200 tysięcy na odprawy dla nauczycieli

200 tysięcy na odprawy dla nauczycieli

Artykuły : 
Numer wydania: 

W Zawadzkiem przyszła kolej na podejmowanie decyzji oświatowych, chociaż w dwóch miejscowościach tej gminy nie ma w ogóle problemu: w Kielczy i Żędowicach zespoły szkolno-gimnazjalne na mocy przepisów przekształcą się w ośmioklasowe podstawówki. Gorzej jest w Zawadzkiem, gdzie PSP i PG stanowiły do tej pory osobne byty.

O możliwościach ich połączenia rozmawiano 15 lutego na spotkaniu władz gminy z rodzicami i nauczycielami oraz 22 lutego na komisji oświaty, w której także uczestniczyli dyrektorzy szkół. Opcje dla miasta są dwie. Pierwsza zakłada likwidację gimnazjum od 1 września 2017 roku, przejęcie przez dyrektorkę podstawówki pod swoje skrzydła całej kadry i uczniów gimnazjum i regulowanie na bieżąco polityki kadrowej. Druga opcja przewiduje wygaszenie gimnazjum, czyli placówka ta miałaby działać przez najbliższe dwa lata z malejącą liczbą uczniów, a nauczyciele stopniowo albo przechodziliby do podstawówki, albo musieli szukać innej pracy.

To właśnie utrzymanie miejsc pracy jest największym problemem w naszej gminie. Nie ma tu kłopotów lokalowych, nie trzeba przenosić uczniów do innych budynków, bo szkoły w Zawadzkiem mają nawet łączące je ze sobą drzwi.

Problemem jest brak etatów dla obsługi i pedagogów. W najgorszej sytuacji są nauczyciele przedmiotów ogólnych: języka polskiego i matematyki, których jest najwięcej. Za dużo jest także wf-istów, bo nie wiadomo, czy uda się utrzymać ideę klas sportowych, którymi szczyciło się gimnazjum w Zawadzkiem.

Nasza gmina jest wyraźnym przykładem, że reformy oświaty nie da się przeprowadzić bezkosztowo i bez zwolnień. Dyrektorki podstawówki: Beata Brzezińska i gimnazjum: Róża Paprotna przygotowały osiem wariantów możliwego zatrudnienia nauczycieli na najbliższe lata. W każdym z nich najpóźniej w 2019 roku zabraknie miejsc pracy, w najgorszej opcji na odprawy trzeba będzie wydać nawet 200 tysięcy złotych. Na komisję oświaty zaproszono nawet dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem, Zdzisława Żuchowskiego, ale także ta szkoła, pomimo wydłużenia czasu nauki w liceum i technikum, nie będzie miała w najbliższych latach wolnych etatów. Kadra w naszych szkołach jest młoda, na razie nikt nie wybiera się na emeryturę.

Komisja oświaty po burzliwej dyskusji i wysłuchaniu opinii nauczycieli nie przygotowała żadnej rekomendacji dla rady gminy. Decyzję radni powinni podjąć na sesji, która odbyła się 27 lutego, już po oddaniu do druku niniejszego numeru. Decyzje radnych przedstawimy Czytelnikom za tydzień.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Dają pieniądze - może uda się je zdobyć?
Dziewięć młodych kroszonkarek
Strażacy zbierają na hełmy
Nowe porządki w urzędzie
Zrozumieć komputer

Komentarze

Portret użytkownika nina
Wysłane przez nina (niezweryfikowany) w 28 luty, 2017 - 10:29

jak likwidują inne zakłady pracy i ludzie idą na bruk to sie nimi nikt nie interesuje jak powoli pada walcownia to nikogo z władzy to nie rusza  chociaż tyle osob może stracic prace jak biedni nauczyciele to raban w gminie na całego .Nie widzę problemu zmniejszyć każdemu etat podzielić godziny,gdzie to jest powiedziane że nauczyciel musi zarobić 3 czy 4 tys niech zarobi 2 na taką liczbe godzin jak oni pracują wszystkie święta ferie  wakacje wolne i wszystko płatne kto tak więcej ma .

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 28 luty, 2017 - 10:38

Jak to jest z tymi znikającymi etatami? Dzieci przecież nie ubędzie. Czyżby okazywało się, że mamy przerost zatrudnienia w oświacie? Skoro za dwa lata bez iluś tam etatów da się szkolnictwo utrzymać, to co robią dziś nauczyciele, dla których roboty ma zabraknąć?

