70 lat na trawie

70 lat na trawie

Artykuły : 
Numer wydania: 

Unia Kolonowskie w minioną sobotę świętowała 70-lecie istnienia. Zespół zarejestrowano w 1947 roku pod nazwą Chemik Kolonowskie, a to dlatego, że piłkarze grali przy Fabryce Tektury. Ta, dziś pod nazwą Packprofil, jest nadal jednym z głównych sponsorów klubu. Barwy klubowe od początku ustalono na biało-niebieskie, a po powstaniu Federacji Związków Zawodowych Chemików klubowi zmieniono nazwę na Unia Kolonowskie.

Na początku w klubie działało kilka sekcji, oprócz gier zespołowych, takich jak szczypiorniak czy siatkówka, była też możliwość trenowania lekkiej atletyki, boksu, tenisa stołowego, skata. Do dziś przetrwała tylko piłka nożna. Na początku sportowcy korzystali z sali na piętrze, obok restauracji Kukofki. W 1950 roku, dzięki staraniom Rudolfa Drei, sprowadzono do Kolonowskiego drewniany barak, gdzie urządzono szatnie, magazyn i biuro. Na początku lat 90. rozpoczęto starania o budowę nowej siedziby klubu, tej, którą znamy do dziś. Na powstanie obiektu złożyły się gmina Kolonowskie, Totalizator Sportowy, Mniejszość Niemiecka oraz sponsorzy. W ostatnich 10 latach, dzięki środkom zewnętrznym, pozyskanym przez gminę, boisko przeszło gruntowny remont nawierzchni i trybun. Od 2008 roku prezesem klubu jest Joachim Leja. W 2017 roku pierwsza drużyna Unii Kolonowskie awansowała po raz pierwszy w historii do czwartej ligi, a druga drużyna także awansowała - do A klasy.

Unia znana jest z tego, że nie płaci swoim zawodnikom.

- Rekrutujemy zawodników z Kolonowskiego i okolic, nie mogą u nas liczyć na wynagrodzenia, ale na pewno na dobrą atmosferę i integrację - mówi Joachim Leja. - Co jakiś czas spotykamy się, razem bawimy. Dziś mamy taką podwójną okazję do wspólnego świętowania z naszymi rodzinami i sympatykami: jubileusz 70-lecia oraz awans naszych drużyn.

Podczas festynu oczywiście rozegrano szereg meczów. Na murawie pokazali się młodzi zawodnicy nie tylko z Kolonowskiego, ale też z Zawadzkiego i Ozimka. Dla trenerów, działaczy i najstarszych zawodników przygotowano okolicznościowe pamiątki.

- Pamiętam, jak wyglądał ten klub w latach 70., kiedy zaczynałem tu grać - wspomina prezes. - Wiele od tego czasu się zmieniło i nadal będzie się zmieniać. Mamy dwie piękne płyty do gry, przydałoby się oświetlenie - planuje. - Ale klub to przede wszystkim ludzie - dziękuję wszystkim za zaangażowanie w rozwój naszych drużyn.

MM

Podziękowania
Zarząd KS Unia Kolonowskie dziękuje wszystkim, którzy sponsorują jego bieżącą działalność oraz pomogli w organizacji imprezy, a w szczególności gminie Kolonowskie, firmom Packprofil, Ogród i Dom Józef Klysek, Vorpack. Za uświetnienie jubileuszu wyrazy wdzięczności należą się orkiestrze, grupie rockowej, zespołowi Voyager, restauracji Markus, Piekarni Kisiel, firmie Motopasje Łukasz Słaboń, strażakom oraz Konradowi Wacławczykowi. 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Uszkodzona rogatka
Wszystkiego najlepszego!
Dekomunizacja niepotrzebna
Po prostu odlot!
Gdzie jest Plac Wolności?

Komentarze

Portret użytkownika Marian
Wysłane przez Marian (niezweryfikowany) w 1 Sierpień, 2017 - 18:53

Vorpack

Co to wogóle jest ????

Odpowiedz