fbpx Będą tańsze śmieci? | Strzelec Opolski

Będą tańsze śmieci?

Będą tańsze śmieci?

Artykuły : 
Numer wydania: 

W gminie Zawadzkie płaci się 18 złotych za osobę za odbiór śmieci w gospodarstwach, które deklarują segregację, a takich jest u nas zdecydowana większość. W Związku Międzygminnym Czysty Region, do którego należy część gmin z naszego powiatu: Kolonowskie, Izbicko, Leśnica i Ujazd, za odbiór śmieci segregowanych płaci się obecnie 15 złotych. Czy ta niższa stawka skłoni gminę do zmiany i rezygnacji z samodzielnej polityki śmieciowej?

 

Gminni urzędnicy przygotowali zestawienie plusów i minusów przejścia do Czystego Regionu. Zaprezentowano je radnym w pierwszej połowie września. Odbiór śmieci w Związku jest tańszy, ale tam gmina musi płacić składki członkowskie zależne od liczby mieszkańców. W przypadku naszej gminy będzie to około 80 tysięcy złotych rocznie. Poza tym w Czystym Regionie obowiązują limity na ilość oddawanych śmieci zmieszanych, popiołu i bioodpadów oraz rodzaju gabarytów. Można oddać tylko ograniczoną ilość opon czy gruzu na rok na mieszkańca, a podczas zbiórek gabarytów nie można wystawiać żadnych śmieci związanych z potencjalną działalnością gospodarczą. Jako przykład można tu podać części samochodowe. Na korzyść Związku przemawia, że Czysty Region częściej odbiera śmieci segregowane z budynków wielorodzinnych.

 

W gminie Zawadzkie gabaryty są odbierane częściej niż w Czystym Regionie, ale Związek dwa razy w roku odbiera je spod domów. Nasi radni są zgodni, że jeśli zostaniemy przy samodzielnym systemie gospodarowania odpadami, to przynajmniej raz w roku gabaryty powinny być zabierane sprzed posesji.

 

Jak widać, obydwa systemy: i ten znany nam, zawadzczański, i ten z Czystego Regionu mają swoje atuty i wady. Radni są zgodni co do jednego: trzeba zrobić wszystko, by nie ponosić większych opłat za odbiór śmieci. Na razie gmina ogłosi przetargi sama, w zależności od wyników podjęta zostanie ostateczna decyzja o ewentualnej zmianie systemu działania.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Skąd ta energia?
Przedszkolaki z naszej paki
Powstańców do remontu!
A co z funduszu?

Komentarze

Portret użytkownika Zwolennik Realnych Planów
Wysłane przez Zwolennik Realn... (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2019 - 22:34

Na pierwszy rzut oka, jeśli artykuł jest rzetelny to rzuca się w oczy, że czysty region ma limity,,  skąd więc w ogóle pomysł na zmianę? teraz dzwonimy to zawkomu zgłosić problem z wywiezieniem, później gdzie będziemy dzwonić? ile będziemy czekać na reakcję?

 

opłata roczna 80 tyś zł? skąd gmina wezmie pieniądzę na ten cel? odpowiem: z naszych podatków. czyli opłata będzie 15 zł + pozostała częśc z podatku czyli może zbliżyć się nawet do naszych 18zł. Zauważyć też należy, że czysty region dzisiaj ma 15zł... ciekawe ile będzie miał w następnej edycji przetargów.. gdy zweryfikuje poniesione koszty... 

 

Zgadzam się, że gabartyty przynajmniej raz w roku powinny być odbierane spod domu. Osoby starsze będą bardzo zadowolone. 

 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Wrzesień, 2019 - 08:55

Zgadzam się! Zgłoszenie reklamacji do Kędzierzyna??  zmiana osób w deklaracji do Kędzierzyna???  Gmino zastanów się nad tymi "ułatwieniami"!!

