadzorczej to co oni mają miesiecznie to nie jeden nie ma za caly rok i taka jest komuna nieprawdaż towarzyszu Goc

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2016 - 16:38

Nie wiem czy zdaza cokolwiek zmienic bo za dwa lata my ich wszystkich wymienimy. Wszystkich bez wyjatku.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Październik, 2016 - 12:41

     iii

POLICJA  98+99+ KOM. WOJ. + 100+ 101  w starym młynie

 

W dniu wczorajszy   strzelecka policja interweniowała  w strzeleckiej melinie   stary młyn   UWAGA 5 razy  w tym  strzeleckiej policji  ''pomógł ''  dyzurny komendy wojewódzkiej w Opolu.

Pierwsza interwencja odbyła się  ok 20.00. . Disco  oraz dziekie okrzyki    zakłócały  porządek publiczny . Interweniujący patrol   stwierdził  łamanie prawa i  POPROSIŁ [ po raz 224  w tym roku ] osobę odpowiedzialna za przestrzeganie prawa w tej melinie aby  wywiązywała sie ze swoich obowiązków. Policja odjechała  i po chwili   wesoła impreza  zaczęła generować jeszcze większy hałas. Dlatego ok  ok 21.40.  poproszono po raz kolejny o pomoc dyżurnego komendy powiatowej w Strzelcach Opolskich .  Patrol przyjechał i przeprowadził interwencje  UWAGA - po jej zakończeniu  podał informacje że  obsługa lokalu zobowiązała się do  zakończenia imprezy do godz 22.00. i  pan policjant poprosił o chwile  cierpliwości . Jak sie później okazało  pan policjant o 22.00 . kończył służbe i   nie miał ochoty na kolejne wizyty  w tej melinie.  NIE ZŁE CO ?

Disco    które charakteryzowało sie   głośnym jednolitym basowym dudnieniem   oraz częstymi wizytami na tarasie   wulgarnie  zachowujących się gości doprowadziły ok godz 23.15.  do kolejnej interwencji strzeleckiej policji .  Po raz kolejny partol POPROSIŁ [ po raz 225]   o przestrzeganie prawa . A to wszystko  przy nieprawdopodobnie chamskim i wulgarnym zachowaniu  uczestników tej balangi. Patroli po interwencji poinformował że zostały odebrane dane osoby odpowiedzialnej za porządek prawny i osoba ta po raz kolejny zobowiazała się  do solidnego wywiazywania sie ze swoich obowiązków.  Patrol od jechał a kiedy znajdował sie na wysokości stacji paliw Bliska  disco  nabrało prawdziwych rumieńców.  Wrzaski , krzyki , wulgaryzmy i  głośne jednostajne basy  w znacznym stopniu zakłócały cisze nocna .

Dlatego nie mogąc znaleźć  pomocy u strzeleckiej policji   ok 24.00  poproszono o pomoc dyżurnego komendy wojewódzkiej w Opolu.  Interwencja oficera dyzurnego opolskiej policji  okazała się   bardzo skuteczna. W mgnieniu oka strzelecki   patrol przyjechał na miejsce i przeprowadzając  interwencję  ,pouczając  [ po raz 226] osobe odpowiedzialną za porządek . Kelnerka narobiła rabanu  a na moment zapanował  względny spokój   a patrol policji    UWAGA - po chwili udał sie na sąsiedzkie posesje w celu weryfikacji  czy  prośba o interwencję była zasadna . ŚWIAT ZWARIOWAŁ. .  PO odjeździe patrolu  disco  wróciło do stanu poprzedniego .

Dlatego po raz kolejny  ok  godz 1.00 . poproszono dyzurnego komendy powiatowej w Strzelcach Opolskich o pomoc. Kolejny raz interweniujący tej nocy patrol przeprowadził rozmowę  dyscyplinująca ALE  w  czasie  ktorej  zostali   policjanci zostali   obrzuceni   wiązankami niewybrednych  wyzwisk. Po zakończonej  interwencji  patrol poinformował że sprawa zostanie skierowana na droge prawną   ORAZ  że nie są władni aby  UCISZYĆ  ROZWYDRZONE   PIJANE TOWARZYSTWO  ORAZ    ŚCISZYĆ  GŁOŚNE DISCOTEKOWE  BASY.

Impreza w takim stanie rzeczy trwała do godz ok 2.30 . po czym pijane towarzystwo  zasiadło do  swoich maszyn i odjecjało w sina dal a  inni  z okrzykami  na cześc opolskiej idry  powlekli sie w strone osiedla piastów śl.

 Tak więc przekroczylismy   w   MAGICZNA SETKĘ  policyjnych interwencji  , które nie odniosły i nie odnosza jakiegokolwiek skutku   oraz  rozpoczęliśmy  kolejną  cesterne  paliwa  która strzelecka policja zmarnowała na bezproduktywne wahadło  Piłsudskiego -Mickiewicza - Piłsudskiego .

  Ciekawe  , czy  pisząc eleganckim językiem  brukselskich idiotów   pan starosta  czy tez pan burmistrz   CZUJĄ SIE  ZANIEPOKOJENIE TAKA SYTUACJĄ

Strzelce by night

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Październik, 2016 - 08:55

 POLICJA 98-102

   CZY  W TYCH STRZELCACH  NAPRAWDE  ..BOGA SIE NIE BOJĄ ?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Październik, 2016 - 08:58

 5  X Policja

CZY  W STRZELCACH  TO JUZ ..BOGA SIE NIE BIJĄ

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Październik, 2016 - 09:51

Nie wierzę że takie coś się dzieje w cywilizowanym kraju. Dlaczego nie zamkną tej dyskoteki ? Jak ludzie z sąsiedztwa mają tam mieszkać mając za płotem takie rozryczane bydło na które nie reaguje patrol policji.To nie może być prawdą !!! 

Odpowiedz