Portret użytkownika edzio
Wysłane przez edzio (niezweryfikowany) w 28 luty, 2017 - 10:58

żaden nauczyciel nie pracuje 8 godzin  ida do pracy na 4 czy 5 godzin a narzekają jak oni to swój osobisty wolny czas poświęcaja na poprawę klasówek ,to niech im zrobia 8 godzinny dzień pracy  5 godzin pracy lekcyjnej a reszta czasu na poprawę prac i nie bąda musieli niczego brać do domu a nie narzekanie jak oni to społecznie pracują

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 luty, 2017 - 13:25

Nie trzeba było wylewać tego co najgorsze na poprzednia radę i burmistrza. Chcieli  połączyć w zespół podstwówkę i gomnazjum. Dziś nie byłoby kłopotu i wielu problemów z tego tytułu. Jaka wrzawa była z tego tytułu na spotkaniu w gimnazjum i urzędzie. Dziś tych panów już nie ma w radzie i urzędzie, a szkoda bo moim zdaniem progmatycznie mysleli. Ile się wówczas mówiło o etatach - 2 dyrektorskich (podstawówka i gimnazjum) i 2 z-ców (jeden etatowy - podstawówka i gimnazjum nieetatopwy). Dziś byłoby po bólu. Kolejnym etapem, żeby się utrzymać finansowo, będzie konieczność reorganizacji  (połączenia) szkół - Zawadzkie-Kielcza-Żędowice. Tam też są 2 kolejne etaty dyrektorskie i jak do tego dodamy jeszcze etaty dyrektorskie przedszkoli w tych 3 miejscowościach to uzbiera się tego spora kwota. Tak jak ktoś wczesniej pisał, zakłady juz to przechodzą od lat i nikt się tym nie przejmuje. Ich działalnośc i podatki powoduja, że da się to jeszcze utrzymać i trzeba im w tym pomóc, bo inaczej to wszystko klęknie. żeby to jednak tak pomyslec i zrobic to trzeba myslacego gospodarza tej ziemi.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 luty, 2017 - 14:50

ciekawe dlaczego został skasowany post o wysokości zarobku pani dyrektor Kozioł przecież oświadczenie majątkowe jest dla wszystkich dostępne na stronie bip Zawadzkie

czyżby kwota poraziła w oczy

Portret użytkownika edzio
Wysłane przez edzio (niezweryfikowany) w 1 Marzec, 2017 - 11:02

Nierozumiem jednej rzeczy jak wynika ze złożonych oświadczeń majątkowych za  2015 rok  burmistrz miasta ma dochód 122,116 tys a dyrektor szkoły  p.Kozioł101 tys [...]  czy kolejne państwo w państwie nie dosyć że zatrudnia na etacie męża to jeszcze takie wypłaty czy nie ma nikogo kto zrobiłby z tym w końcu porządek 

 

*Ingerencja administratora na wniosek osoby zainteresowanej

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Marzec, 2017 - 19:18

Dla porównania: dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Staszica w Opolu (zawodowa, technikum, policealna, kilkadziesiąt nauczycieli i oddziałów) uzyskał dochód 90.943,64zł

Portret użytkownika edzio
Wysłane przez edzio (niezweryfikowany) w 3 Marzec, 2017 - 10:02

Gdzie jest w tym momencie burmistrz ,gdzie rada  jakaś komisja rewizyjna taki  [...]  przed nosem i nic od lat jest to wytykane i żadnej reakcji,nikomu nie daje do myślenia dlaczego pośród wszystkich dyrektorów w gminie podejrzewam że może i w powiecie P.Kozioł ma największą pensję - to własnie świadczy o was państwo radni i Burmistrzu Zawadzkiego

*Ingerencja administratora na wniosek osoby zainteresowanej

Portret użytkownika edzio
Wysłane przez edzio (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2017 - 12:42

a jakiesz to zasługi poczyniła p.Kozioł  czymże się tak wielce wykazała i nie ma tu nic do tego zazdrość tylko ludzka  [...]   i płaca adekwatna do wykonywanego zawodu ale burmistrzowi widocznie to odpowiada skoro tyle razy ten temat wypływał na forum i dalej w tym temacie nic nie zmienione a gdzie  [...]  w pracy żona dyrektor i zatrudnia męża

*Ingerencja administratora na wniosek osoby zainteresowanej

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 luty, 2017 - 15:21

Nie narzekajmy tak. Przecież będzie kogoś potrzeba do obsługi Centrum przesiadkowego. Ktoś musi tam sprzedawać bilety,  może będą też jakieś punkty z małą gastronomia. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 luty, 2017 - 23:34

Pani od geografii wyznaczy trasę od biologii opowie o faunie i florze Zawadzkiego od matematyki przeliczą kilometry od polskiego napisze artykuł a pani id wych fiz popłynie w trasę

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Marzec, 2017 - 12:42

Zarobki wymienionych wczesniej osób sa publiczne bo te osoby saosobami publicznymi. Dla tez jest kuriozalne, że p.dyrektor szkoły liczacej- nie wiem 150 uczniów, może mniej zarabia takie pieniadze.Do tego jest przełożona personalną, czyli pracodawca dla swojego męża. Sami widzimy, że patrząc chocoazby na to, ta reforma jest potrzebna. Zapytajmy co zamierza w niej zrobic burmistrz jako ogran prowadzący w Żędowicach, czy będą tam jakieś działania, bo przecież pracuje tam od p.burmistrza...........