Portret użytkownika janciowodnik
Wysłane przez janciowodnik (niezweryfikowany) w 26 Wrzesień, 2019 - 11:51

Biedna gmina-bogaci mieszkańcy ? Decydująca powinna byc cena dla mieszkańca. Spokojnie z tymi reklamacjami i z wymyślaniem problemów na "przyszłość " Proszę mi pokazać starszą osobę ,która teraz samodzielnie odstawi tzw. "duże gabaryty" w dniu odbioru do punktu zbiórki. Właśnie "NASZ" system preferuje zbiórkę odpadów z działalności gospodarczej.Martwicie się ,że teraz 15 zł a w przyszłym kontrakcie nie wiadomo ile ? A nasza kalkulacja -dzisiaj 18 zł a w przyszłym sezonie ile ???

Jeszcze raz - cena dla odbiorcy decyduje -  nie układy gminno/zawkomowe.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Wrzesień, 2019 - 13:16

Podatki zawkomowskie w części wracają do gminy z "Czystego Regionu" wpływają gdzieś indziej, to też trzeba brać pod uwagę,w całym bilansie "strat i zysków".

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Wrzesień, 2019 - 23:36

Widże,  że wiele nie rozumiesz. 15 zł zapłacisz za śmieci. Resztę 80 tys gmina do budżetu wpompuje te kwotę z podatku, który też zapłacisz.  Będziesz miał limit na ilości odbieranych odpadów. I kupisz sobie sam pojemnik np. na popiół lub bIO.  Wtedy twój wydumany układ gminno/zawkomowski okaże się jednak tańszy dla mieszkańca.  Jeśli chcesz gabaryty spod domu to przekonaj urzędników, żeby tak rozpisali nowy przetarg. Zanim coś napiszesz to najpierw coś zrób. Może Ci się uda. Wystartuj na burmistrza wtedy będziesz mógł twój wydumany układ rozbić. Jancio. W przypadku odpadów z firm, zgadzam się. Gmina powinna według zestawienia wszystkich firm działających na naszym  terenie przeprowadzić kontrolę gdzie ładuje się śmieci z lokalnych firm. Przystanie kajakowe moga wyrzucać śmieci do tych domowych? To też chyba firmy... ci, którzy mają swój kompostownik powinni mieć ulgę.  Nie powinni wtedy dostawać i wystawiać worków z Bioodpadami. Zawkomowskie ludzie powinny zweryfikować kto płaci za śmieci,  a kto je wystawia. Tym sposobem wyłapie się sieciowych złodziei. Jeśli chcesz porównywać kontakt zawkom, Kędzierzyn. Najpierw zadzwoń do remondisa, który dzisiaj odbiera w zedowicach śmieci.  Spróbuj coś z nimi załatwić. Zobaczysz ile to potrwa. Zadzwonisz do zawkomu ... działają czasami w ten sam dzień. Tak się mają fakty.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 27 Wrzesień, 2019 - 08:23

Ceny odbiorow smieci beda coraz drozsze. Z tym powinien sie w koncu pogodzic kazdy mieszkaniec tego miasta/kraju/kontynentu. Nauczcie sie wreszcie segregowac odpadki. To nie jest takie trudne. Przestancie sie wkoncu przeciwstawiac polityce proekologicznej. Ceny odbioru mieszanych smieci sa z premedytacja zawyzane, aby spoleczenstwo nabralo nawyku (w sensie refleksu) do nowej formy obchodzenia sie z odpadkami. Jesli nie bedziemy segregowac na szeroka skale - smieci beda drozsze. Zwykle prawo popytu i podazu. To nie jest zadna czarna magia. A co gorsza - im bardziej bedziemy sie "stawiac" i z premedytacja nie sortowac - tym predzej zostana wprowadzone kary (za niestosowanie sie do jakiegos nowowprowadzonego przepisu, etc.). Pierszym winowajca bedzie Rzad RP. I zgadnijcie, kto na koncu dokona oplaty tej kary i w jakiej postaci?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Październik, 2019 - 08:42

Jedynym problemem nie jest cena odbioru ale częstotliwość odbioru .

Nie rzadko nie ma co wrzucać do śmieci ale płacić trzeba za pusty przejazd.

Dlaczego nie może być przyjęty system zachodni jak już w każdym przypadku porównuje sie nas do zachodu .

Tam się płaci za faktyczny wywóz a nie za chęć wywozu.

Odpowiedz