120 tysięcy na nowe przedszkole

120 tysięcy na nowe przedszkole

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dwa tygodnie temu pisaliśmy, że wiele dzieci nie dostało się do przedszkoli na terenie gminy Kolonowskie. Obecnie mamy w gminie 175 miejsc w przedszkolach. To za mało, zważywszy na fakt, że w ostatnich latach rodzi się coraz więcej dzieci. Większość matek trzylatków chce wrócić do pracy, a samorząd powinien zapewnić ich dzieciom opiekę. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że do przedszkoli nie przyjęto w tym roku 34 dzieci.

W poniedziałek, 22 maja, odbyła się sesja rady miejskiej, na którą przyszło 9 mam. Kobiety przekazały radnym swoje argumenty i oczekiwały rozwiązania problemu opieki nad dziećmi. Gorące nastroje szybko ostudził burmistrz, który przyszedł na sesję z gotowym rozwiązaniem.

Po weryfikacji, w Fosowskiem są cztery wolne miejsca, jedno w Kolonowskiem i jedno w Staniszczach Wielkich, łącznie sześć miejsc. Wobec tego w gminie musi powstać kolejny oddział przedszkolny. Będzie on częścią przedszkola w Kolonowskiem. Dzieci nie będą jednak uczyć się i bawić w budynku przy ul. Czerwionki - nie ma tam już miejsca. Nowa sala przedszkolna powstanie w szkole podstawowej przy 1 Maja. Urzędnicy postanowili zaadaptować na ten cel salę świetlicową, do której wchodzi się od strony placu zabaw przy szkole. Oddział będzie miał osobne wejście, dostęp do urządzeń na świeżym powietrzu. Przed salą powstanie utwardzony placyk, aby rodzice mogli tam bezpiecznie podjechać autem i doprowadzać maluchy do placówki. Do oddziału będą dowożone posiłki z kuchni przedszkola. Przystosowanie świetlicy ma kosztować około 120 tysięcy złotych.

Zaproponowane przez gminę rozwiązanie pozwoli na utworzenie kolejnych 25 miejsc dla dzieci. I tak zabraknie opieki dla kilku osób. Burmistrz zaproponował rodzicom, aby poszukali miejsc w przedszkolach w miejscowościach, w których pracują. Gmina chętnie zapłaci za pobyt dzieci w tamtych placówkach. To rozwiązanie tańsze niż budowa kolejnego oddziału dla kilku osób.

Od września 2017 roku w naszej gminie funkcjonować będzie 200 miejsc w przedszkolach. Na ten rok ta liczba wystarczy, miejmy nadzieję, że na kolejne lata również.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Przyjeżdżają biegać czy jeść?
Sobota z atrakcjami
Lato czeka!
Pomyślności!