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Marzec, 2017 - 13:06

Do tych 101 tys nalezy dodać prawie 38 tys męża ? Ale to nic. szef kospodarki komunalen ma za 2015 r 183 tys, co daje ponad 15 tys miesięcznie. to sa j..ja. jak tak popatrzec na zatrudnionych w UMiG (chyba z gdzies 260 osób), w tym pracowników oświaty to mamy samych dyr. z 10 osób, których zarobki zaczynają się od 38 tys (chyba biblioteka) i dalej od 62 do 101 tys.To horrendale pieniadze na taka ilość zatrudnionych. Tak jak ktoś wczesniej napisał, ''żadnych dodatkowych robót w domu, 8 godz. tak jak wszyscy i urlopu na poziomie 26 dni roboczych a nie jak dotychczas, gdzie pełny etat 18 godz. - (pensum) i 2 miesiace latem, świateczne wolne, ferie zimowe i wszystkie weekendy. Dzieci do domu powinny wracać nauczone, z wykonanymi zadaniami, a nie że trzeba dziennie na ich naukę poświęcać po kilka godziń, żeby sprostac zadanym im do domu zadaniam.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Marzec, 2017 - 13:09

Czytając te oświadczenia majatkowe człowiek się dziwnie czuje- zona 62, 82, 90, 101 tys , mąż 32, 38, 48 tys. Może by tak dla porównania podać statystycznie ile to do domu przynosza pieniędzy inne osoby zatrudnione w Zawadzkiem, (spółki b. Huty i inne firmy). Byłby to na pewno materiał na nie jedna pracę magisterska

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Marzec, 2017 - 16:32

Te inne osoby to są osoby działające w branży prywatnej i ile zarabiają to ich prywatna sprawa a nie ciekawskich takich ja ty.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Marzec, 2017 - 21:12

Jak najbardziej to jest ich prywatna sprawa, ale... sa one ujęte publicznej informacji, a po drugoe chciałem pokazac dysproporcje w zarobkach  tych co pracuję wtzw. sferze prywatnej i teoretycznie powinni zarabiać więcej i tej grupy która finansowna jest z naszych podatków. W prywatnej sferze - robisz więcej - zarabiasz więcej, gdzie działaja pewne prawa ekonomii. W tej drugiej wszystko odbywa się jakośc inaczej, bez zachowania jakis proporcji zarobków do pracy i dochodów do reszty, którzy na nich pracują (na podatki)

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Marzec, 2017 - 14:20

Do sfrustrowanych: urząd ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora GOSiTu - można startować, wynagrodzenie od 2-7 tys./ m-c . Czyli można wyciągnąć ponad 80 tysi na rok.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Marzec, 2017 - 16:23

Tam to chyba tylko desperaci i szaleńcy sie zgłoszą przecież to stanowisko jest jak pod obstrzałem wymagania ogromne a zero pieniędzy na realizację

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2017 - 14:27

Sprawdź w oświadczeniach archiwalnych czy dyrektor Gosit miał wiecej niż 50 000 rocznie przychodu

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Marzec, 2017 - 07:27

Gmina Zawadzkie jest krainą mlekiem i miodem płynącą więc z wydatkami nie trzeba sie liczyć jak arabowie w ciepłym klimacie gdzie temp często przekraczają 40 st wybudowali halę ze stokiem narciarskim (takie widzi mi sie) to co my nie możemy.

Portret użytkownika edzio
Wysłane przez edzio (niezweryfikowany) w 2 Marzec, 2017 - 11:47

a reasumując prawda  jest taka że nauczyciele to wtej chwili jeden z najlepiej opłacanych zawodów oni mają super pensje co rok podwyżki oni mają trzynastki,więc chcąc zaoszczędzić w gminie to przede wszystkim na oświacie polikwidować troche  te dyrektorskie stołki  polikwidować jeśli trzeba nauczycielskie etaty taka jest konieczność i nie ma dyskusji a nie roztrząsanie tematu

Odpowiedz