fbpx Awaria, którą czuć... | Strzelec Opolski

Awaria, którą czuć...

Awaria, którą czuć...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Od piątku, 20 kwietnia, nad Zawadzkiem unosi się nieprzyjemny zapach dochodzący od strony działek, za którymi znajduje się gminna oczyszczalnia ścieków. Gminna spółka komunalna ZawKom informuje, że na oczyszczalni jest awaria.

 

Sprawa jest bardzo poważna. Tutejsza instalacja oczyszcza ścieki metodą biologiczno-mechaniczną tzn. oczyszczanie ścieków odbywa się poprzez napowietrzanie i bakterie tlenowe.

 

- Pod koniec ubiegłego tygodnia zauważono nieprawidłowości w procesie oczyszczania ścieków - informuje Gabriela Krawiec-Górzańska, prezes spółki ZawKom.

 

- Najprawdopodobniej zakłócenia te zostały spowodowane przedostaniem się do kanalizacji sanitarnej nieznanej substancji chemicznej, która spowodowała obumarcie bakterii - podawała w poniedziałek.

 

Spółka od razu podjęła działania mające na celu przywrócenie sprawnej pracy instalacji. Po bakterie udano się do oczyszczalni ścieków w Staniszczach Małych. Jest to normalna forma współpracy pomiędzy oczyszczalniami.

 

W czwartek, po wizycie technologa i kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, stwierdzono, że awarię najprawdopodobniej spowodowały związki amoniaku.

 

- Mamy nadzieję, że nie było to celowe działanie - mówi pani prezes. - Sprawa została zgłoszona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wód Polskich, starostwa powiatowego i urzędu gminy. Dodatkowo zdarzenie zostało zgłoszone organom ścigania celem wyjaśnienia. Doprowadzenie pracy oczyszczalni do „normalności” generuje potężne koszty, które w efekcie końcowym zawsze obciążają mieszkańców.

 

Powrót do normy potrwa kilka tygodni. Przez ten czas mieszkańcy muszą się pogodzić z przykrym zapachem - spółka nic nie może na to poradzić. W czasie awarii ścieki oczyszczane są tylko poprzez natlenianie.

 

Sytuacja w Zawadzkiem nie jest odosobniona, do podobnej doszło ostatnio w o wiele większym Raciborzu.

 

ZawKom przypomina i przestrzega: do kanalizacji sanitarnej nie należy wylewać substancji chemicznych, olejów, farb, nawozów, nie wolno wrzucać szmat, pampersów, patyczków „do ucha”, chusteczek nawilżających, gdyż do tych celów są przeznaczone specjalne pojemniki na odpady. Chemikalia należy dostarczyć do punktu ich odbioru. Już litr oleju silnikowego, wlanego do kanalizacji, może zabić wszystkie bakterie pracujące w oczyszczalni! Spółka planuje przeprowadzić w tym zakresie wzmożoną kampanię informacyjną dla mieszkańców, gdy obecny kryzys zostanie już zażegnany.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Piękny koncert, a winda znów nie działa...
Herbata w kranie
To nie wandale
Na majówkę w Zawadzkiem

Komentarze

Portret użytkownika mieszkaniec1
Wysłane przez mieszkaniec1 (niezweryfikowany) w 30 Kwiecień, 2018 - 11:00

oj widać odbije się jeszcze czkawką przyłączenie do oczyszczlni kolejnych miejscowości.

Puki do tej oczyszczalni było przyłączone tylko zawadzkie takich awarii nie było.

Prosty sposób załozyć odpowiedni czujnik na dojściu ścieków do zawadzkiego.

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Kwiecień, 2018 - 14:54

Jakoś dziwnym trafem w Zawadzkiem trafiją się same katastrofy... jak nie woda to kanalizacja... "zostało zgłoszone organom ścigania celem wyjaśnienia." to podobnie jak przy wodzie... i co? nic! Może lepiej by sie przyjrzeć  jakich to  "fachowców"zatrudnia Spółka na oczyszczalni,wodociągach czy wysypisku... A może poprostu brak należytego fachowego nadzoru, łącznie z kierującymi.. księgowa powinna sie zająć finansami  a nie fachowymi decyzjami o których nie ma zielonego pojęcia. Cała wiedza tej pani to zasłyszane albo przeczytane w internecie wiadomości.. Koszty, które w efekcie końcowym zawsze obciążają mieszkańców... a może to zamierzone działanie  Spółki przed wprowadzeniem od lipca Nowych cen za wodę i ścieki.. bedzie wytłumaczenie dlaczego drożej..bo mieszkańcy zawinil! wrzucają niedozwolone odpady do kanalizacji i stąd takie koszty! Zmiana na stanowisku Prezesa przed wyborami to wielki błąd Panie Burmistrzu. Ta decyzja odbije się  "czkawką".Miało być lepiej,taniej a jest odwrotnie..

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Kwiecień, 2018 - 23:25

czkawką to odbija się właśnie prezes, którego już nie ma ... fachowe decyzje podejmował.... fachowo.. teraz gra w pasjansa i czyta komentarze strzelca... a może nawet się udziela? bo mu żal?

 

Portret użytkownika Czytelnik2
Wysłane przez Czytelnik2 (niezweryfikowany) w 1 Maj, 2018 - 07:58

Błędem Burmistrza jest to, że tolerował poprzedniego prezesa tyle czasu. Pierwsze słyszę żeby wiedza o finansach była przeszkodą w prowadzeniu firmy , taką osobę powinno się szczególnie szanować. A że „Koszty zawsze obciążają odbiorcę” usługi - przecież kobieta mówi prawdę i jest ci ona niewygodna po prostu. 

Portret użytkownika mieszkaniec zawadzkiego
Wysłane przez mieszkaniec zaw... (niezweryfikowany) w 1 Maj, 2018 - 20:10

Faktem jest, że w Zawadzkiem ostatnimi dniami śmierdzi okrutnie, szczególnie wieczorem. Okna trzeba zamykać w taka pogodę ale i tak smród wdziera się do mieszkań. W okolicy ogódków działkowych śmierdzi przez cały dzień. Czy na pewno wszystko jest w porzadku?

Odpowiedz