fbpx Będzie odpowiedzialność zbiorowa | Strzelec Opolski

Będzie odpowiedzialność zbiorowa

Będzie odpowiedzialność zbiorowa

Artykuły : 
Numer wydania: 

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Hutnik” w Zawadzkiem zakończyła stawianie wiat śmietnikowych. Wiaty są zamknięte, dostęp do nich mają jedynie mieszkańcy osiedla. Rozwiązanie to ma zabezpieczyć kontenery przed podrzucaniem odpadów przez osoby niezamieszkałe w budynkach wielorodzinnych, a także wyegzekwować selektywną zbiórkę odpadów - zgodnie z deklaracjami mieszkańców. Obudowane śmietniki poprawiają również estetykę osiedli, bowiem często śmieci z przepełnionych kontenerów walały się między budynkami i szpeciły okolicę.

 

- Wiaty śmietnikowe kosztowały spółdzielnię około 250 tys. złotych. Na każdej z nich zostaną zamontowane tablice szczegółowo opisujące, jak należy prawidłowo segregować odpady - mówi Leszek Kleczko, prezes spółdzielni. - Mieszkańcy muszą zwrócić uwagę na sposób segregacji odpadów, a w przypadku plastików zgniatać je i dopiero wrzucać do odpowiedniego pojemnika - instruuje prezes.

 

Okazuje się, że ludzie bez zastanowienia wrzucają wszystko do pojemnika na odpady zmieszane. Ten pojemnik ma służyć jedynie odpadom, które nie podlegają recyklingowi. Nie powinno się tam wyrzucać chociażby plastiku czy papieru. Koszt wywozu takiego pojemnika jest bowiem najdroższy i generuje największe koszty wywozu odpadów.

 

Od 1 stycznia tego roku opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wzrosły. Obecnie opłata za śmieci segregowane wynosi 18 zł od osoby miesięcznie, natomiast w przypadku braku chęci segregowania to kwota rzędu 30,50 zł od osoby. Spółdzielnia zapowiada kontrole. Jeżeli w dalszym ciągu będą nieprawidłowości w tym zakresie, będzie obowiązywała tzw. odpowiedzialność zbiorowa czyli koszty pokrywać będą wszyscy mieszkańcy bloku mieszczącego się przy danej wiacie.

 

BB

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Znaleźli się chętni
Czy spółdzielnia przejmie obiekty?
Za młody na sołtysa?
Nowy sprzęt OSP

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Marzec, 2019 - 10:19

Panie Prezesie - brawo!! proszę być konsekwentnym w kontrolach. Wiaty fajnie wyglądają a ludzi trzeba pilnować, bo widzę jak to wygląda na osiedlu.

Portret użytkownika Czytadło
Wysłane przez Czytadło (niezweryfikowany) w 26 Marzec, 2019 - 11:05

Tak trzymać. Często było mi wstyd za innych widząc ten rozgardiasz (chciałoby się napisać dosadniej) wokół śmietników. Wiaty super sprawa, folie, papiery nie fruwają po okolicy podczas wietrznej pogody, ale co z tego jak użytkownicy sami nie dbają o porządek. 

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 26 Marzec, 2019 - 12:35

Powtarzam pytanie, ktore juz zadalaem w poprzednim artykule:

"Czy ktos wie nieco wiecej o aktualnej sytuacji w Unimocie? Prawda to, ze zaklad kupila firma Gaspol i wszyscy pracownicy dostali wypowiedzenia?"

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 28 Marzec, 2019 - 13:21

"Bwz sensu" sie miales nazywac. Jakiego zrodla Einsteinie? Mam zapukac do Kadr? Bystry, to ty nie jestes...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Marzec, 2019 - 14:18

No dokładnie ty panie ciekawski zachowujesz się jak dziecko .Może zapytaj na targu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Marzec, 2019 - 14:19

Ale co z tego skoro teraz my mieszkańcy domków jednorodzinnych nie mozemy tam wyrzucać śmieci.  Zawsze zbieralo się śmieci i gdy się jechało na zakupy czy na targ to wrzucałem pod blokami.

Portret użytkownika Grreg
Wysłane przez Grreg (niezweryfikowany) w 29 Marzec, 2019 - 12:48

250 tys. złotych to ktoś ładnie "szarpnął" gminny budżet - moim zdaniem to trzeba by sprawdzić, bo od razu widać, że ktoś niezłą kasę na tym zarobił.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Marzec, 2019 - 13:15

Ty jesteś "czytaty" czy nie?? Przeczytaj tekst ze zrozumieniem,a dowisz się ile wity kosztowały budżet gminy!

Odpowiedz